Ek gıdaya geçiş

Bebeğim Ek Gıdaya Hazır Mı?

bebeklerde ek gıda

 

Bebeğinizin artık ek gıdalara yani katı gıdalara başlıyor olması eğlenceli, zevkli ve biraz kirli bir durumdur 🙂

Bazı anne babalar için, ek gıdalara geçme konusu biraz kafa karıştırabilir. Ne zaman başlamalısınız? Miktarı ne olmalı? İlk hangi yiyecekle başlanmalı gibi sorularınız olabilir.

Bebeğin ek gıdalarla beslenmeye başlamasında bir kaç basit kuralı aklınızda tutmamız, sağlıklı beslenmesi için yeterlidir.

 

Ne zaman ek gıdalara başlamalı?

Bizim bebekliğimizde, çocuk doktorlarının önerisiyle genelde bebek bir kaç haftalık olduğunda tahıl içeren muhallebi ve diğer katı benzeri yiyeceklere başlanılırdı. Ailelere bu tahıllı muhallebinin bebekleri tok tutacağı için rahat uyuyacakları söylenirdi.

Şimdi artık bunun doğru olmadığını biliyoruz. Bebeklerin çoğu için, 6 haftalık bebekte, tahıllı bir mamaya biberonla başlaması,ek gıdaya geçiş için bir yöntem değildir. (Ancak bazı reflü olan bebeklerde belki fayda sağlayabilir, bu sebeple doktorunuza sormalısınız.)

4-6 aylık arasında, çoğu bebek gelişimsel olarak kendisini ek gıda tatmaya hazır hissederler. Bu dönemde artık katı yemekleri ağızlarından çıkarma refleksini de kaybetmiş olurlar.

 

Bebeğinizin hazır olduğunu nasıl anlarsınız?

Bebeğinizin ek gıdaya hazır olduğunu gösteren işaretler:

*Destekle dik oturabilir, başını ve boynunu iyice dik tutabilir.

*Doğum kilosu 2 katına çıkmıştır.

*Sizin yediklerinizle ilgileniyor, tabağınızdan yemek almaya çalışıyordur.

*Ağzına aldığı yiyeceği tükürmek yerine ağzında tutabiliyordur.

*Artık daha sık süt istiyordur. Ya da biberonu boşaldığında halen ağlamaklı huzursuz şekilde açlık sinyalleri veriyordur.

 

Bazı uzmanlar, 6 aylıktan itibaren ek gıdalara geçmenin en önemli nedeni olarak şunu gösterirler; vücutlarındaki demir ihtiyacını karşılamak için anne sütü (çok demir içermesine rağmen hali hazırda emilimi yapılmış oluyor) yetersiz hale gelmektedir. Ancak çeşitli yiyecekler yemesi bir çok zengin demir kaynaklarından almasına sebep olur. Et, et suyu, ıspanak, fasulye, vs. gibi…

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Eve Cathey kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Star Cordner kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL