Soru-Cevap

Bebeğim Gece Neden Ağlayarak Uyanıyor?

Soru:

Merhaba, sekiz buçuk aylık kızım yaklaşık 20 gündür gece uykusuna yattıktan bir-iki saat içinde çığlık çığlığa ağlayarak uyanıyor. Daha önceden de böyleydi, ancak ağlaması bu kadar şiddetli ve susturulamaz durumda değildi. Acılı şekilde içini çekerek ağlıyor. Doktorumuz gaz olabilir dedi ancak değişik bir şey yemiyor, ek gıdaya geçtiğimizden bu yana aynı yemekleri veriyorum. Yatmadan önce pirinç unlu muhallebi yiyor. Bu arada gaz sorunumuz da hala geçmedi. Piyasadaki bütün gaz damlaları, rezene ve masaj yöntemlerini de sürekli denedik. Konuyla ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Cevap:

Merhaba, Öncelikle elbette doktorunuzun görüşünü almanız çok önemli ama gece muhallebisi uykusunu zorlaştırıyor olabilir. Gaz sorunu için akşam yemekleri daha hafifleştirilebilir, gündüz fiziksel aktivite arttırılabilir (hareketleri artarsa gaz çıkarması kolaylaşır) , uyku öncesi bir saat fazla uyarana maruz bırakılması engellenebilir. ( tv, tablet, yüksek sesle müzik, kalabalık vb.) Diş çıkarma ya da büyüme atakları da gece uykularına sıkıntı yaratabilir. Ağladığı süreyi belirleyebilmek için birkaç dakika uzaktan izleyerek beklemenizi tavsiye ederim. Bazen bebekler bir uyku sürecinden diğerine geçemeyebilirler. Bu durumu gözlemlemek faydalı olabilir. Yetişkinler uyku sırasında defalarca uyanıp yeniden uykuya geçerler ve bunu çoğu kez hatırlamazlar ancak bebekler yeniden nasıl uykuya döneceklerini bilmediklerinden dolayı bildikleri tek tepki olan ağlamayla karşılık verir ve yeniden uyumak için yardım isterler. Bebeğiniz birkaç dakika ağlayıp dönerek uykuya devam edebilir, bunun için davranışlarını izlemenizi öneririm. Ağlaması bitmediğinde yanına gidip onu sakinleştirin ve uykuya devam etmesine yardımcı olduğunuzda bir süre sonra daha sakin davrandığını görebilirsiniz.

 

Çocuk Gelişimi Uzmanı Tuğçe Acaröz Oğuz

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Çocuk Gelişimi Uzm. Tuğçe Acaröz Oğuz • Yorum

  1. Hasret Kaya

   BENİMDE BEBEĞİM 11 AYLIK BİR HAFTADIR HER SAAT BAŞI AĞLAYARAK UYANIYOR GÖZÜNÜ AÇMIYOR AMA 5 DK BOYUNCA AGLIYOR . GÜN İÇİNDE DE HİÇ AĞLAMIYOR SADECE AKŞAMLARI YATTIKTAN SONRA BÖYLE NEDENİ NE OLABİLİR NE YAPMAM GEREKİR .

  Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Peter Browne kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lurlene Eggleston kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Victoria Despeissis kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi