Bebek Bebek gelişimi

Bebeğiniz ile Bağlanma – 3

anne bebek bağlanma

 

Bağlanmayı etkileyecek faktörler

Bağlanma, bir çok sebepten gecikebilir. Ebeveynler henüz bebek gelmeden önce hayallerinde bebeğin olabilecek özelliklerini tasarlarlar; ancak bebek doğduğunda hayal ettikleri bu özellikleri bebekte bulamayınca beyinlerinde yarattıkları o hayali resim yok olur. Bu sebeple bebeğin yüzü iletişim için en önemli şeydir. Bağlanma için önemli rol oynar.

Hormonlar da bağlanmayı çok bariz şekilde etkileyebilir. İlk saatlerde annenin bebeğine yaptığı bakım bağlanmaya sebep olurken, bu aynı zamanda annenin vücudunda da birçok hormona harekete geçirir. Bazen anneler değişen hormonlar sebebiyle lohusa depresyonu geçiriyor ve bundan ötürü bağlanmada problem yaşıyor olabilirler. Ayırca annenin doğumdan sonra tam iyileşememesi ve ağrısının olması da bağlanmayı geciktirebilir.

Eğer bebeğiniz yoğun bakımda /küvezde zaman geçirdiyse, size o dönem çok fazla fırsat verilmemiş olabilir. Ama bebeğinizle bağlanma yine de halen çok önemlidir. Hastane size bebeğinize yakınlaşmanız onu elinize almanız  için destek verebilir. Bebeğiniz hazır olduğunda, hastane personeli size tutmanız için bebeğinizi vercektir. Bu süre zarfında bebeğinizi izleyerek, ona dokunarak ve onunla konuşarak vakit geçirebilirsiniz. Yakında siin dokunuşlarınıza ve sesinize yanıt verecektir.

Hemşireler bebeğinizi emzirmek ve onu yıkamak konusunda size yardımcı olacaklardır. Eğer bebeğiniz  küvezdeyse küvezden çıkınca bir süre hastanede odada beraber kalmanız için zaman da tanıyabilmektedirler.

 

Bir problem mi var?

Eğer ilk bebek doktoru randevunuza kadar bebeğinizle aranızda bir bağlanma olmadığını hissediyorsanız, ona endişelerinizden bahsedebilirsiniz. Bu lohusa depresyonu göstergesi olabilir. Veya bebeğinizin beklenmedik sağlık problemleri ortaya çıktıysa bu durum da bağlanma geciktirebilir. Bunun sebebi de yeni doğmuş bebeğin durumunun sizi bitkin ve bunalmış hissettirmesidir.

Herhangi bir olayda problem ne kadar çabuk tespit edilirse, o kadar iyidir. Sağlık uzmanları bu tip durumlara alışkın oldukları için size bağlanma konusunda yardımcı olabilirler.

Ayrıca, diğer yeni annelerle bağlanma hakkında konuşmanızı da yardımı olacaktır. Uykusuz Anneler Kulübü’nün gruplar kısmında Lohusa olmak konusunda diğer annelerle sohbet ederek destek alabilirsiniz.

Bağlanma, zaman alan karmaşık bir kişisel deneyimdir.Bunun için sihirli bir formül yoktur ve zorlamayla olmaz. Temel ihtiyaçları karşılanan bir bebek bağlanma ilk zamanlarda olmasa dahi yaşayabilir. Siz daha rahatladığınızda ve hayatınız rutine girdiği zaman, daha siz ve eşiniz bebeğinizle bunu sağlayabileceksiniz.

Lohusalık hakkındaki yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi