Uykusuz Baba

Babaloji-Analoji

Screen shot 2015-04-01 at 1.29.05 PM

Kısa bir süre önce çocukla zaman geçirirken akıllı telefonu geçici olarak tedavülden kaldırma kararı aldık. O yüzden bu aralar bu telefon konusuna takılmış durumdayım. Hani diyet yaparken hep yemekten bahsederiz ya… Aslında telefon ve çocuk/ebeveyn konularının çok benzer noktaları olduğunu fark ettim.

1

TELEFON- Gece boyu şarja doyan telefon yeşilin en güzel tonlarıyla başlar güne ama sık sık mıncıklanmaktan daha akşam 7 olmadan telefondan “Ya yuh ya bi elinden düşmedim bugün, ömrümü emdin ömrümü” diye uyarı gelir. “Düşük Pil Seviyesi %10”

ÇOCUK- Gece (f)osur (f)osur uyuyan çocuk ve ebeveynleri sabaha yeniden doğmuş gibi uyanır. Gün boyunca çocuk peşinde koşmaktan ve prens/prenses hazretlerinin arzularını karşılamaktan daha akşam 7 olmadan enerji kırmızı seviyeye düşer.

“Hayatım kız bugün mahvetti beni (%12), bulaşıkları sen yıkayabilir misin?”

“Ben de bittim valla (%16), yarın yıkasak kokar mı çok?”

“Ay koksun artık n’apalım. Koltuğa yayılıp kıpırdamadan ekrana bakalım” 

“Ben yatıyorum valla, bu kesin sabahın köründe hortlar”

“Film seyredelim diyorduk ama?”

“Çok komiksin”

2

TELEFON- Dışarıda bir yerlerdeyiz. Baktık ki daha eve gitmemize var ama şarj yerlerde, hemen enerji emen bütün uygulamaları kapatıp, ekranın parlaklığını azaltırız. Tasarruf candır.

ÇOCUK- Yoğun bir gün olmuş, saat daha akşam beş buçuk ama çocuğun şarj %10. Kapandı kapanacak. Kapanırsa felaket çünkü öğle uykusu için çok geç, aynı zamanda gece uykusu için de çok erken. Es kaza uyusa, gece 02:00’de uyanacak, hem de %70 şarjla! Aynı mantık. Çocuğu yoracak/uyutacak tüm uygulamaları kapatırız. “Berkman’cım koşma, atlama, zıplama, halıda oturup sakin sakin hamur oynayalım. Gel yüzüne buz sürelim, kutuplardayız mesela şimdi, ben baba penguenim, sen de yavru penguen, AAAA hay allah buzu sırtına düşürdüm hihihihi”

3

TELEFON- Malum bağımlıyız. 5 dakikada bir ekranı kaydırıp heyecanla yeni bir eposta gelmiş mi, facebook’a koyduklarımı daha daha kimler like etmiş, instagramda yeni foto var mı, twitter’da neler oluyor, haberlerde neler var, whatsapp’ten mesaj gelmiş mi, hiç biri yoksa, ne yapsam ne yapsam da madem ekranı kaydırmışken boş yere mal mal bakmasam… Sürekli bir kontrol manyaklığı.

ÇOCUK- Ne yapıyor? Ne yiyor? İyi mi? Aç mı? Susamış mı? Doydu mu? Kakası var mı? Çişi var mı? Beni seviyor mu? Terlemiş mi? Üşüyor mu? Uyuyor mu? Uyanmış mı? Üstü örtülü mü? Beli açılmış mı? Ayağında çorap/terlik var mı? Öksürdü mü? Aksırdı mı? Tıksırdı mı?

4

TELEFON- Eskiden kafeye restorana gidince “Hoşgeldiniz” derlerdi, biz de “Hoşbulduk” diye cevaplardık. Şimdi daha popomuz sandalyeye iniş yapmadan minik telefoncuğumuz için “Wifi var mı?” diye atlıyoruz. Varsa, adı ne? Şifresi ne?

ÇOCUK- “Hoşgeld”… Çocuk koltuğunuz var mı? Çocuk menüsü var mı? Oyun alanınız var mı? Süt var mı? Su versem ısıtabilir misiniz? Tuvalette alt değiştirme yeri var mı? Et organik mi? Su kaynaktan mı? Havadaki ozon oranı ne?

5

TELEFON- Bazenleri de telefonla kavga ederiz. Bizim istediklerimizi yapmıyordur…

ÇOCUK- Noktalı virgül, kapa parantez.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Uykusuz Babba

  Uykusuz Babba • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Alberta Hawker kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lorrine Nanya kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL
  Editör'ün Seçimi