Bebek gelişimi Uyku rutini oluşturma

Bebeğinizin Gündüz Uykuları, Anılarını Oluşturmaya Nasıl Yardımcı Olur?

uyku nap

Bebekler öğrenme konusunda bir numaradır. Sadece birkaç ana refleksle doğarlar ve hızlıca tüm dünyaya adapte olurlar. Bunu da çevrelerini izleyerek, hafızalarına alarak, hissederek, etrafındaki konuşmaları duyarak ve zaman, mekan gibi zor kavramları doğal şekilde algılayarak yaparlar.

Bebekler ayrıca uyku konusunda da bir numaradır ve her bir günün yoğunluğunu, huzurlu uyku aralarıyla hafifletirler.

Bu durum, bebeklerle ilgili iki hakikat ile ilişkilidir. İş öğrenmeye gelince, bu uykular huzur verici olduğu kadar anlamlıdırlar da.

Yeni bir araştırma şunu göstermiştir; bebekler için gündüz uykuları, bebeklerin anılarının oluşmasında çok önemli bir rol oynar. Bu da, bir şeylerin ne ve nasıl olduğu, nasıl çalıştığı, nelerle ilişkilendirildiği gibi konuları ilk elden öğrenme sürecidir.

Bazılarımızın bebeklik anıları belirgin iken, bazıları için uzun süreli depolanan ve çok sonra ortaya çıkan bir süreçtir. Bu belirgin anılar hayat boyu öğrenmenin temelini oluşturacaktır.

Düzenli gündüz uykuları olmasa, bebekler etraflarında ve dünyada öğrendikleri çoğu şeyi hemen unuturlardı. Ve eğer ilk yıl yoğun öğrenme seanslarından sonra, bu seansları sık sık günlük uykular takip etmeseydi, yürüme, konuşma ve anlamlı tüm gelişmeler muhtemelen daha uzun sürerdi.

Araştırmacılar, bebeklerin gündüz uykularının amacını ve zamanlamasını, 6-12 aylık arası bebeklere yaptıkları deneylerinden yola çıkarak keşfetmişlerdir.

Araştırmacılar, o aylardaki bebeklerin çoğunun henüz konuşamadığından ötürü, uykularının hafızalarını nasıl etkilediklerini ölçümlemek için sözsüz bir yöntem bulmak zorunda kalmışlar. Bunu da pelüş oyuncaklar ile yapmışlardır. Pelüş oyuncaklar araştırmacılara bebeklerin hafızalarını anlamlarında yardımcı olmuştur. Bebeklere pelüş üzerinde bazı uygulamalar göstermişler ve bu bilgileri bebeklerin daha sonra kullanmak üzere depoladığını anlayabilmişlerdir.

Araştırmacılardan biri, bir bebeğin evine ilk ziyaretinde, bebeğin ve bakıcısının karşısına oturuyor, bebeğe oyuncağı gösteriyor ve oyuncağın elindeki eldiveni çıkarıyor ve yine o izlerken eldiveni tekrar oyuncağın eline giydiriyor.

Araştırmacılar 6-12 aylık bir kısım bebek üzerinde bu deneyi yapıyorlar. Bebekleri iki gruba ayırıp bir gruba uyuyacakları zaman çok yakın iken, diğer gruba ise uyumalarına epey zaman varken bu uygulamayı yapıyorlar. Uygulamadan 24 saat sonra, bebeğin önceki gün yapılanları hatırlayıp hatırlamadıklarına bakıyorlar: eldiveni çıkarabilecek mi ve tekrar oyuncağa giydirebilecek mi? Bunlar hafızasının ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir.

Oyuncak deneyinden 24 saat sonra, uygulamayı dikkatlice izleyen ve hemen sonra gündüz uykusuna yatan bebeklerin oyuncağa yapılan uygulamaları tekrarlayabilmelerinin, uygulamadan 4 saat sonra uykuya dalan bebeklere göre daha başarılı olduğu tespit edilmiştir.

Yetişkinlerde de, uyku hafıza için çok önemlidir. Yavaş dalga uykusu –derin ve onarıcı olan türü- yetişkinlerin yeni ve uzun süreli anıları kaydetmesi için çok önemlidir.

Ama bebeklerin öğrenecekleri daha çok fazla şey vardır. Araştırmaları kaydedenler; bebeklerin henüz ufak beyinlerinin hipokamp alanının sınırlı bir kapasiteye sahip olabileceğine inanıyorlar. Bebeklikte çok sık uykuya ihtiyaç duyulmasının sebebi: yaşam boyunca öğrenilecek sonsuz bilginin içinde bunların kaybolmaması için, günlük deneyimlerin kayıt altına alınması ve depolanması.

Bu ayrıca; çocukluğumuz geride kaldığında ve sonrasında, hayatta edineceğimiz tecrübelerimiz azaldıkça daha az uykuya ihtiyaç duymamızı da açıklıyor olabilir. Hatta bebekle uykusuz geçen bir geceden sonra, halen ona tutkuyla igi göstermemizi de…

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi