Soru-Cevap

Bebeğimin Kırkı Çıkacak, Uyku Düzeni Yok!

 

 

Soru:

Merhaba, çok fena uykusuzum gerçekten. Bebeğimin 40 ‘ı yarın çıkacak, uyku düzeni hiç yok.  Bir gün iyiyse bir gün sabahlıyoruz. Bebeğim erkek, çok gaz sancısı oluyor sanırım. Gazını çıkarıyor da. Ama bilemedim, çaresiz kaldım, ne yapabilirim?

Cevap:

Merhaba, Henüz bebeğiniz sizin karnınızdan dünyaya geldiğinin farkında bile değil ve bu yeni düzene alışmaya çalışıyor. Anne karnında, beslenmesi, gaz çıkarması, kaka yapması gerekmiyordu. İhtiyaçlarının karşılanması tam ve zamanındaydı ancak dünyada işler çok değişti. Hem sizin hem bebeğinizin bu yeni sürece uyum sağlaması için biraz zamana ihtiyacı var. Her bebek farklı özelliklerle dünyaya geliyor. Uyku, yemek, gaz, iştah da bunlardan bazıları. Bu nedenle lütfen öncelikle kendi bebeğinizi hiç bir bebekle mukayese etmeyiniz. Sizin bebeğiniz de diğer bebekler gibi eşsiz ve bir tane. Uyku düzeninin oturmasını bekleyerek kendinizi hırpalamamanızı ve uykuyu evde size yardımcı olan kişilere devrederek bol bol dinlenmenizi tavsiye ederim. Uyku düzeni ve uyku eğitiminden 4. aydan önce söz edilmemektedir. Pek çok uyku eğitimi yaklaşımı vardır ancak hiç biri bu kadar küçükken önerilmez. 4-6 ay kadar bir süre bebeğinizin rutinin izin vermeniz sadece gece gündüz ayrımını anlaması için yardımcı olmanız ve doktorunuzun önereceği sürelerde emzirerek beslemenizi tavsiye ederim. Kaka yapmayı da yeni öğrendiği ve bağırsakları yeni çalışmaya başladığı için ilk bir kaç ay düzensizlikler yaşanması normaldir. Süt ile beslendiği için sizin gıdalarınıza dikkat etmeniz, bebeğin masajını ve banyosunu ihmal etmemeniz, pişik olmaması ve kaka yaparken zorlanmaması için zeytinyağı sürmeniz destek olacaktır. Ayrıca gaz için elma yağı, bir takım kremler, bitki çayları gibi destekler de doktorunuzun onayıyla denenebilir. 40 günlük bir bebek ne sallamaya ne anne kucağına ne de başka bir şeye alışmaz, rahat olmanızı ve içgüdülerinizi dinlemenizi öneririm. Henüz daha bebeğiniz sizden ayrı olduğunun bile farkında değilken bir şeylere alışmaz. Gelecek aylar boyunca pek çok kez düzeni değişecek ve alışkanlıkları farklılaşacaktır.

 

Çocuk Gelişimi Uzmanı Tuğçe Acaröz Oğuz

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Çocuk Gelişimi Uzm. Tuğçe Acaröz Oğuz • Yorum

  1. seyhan maden

   aynen öyle bebeğimin 1 ablası var onun yüzündenmi anlamıyorumki :40’ı çıktı çıkacak hala uyumuyor ggeceleri saat:10:00’da yatırıyorum 10 buçukta kalkıyorum. emziriyorum 10 dk tam her gün saat tutuyorum hergün tutuyorum saat emzirdikten sonra 10 dk yatıyor sonra yatmıyor ya nedenli 10 dk hergün yatıyor…

  Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi