Diş çıkarma Editörün Seçimi Sağlıklı Yaşam Yaşam

Bebeğiniz Diş Mi Çıkarıyor? İşte Belirtileri…

diş çıkarma

Bebeğinizin dişinin ne zaman, kaç aylıkken çıkacağını bilemezsiniz, ancak  bazı belirtiler var ki size dişlerin yolda olduğunu gösterir. Semptomların türü ve şiddeti bebekten bebeğe göre değişkenlik gösterir. Bir bebek için diş çıkarma çok keyifsiz ve huzursuz bir süreç olurken, başka bir bebek sorunsuzca ve hiçbir şikayet yaşamadan bütün dişlerini çıkarır. Yine de en azından bir kaç belirti olacaktır.

Bebeğin diş çıkarma belirtileri  


1. Salya akıtmak. Bir bebeğin bu kadar fazla salya akıttığına inanmak zor, ama diş çıkarırken çok fazla salya gelir. Bebeklerde salyaların akması 10 haftalıktan başlar ve 3-4 aylık olana kadar devam eder.

2. Çenede ve ya yüzde döküntü. Eğer bebeğiniz çok salya akıtıyorsa cildi kuruyacak ve ağız ve çenesinde hatta boynunda döküntü benzeri bir durum oluşacaktır. Salyaları kurulamak, bu kuruluğu ve ya döküntüleri önleyebilir, ve bebeklere göre bir nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

3. Öksürmek. Bütün bu salyalanma bebeğin ağzında ve boğazında öksürüğe yol açabilir. Eğer gribal ya da allerjik bir durum yoksa endişelenecek bir şey olmadığını bilin.

4. Isırma İsteği. Dişlerin çıkarken damakların içinden yaptığı baskı bebeği rahatsız eder, ve bu rahatsızlık ancak bir şeyleri ısırması, damaklarını kaşıması sayesinde azalabilir. Diş çıkaran bebek ne bulursa ağzına almaya çalışır.. Oyuncak, diş kaşıyıcı, emziriyorsanız göğüs ucunuz, ya da parmakları gibi…


5. Ağrı. Damakların altında, gelen dişler sebebiyle içeride oluşan iltihap, bazı bebeklerde şiddetli ağrıya neden olabilmektedir. Genelde ilk diş çıkarken daha çok ağrı olur.


6. Asabilik. Bebeğinizin ağzında dişlerin damaklara yaptığı baskı, ağrı sebebiyle, huzursuz ve çaresiz bir durumda hissederler. Dolayısıyla bazen bir kaç saatliğine bazen de günlerce huzursuz keyifsiz asabi olabilirler.

7. İştahsızlık. Rahatsızlanan ve huzursuzluk yaşayan bebekler ağızlarına bir biberon ve ya anne memesi verilerek rahatlatılabilir. Ancak emmeye çalışması hassas damaklarını daha da kötü yapabilir. Bu yüzden beslenirken ağlayabilir ya da mızmızlanabilirler. Ayrıca karınlarının acıkması daha da ağlamalarına sebep olur. Katı besinlere geçen bebekler de diş çıkarırken iştahsız olabilirler.


8. İshal. Doktorlar arasında bu konuda fikir ayrılığı vardır. Ama bazı anne babalar bebeklerinin diş çıkarma döneminde kakalarının daha sıvı olduğunu söylerler. (Yutulan salyalardan dolayı). Bu olabilir de, olmayabilir de ama eğer ishal tarzı bir durum varsa mutlaka doktora başvurun.


9. Düşük ateş. Doktorlar diş çıkarmayı düşük ateşle bağdaştırırlar. Çünkü bebekler ilk diş çıkarırken bağışıklıkları düşer, enfeksiyonlara daha açık olurlar. Vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyon gibi damaklardaki enfeksiyon da bazen düşük ateş yapabilir. Bu durumda diğer ateşli hallerde yaptığınız şeylerin aynısını uygulayın. Eğer 3 gün içinde ateş kesilmezse doktorunuza başvurun.


10. Uyanık kalma. Diş çıkarmaya yakın, bebeğinizdeki rahatsızlık geceleri de devam edeceğinden uykusu bölünebilir. Uyandıktan sonra tekrar uykuya dalması için ona ninni söyleyip hafifçe sallayabilirsiniz. Emzirerek uyutma alışkanlığına geri dönmeyin, aksi takdirde bu alışkanlık diş çıkardıktan sonra da devam edecek düzeniniz bozulacaktır.


11. Damaklarda kan toplanması. Diş çıkarma damak altında kanamalara neden olabilir ve damakları mavimsi bir renk alabilir. Bu endişelenecek bir durum değildir ve hemen hızlıca iyileşir. Soğuk kompres ile damaklarını rahatlatabilirsiniz.


12. Kulak çekmek, yanak sürtmek. Diş çıkaran bebekler kendi kulaklarını çekerler ve ya yanaklarını ve çenesini ovuştururlar. Neden? Damaklar, kulaklar ve yanaklar aynı sinirleri paylaşırlar ve damaklardaki ağrı bu yerlere de yansır. Kulak enfeksiyonu olan bebekler de kulaklarını çekerler, o yüzden doktorunuzla görüşüp diş çıkarma dışında başka bir rahatsızlığı olup olmayacağını kontrol ettirin. 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Our History ANG AUTO PARTS Founded in 1993. It is an integrated chain supply of auto parts combined with technology & design(Hangzhou Angnuo) and trade(Hangzhou Zhuonan). It has been committed to providing the best parts, prices and customer service in the automotive aftermarket industry. Our Factory ANG AUTO PARTS has been engaged in bearing industry for more than 26 years and made international trade of bearing import and export for more than 17 years. We have our own brand \"ANG\" and applied ISO16949 certificate for certification authority. Our Product The company is specialized in automotive bearing parts&accessories and industry machine bearings, and other auto parts. Especially auto tapered roller bearings, wheel bearing, wheel hub unit, spherical roller bearings, thrust ball bearings and truck clutch release bearings. Also control arm, cv joints and other auto parts.The auto production model of hundresds of species, applicable to the different cars and trucks. Also we can customize various large non-standard products such as the most competitive products according to customers\' demands. The company is located in international city of world Hangzhou, there have convenient transportation of sea and air shipment. It is a powerful assurance for short delivery time and customer good service. Welcome to join us! Product Application ANG鈥檖roducts are utilized in automobile, industrial, vehicle and automation applications. Our Certificate The company鈥檚 products applied ISO16949 certificate for certification authority. Production Equipment Cold Extrusion Equipments; Heat Treatment Equipments; Automatic Grinding Line; Automatic Assembly Line; Precision Measurement Equipments; Endurance Laboratory. Production Market The company is exporting to 48 countries and districts, including USA, UK, Germany, CA, Austrailia, Saudi Arabia, Iran, Russia, ukraine, Poland, Spain, Italy, Turkey, Dubai, Nigeria, South africa, Brasil, Tanzania, Egypt, India, Pakistan, Ecuador, etc. And built a strong relationship in both the national and international markets.  Our Service By ceaselessly improve our quality and after-sale service, we have confidence in cooperating with every potential customer.Rear Wheel Bearing Hub Assembly For Lawn Mowers in stock website:http://www.ang-autoparts.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • oeier2v kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ghaqua kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL