Çözüm yolları Emzik Faydalı bilgiler

Bebeğinizi Ağlatmadan, Emziği Bıraktırın

uykuda emzik

Birçok bebek emziksiz uyuyamaz. Burada esas problem uyurken emziğin düşmesi ve bebeğin onu bulamamasıdır. Birçok kişi kolay bulunması için emziğe zincir takar, ama bir kısmı da emzik zincirlerinin bebeğin boynuna dolanabileceğinden korkar. Yapılacak en iyi şey bebeğe emziksiz uyumayı öğretmektir.

Bebeği emzikten ayırmak hiç kolay değildir. Kendinizi hazırlamalısınız! Kararlı ve ısrarlı davranırsanız bu mümkündür. Aşağıdaki adımları takip edin ve işe yarayıp yaramadıklarını görün.

1.Adım

Bebeğiniz uykuya dalacakken, ama henüz tam uyumadan, emziğini ağzından çıkarın. Sonra diliyle yaptığı emme hareketini durdurmak için parmağınızı çenesinin altına koyun ve hafifçe bastırın. Eğer uyanırsa yumuşak biçimde “şşş şşş şşş” diyerek uyumasını sağlayın. Eğer ciddi şekilde emziğini aramaya başlarsa tekrar verin. Sonra tam uykuya dalarken tekrar emziği çıkarın ve çenesinin altına parmağınızı bastırın. Emziği çıkarmaya, o emziksiz uykuya dalıncaya kadar tekrar edilmesi gerekir. Bu biraz zaman alabilir, ama emziksiz uykuya dalabilmesi çok önemlidir.

2.Adım

Bebeğinizin emziksiz uykuya dalması daha çabuk hale gelince(merak etmeyin eninde sonunda bu olacak!), artık yatağa girmeden önce de emziği vermemeye başlayın. Yanı başında oturun ve ninni gibi “şşş şşş şşş” diyin ve okşayın. (Ama tam uykuya dalmadan önce mutlaka okşamayı kesin, yoksa emzik yerine okşanmak alışkanlık yapsın istemesiniz.)

3.Adım

Bebeğiniz emziği bıraktıktan sonra, gece yarısı uyanırsa odasına girin ve “şşş şşş…” diyin. Ellerini ya da şakaklarını okşamak iyi bir yöntem olabilir. Eğer bunlar tekrar uykuya dalmasına fayda etmezse, ona emziğini verin ama daima uykuya dalmadan önce çıkarın.

Bunlar zaman alıp, ısrarlı davranmayı gerektirse de, çoğu denemede bu adımların işe yaradığı görülmüştür ve kesinlikle ağlatma yöntemi içermez.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

  1. Hatice

    İyi gunler. Kizim 8 aylik olmak uzere.3 aydan beri emzikle uyuyor. Emzikle kendi kendine uyuyor.Emzigi yataktan hic cikarmadim, bir tek yatakta verdim. Bu yolu denedim , emzigi biraktirmak icin. 2. Adima hic gecemedik.Tam dalacakken cekiyorum, cildirmis gibi bagiriyor. Dalinca cekiyorum sorun yok. Artik biraktirmak istiyorum.ne onerirsiniz?

  2. Nilgün Tıraş

    Benim oğlum da 19 aylik 9 aylıkken uyku eğitimi vermiştim o günlercçok zor oldu ama çok sukur kendi kendine uyumayı öğrendi.ancak emzik kullanmaya devam ediyor.normalde uyku rutini sabah 7 de uyanış öğlen de uyku 2 buçuk 3 saat kadar uyku aksam9 da gece uykusu idi.fakat son bir aydır gece uykusuna çalmakta problem yaşıyoruz.çok agliyo uyumak istemiyor ve 1 ssaatten fazla ugrasiyirun uyuması için. Defalarca emek istiyor uyuyamayinca.neden olabilir yardımcı olurmusunuz

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi