Eğitim

Başarılı Çocuklar mı Yetiştirmek İstiyorsunuz? Onları 1 Sene Geç Okula Yollayın

 

Hepimiz başarılı olmak isteriz ve ebeveyn olduğumuzda çocuklarımızın da başarılı olması için elimizden gelen her şeyi yaparız. Son günlerde yapılan bir çalışmaya göre birçok ebeveynin vereceği tek bir kararla tüm akademik kariyerleri boyunca elde edebilecekleri bir avantaj ya da dezavantaja sahip olabilirler.

Soru basittir ve çocuğu sene sonuna doğru doğan anne babalar için bilindiktir: Çocuğunu yaşı uygun hale gelir gelmez mi yoksa bir sene sonra mı okula yazdırırsın?

Bu yazının devamını okumayacaksanız şunu bilmenizi isteriz: Konunun tüm karmaşıklığına rağmen Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre ‘okula bir sene geç başlayan çocuklar yaşıtlarına göre net avantajlarla başlıyorlar.’

Kontrol dışı- Sürekli sonuç

Birçok ebeveyn okulla ilgili kararlarını, çocuğun okula vaktinde başlaması mı yoksa bir yıl beklemenin mi akademik açıdan daha faydalı olacağını göz önünde bulundurarak verir. Ancak ölçümlenebilir akademik performans verileri tutarsız sonuçlar verir ve hayal kırıklığına uğratır.

Tam da bu nedenle Stanford araştırmacıları daha farklı bir alana baktılar. Test sonuçlarını bir kenara koydular ve sınıftaki en büyük ve en küçük çocuk olmanın mental sağlık, disiplin ve öz kontrolü nasıl etkilediğini anlamaya çalıştılar. Tüm bu kriterlerin akademik başarı üzerine çok büyük etkileri vardır.

Bu etkiyi değerlendirebilmek için Danimarka’da ilkokul öğrencilerinin tecrübeleri üzerinde çalıştılar. Öğrencileri okula vaktinde ve 1 sene geç başlayan öğrenciler olarak iki gruba ayırdılar.

Sonuç:

Okula bir sene geç başlayan öğrenciler görece olarak daha konsantre ve diğer gruba göre çok daha yüksek öz kontrol sahibi olarak değerlendirildi. Bu avantajın yıllar boyunca sürdüğü anlaşıldı.

Araştırmacı yazarlardan birisi olan Thomas Dee’nin yorumuna göre: ‘ Anaokuluna bir sene geç başlamış olan çocukların hiperaktivite ve dikkat bozukluğu problemleri 11 yaşındaki akranlarına göre %73 daha az.

Benzer Yaş Etkisi

Çocuklarınız yoksa ya da ilkokul yıllarınızı hatırlamıyorsanız bile şu ana kadar irdelenen fikir mutlaka sizin için de anlam ifade ediyordur. Konu yaklaşık on yıldır medyada, Malcolm Gladwell’in “Outliers” isimli kitabından sonra tartışılmaya başlandı.

Malcolm Kanada’daki Ulusal Hokey İstatistikleri üzerinde çalışırken bir anormallik ile karşılaştı. Genç hokey ligi kuralı olarak yaş gruplarının sınıflandırılması ile ilgili kural 1 Ocak tarihi olarak belirlenmişti. Yani Ocak ve Şubat doğumlu çocuklar dahil oldukları topluluğun en büyükleriydi. Tabii ki daha olgun ve fiziksel olarak daha gelişmişlerdi. Ancak bunun dışında da bir avantajları vardı. Gelişmiş psikolojik durumları daha uzun süre oyunda kalmalarını ve koçlarını daha dikkatli dinlemelerine neden oluyordu. Bu durum buz üzerinde daha başarılı oyuncular demekti.

Bu fenomene ‘benzer yaş etkisi’ dendi ve aynı durum akademik dünyada da gözlemlendi. Destekleyici olarak, daha önce yapılan çalışmalarda sene başında doğan ya da okula geç başlayan çocuklar görece olarak daha yüksek oranda üniversiteye gidiyorlar.

Öyleyse çocuklarınızı bir yıl bekletmeli misiniz?

Amerika’da anaokuluna giden çocukların %20’si kırmızı gömlekli yani ebeveynleri 1 sene geç kaydettirmiş. Okula 5 yaş yerine 6 yaşında başlıyorlar.

Varlıklı aileler daha yüksek oranda çocuklarını okula geç başlatıyorlar. Peki çocuklar bu ekstra yıllarında ne yapıyorlar? Araştırmacılar Danimarka’da anaokulu öncesi eğitim seçeneği olduğunu söylüyorlar. Çok az Amerikan şehrinde de benzer sistemler var.

Çocuğunuzun okula geç başlamasının reddedilemeyecek avantajları var. 5 yaş ile 8 yaş arasındaki gelişim farkı çok nettir. Ve araştırma işaret ediyor ki bu çocuklar bir yılı daha oyun oynayabildikleri bir ortamda geçirirlerse büyük avantajlar elde edebilirler.

Bunun dışında kim yetişkinlik çağı için ekstra bir yılını verir ki?

Yazı ve görsel: https://www.inc.com/bill-murphy-jr/science-says-were-sending-our-kids-to-school-much-too-early-and-that-can-hurt-th.html

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Our History ANG AUTO PARTS Founded in 1993. It is an integrated chain supply of auto parts combined with technology & design(Hangzhou Angnuo) and trade(Hangzhou Zhuonan). It has been committed to providing the best parts, prices and customer service in the automotive aftermarket industry. Our Factory ANG AUTO PARTS has been engaged in bearing industry for more than 26 years and made international trade of bearing import and export for more than 17 years. We have our own brand \"ANG\" and applied ISO16949 certificate for certification authority. Our Product The company is specialized in automotive bearing parts&accessories and industry machine bearings, and other auto parts. Especially auto tapered roller bearings, wheel bearing, wheel hub unit, spherical roller bearings, thrust ball bearings and truck clutch release bearings. Also control arm, cv joints and other auto parts.The auto production model of hundresds of species, applicable to the different cars and trucks. Also we can customize various large non-standard products such as the most competitive products according to customers\' demands. The company is located in international city of world Hangzhou, there have convenient transportation of sea and air shipment. It is a powerful assurance for short delivery time and customer good service. Welcome to join us! Product Application ANG鈥檖roducts are utilized in automobile, industrial, vehicle and automation applications. Our Certificate The company鈥檚 products applied ISO16949 certificate for certification authority. Production Equipment Cold Extrusion Equipments; Heat Treatment Equipments; Automatic Grinding Line; Automatic Assembly Line; Precision Measurement Equipments; Endurance Laboratory. Production Market The company is exporting to 48 countries and districts, including USA, UK, Germany, CA, Austrailia, Saudi Arabia, Iran, Russia, ukraine, Poland, Spain, Italy, Turkey, Dubai, Nigeria, South africa, Brasil, Tanzania, Egypt, India, Pakistan, Ecuador, etc. And built a strong relationship in both the national and international markets.  Our Service By ceaselessly improve our quality and after-sale service, we have confidence in cooperating with every potential customer.Rear Wheel Bearing Hub Assembly For Lawn Mowers in stock website:http://www.ang-autoparts.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • oeier2v kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ghaqua kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL