Bebek Ek gıdaya geçiş

Bebeğimin Pütürlü Gıda Sevmemesi Normal Mi?

326

Evet, bebeklerin anne sütü, püreler ve mamalar sonrasında katı gıdalara geçişin ilk seferinde ve hatta sonrasında da direnmesi çok normal. Bu yüzden artık geçişe hazır olan bebeklere farklı yiyeceklerin denettirilmesi çok önemli.

Ancak 1 yaşında yine de halen katı gıdalara direniyorsa, ya da 12-15 aylıkken kendi elle yiyebileceği besinleri yemiyorsa, doktorunuzla konuşup her şeyin yolunda olup olmadığını teyit edebilirsiniz. Bu durum, çocuğunuzun gelişimsel bir problemi varsa sizin erkenden bunu fark edip doğru yöntemlerle sorunu düzeltmenizi sağlayacaktır.

Bazı bebeklerde öğürmelerine yol açan hassas öğürme refleksi olabilir (Bu bebeklerde emzirilirken de emme gücünde zayıflık da görülmüş olabilir). Eğer bebeğiniz taneli/pütürlü yiyecekleri öğürmeden yemede zorluk yaşıyorsa, püre şeklinde gıdalara devam etmeniz çözüm değildir. Bu sadece, çiğnemeyi öğrenmesinde gecikmeye sebep olur.

Çocuğunuzun taneli besinlere geçişini kolaylaştırmak için, yemeye alıştığı püreli besinlerin içine eklemeler yapmaya başlayabilirsiniz. Püre şeklinde bir yemeğe buğday ruşeymi ya da mısır unu eklemek gibi… Önce az miktarda eklemeye başlayın, daha sonra alıştıkça miktarı arttırın. Bazen ağızda kolay eriyen katılar da (evde yapılan bebek bisküvisi gibi) katı gıdalara geçişi kolaylaştırabilir.

Eğer bebeğiniz elle yenen yiyeceklerin dokusuna karşı hassassa, farklı dokusu olan şeyleri denettirin.– ona oynaması için tüyler, sert bir top, pişmiş spagetti gibi farklı dokusu olan şeyler verin. Üzerinde çıkıntıları olan diş kaşıma oyuncakları da yararlı olabilir. Oyun zamanlarında yeni ve farklı doku çeşitlerine alıştırmak, tanımadığı değişik yiyeceklerin dokularına karşı da açık olmasını sağlayacaktır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Penney Derose kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Mari Kort kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Francisca Holroyd kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi