Faydalı bilgiler Yaşam

Bebeğiniz Araba Koltuğunda Oturmak İstemiyor Mu?

araba koltugu

Bazı bebekler arabaya binip hareket ettiğiniz anda koltuklarında mışıl mışıl uyurlar. Ama bazı bebekler var ki araba koltuğuna koyduğunuz anda 5 dakika bile rahat etmez, hemen huzursuzlanıp ağlamaya başlarlar. Bunun sebebi genellikle oturtup kemerlerini de bağladığınız anda hareket etme özgürlüğünün kısıtlanmış olmasıdır.

Siz araba kullanırken arkada bebeğinizin ağlıyor olması çok sıkıcı bir durumdur. Bununla baş etmeniz oldukça zor olmasına rağmen sizin ve bebeğinizin güvenliği en önemli şeydir. Bazı anne babalar bebeği ağladığı için araba koltuğundan kaldırırlar ve bu oldukça tehlikelidir. Hem de böyle alışırlarsa tekrar o koltuğa oturmaya alışmaları da oldukça zor olacaktır. Bebek ağlarken araba kullanmak da dikkat dağınıklığı sebebiyle riskli olacaktır. Arabayı durdurup bebeğinizi sakinleştirmek ya da dikkatinizi kesinlikle dağıtmadan arabayı sürmeye odaklanmak gerekmektedir. Hem bebeği sakinleştirmeye çalışıp hem de arabayı kullanmaya devam etmemelisiniz.

Şimdi size birkaç tane yeni ve güzel fikir vereceğiz. Merak etmeyin zaman içerisinde ve bebeğiniz büyüdükçe birlikte çıktığınız araba yolculukları daha mutlu ve huzurlu hale gelecektir.

 

Araba koltuğunda mutlu oturma yolunda..

Aşağıdaki yöntemlerin birisi ya da bir kaçı araba koltuğu probleminizi çözebilir. Eğer ilk denediğiniz işe yaramazsa diğerini seçin, o da işe yaramazsa başka birini deneyin; sonunda bebeğiniz için uygun yolu bulacaksınız.

 

Bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olun.

Araba koltuğunda ağlıyor olması ilk kez rastladığınız bir durumsa ve bebeğiniz zaten evdeyken de biraz keyifsiz ve huzursuzduysa, bunun araba koltuğuyla ilgisi olmayabilir; kulak enfeksiyonu ya da başka bir hastalığı olmuş olabilir. Belirtilere göre doktora da başvurabilirsiniz

Araba koltuğunu eve çıkarın ve bebeğinizin evde de onun üzerinde oturmasını ve oyun oynamasını sağlayın.

Evde koltuğa alışınca, arabada da üzerinde oturmaktan rahatsızlık duymayacak, keyifle oturacaktır. Sadece arabada oynayacağı yumuşak ve güvenli oyuncakları bir kutuya koyun. Eğer bu oyuncakları severse, ilgisini çekecek ve yol boyunca oyalanacaktır. (Sert oyuncaklar vermeyin, ani duruş ve kalkışlarda yüzüne, vs çarpabilir.)

Görüp izleyeceği şekilde oyuncaklar asın.

Bebeğinizin yüzünün dönük olduğu koltuğa ya da arabanın tavanından aşağıya doğru(bantla yapıştırabilirsiniz) hafif oyuncaklar asabilirsiniz. Çocuğunuzun eliyle ulaşabileceği mesafede asın.(ağır ve sert oyuncaklar  asmayın, ani duruş kalkışlarda bebeğinize zarar verebilir.)

Arabada oyuncaklar için düzenek kurun.

Arka koltukta bir kenardan diğerine boydan boya plastik bebek zinciri takın. Üzerine de yumuşak hafif oyuncaklar takın. Her yolculukta farklı oyuncaklar takın. Arada bir bu bebek zincirine göz atın; çok bollaşıp koltuktan çıkmış olmasın diye..

Yüzünün baktığı koltuğa bebeğinizin ilgisini çekecek bir resim asın.

Bu resim genellikle siyah, beyaz, kırmızı ve koyu renklerden oluşan bir resim olabilir. Eğer bir cep asarsanız içindeki resmi değiştirebilirsiniz de. (Resmi değiştirmek ilgisini canlı tutmak için çok yardımcı olur.)

Farklı tarzlarda müziklerden dinleyin.

Bazı bebekler ninni veya bebekler için hazırlanmış müzikleri dinlemeye bayılırlar. Bazıları da sizin en sevdiğiniz müziğe bayılıp sizi şaşırtabilir. Anne baba müziklerini hepsinden daha çok sevebilirler.

Arabada “beyaz gürültü” denen seslerden dinleyebilirsiniz..

Beyaz gürültü içeren bir cd satın alıp ya da beyaz gürültüleri kaydedip arabada dinlemeyi deneyin.

Bebeğinizin keyfi yerindeyken kısa ve keyifli araba sürüşleri yaparak alıştırma yapın.

Yanında birinin oturması ve onu oyalaması yardımcı olacaktır. Böyle eğlenceli birkaç deneyim, bebeğinize koltukta oturmak için alışkanlık kazandırabilir.

Emzik ya da diş kaşıma oyuncağı verin.  

Bebeğinizin emzik emmesi ya da ya da ağzına birşeyler götürmesi onu mutlu edecektir. Elbette bunun için vereceğiniz şey, yutabileceği, küçük parçalı olmamalıdır.

Ayna takın.

Bu sayede araba kullanırken bebeğiniz sizi (siz de bebeğinizi) görebilir. Bebek mağazaları bu özel aynalardan satmaktadırlar. Bebeğiniz koltuğunda otururken sizin yanınızda olmadığınızı sanabilir. Ve aynadan yüzünüzü bile göre içi rahat eder.

Cama güneşlik takın.

Oturduğu yerde, bebeğinizin gözüne güneş giriyorsa ve bu onu rahatsız ediyorsa, güneşlikler işinize yarayacaktır. Cama yapışan ya da arabanın camından kendinden çıkan güneşliklerden kullanın.

Seyahatleri birleştirmeye çalışın.

Seyahatleri birbirine bağlamanız, sürekli eve girip çıkmak zor geliyorsa, iyi bir çözüm olacaktır.

Bebeğinizin araba koltuğunun artık ona küçük gelmediğinden emin olun.

Bacakları sıkışıyor ya da kemerleri artık dar geliyorsa, koltuğunda rahat edemiyordur.

Camı açmayı deneyin.

Taze hava ve hafif bir esinti, bebeğe rahatlatıcı gelebilir.

 

Bunlardan hiçbiri işe yaramadıysa ve halen koltuğunda oturmak istemiyor, ağlıyorsa……; otobüse veya metroya binin! 🙂

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi