Anne Yazıları Yaşam

Bebek Odası İçin Dekorasyon Önerileri

Dekorasyonun hayatımızda çok önemli bir yeri var. Son yıllarda artık herkes ne denli önemli olduğunun farkına vardı ve bu konuda iş alanları ortaya çıktı. Dekorasyon sadece görüntünün güzel olması anlamına gelmiyor. Dekorasyon uzmanlarının fikirleri ve yeni çıkan malzemeler hayatımızı kolaylaştırıyor.

Mesela eskiden üç tane tencere sığdırdığımız mutfak dolabımıza artık mekanizmalar sayesinde 6 tane sığabiliyor.

Bu yazımda biraz bebek odalarından bahsetmek istiyorum. Genellikle bebek odalarında huzur ve masumiyet yansıtılmak istenir. Bunu yansıtan en güzel renk tabi ki vazgeçilmezimiz olan beyazdır. Çoğunlukla bebek odası mobilyasında beyaz tercih edilir ve aksesuarlarla renk katılır. Bu oldukça güzel bir yöntemdir. Tabi cinsiyeti aksesuarlarımız seçerken bizi yönlendirir. Bebek odasında yatak, dolap, komidinin yanı sıra olmazsa olmazlar vardır. Peki bunlar nelerdir? Biraz resimler eşliğinde devam etmek istiyorum.

Emzirme Koltuğu

Mümkünse kollu, rahat ve önünde ayak uzatma pufu olmasına özen gösterin. Çünkü ilk altı ay burada çok zaman geçireceksiniz.

İsteğe bağlı olarak sallanan model de tercih edebilirsiniz. Bazı bebekler ufak sallantılarda daha kolay uyuyabiliyorlar.

Alt Değiştirme Pufu

Alt değiştirme pufu kişinin boy uzunluğuna göre ortalama 90 cm yüksekliğinde bir şeyin üzerinde olmalıdır. Genellikle komidin üzerleri bu şekilde değerlendirilir. Bez, ıslak mendil ve kremlerini koyabileceğimiz raflar ya da sepetler yakınımızda olursa işimiz oldukça kolaylaşır.

Yeterli alanınız var ise ayrıca alt değiştirme masası da kullanabilirsiniz.

Yukarıda yazdığım gibi bebeğin cinsiyeti odayı dizayn ederken bize fikir verir. Mesela kız bebek ise vazgeçilmez pembe, yeşil, sarı, mavi tonları kullanılabilir. Güzel cicili aynalar, çerçeveler, renkli dolap kulpları, pastel tonlarında halılar, şık avizeler, uçuşan perdeler odaya farklı bir sıcaklık ve şıklık katar.

Erkek bebeklerde ise ana renk yine mavi, yeşil ve sarı tonları olabilir;

Bu oda mavi ve gri tonları ile hareketlendirilmiş, çok şık ve sade detaylar içeriyor. Bence erkek bebek için ideal bir oda düzenine sahip.

Peki unisex bir oda dizayn edip, ikinci çocuğumuzun cinsiyeti farklı olsa bile kullanmak istersek? İşte bu durumda en kurtarıcı ve şık tonlar toprak tonlarıdır.

Şimdi ise bebek odası için yapılması kolay olan ufak birkaç öneride bulunmak istiyorum;

Odamızın kapısını unutmayalım çünkü odaya giren öncelikle onu görecektir. Bebeğimizin ismini doğal ahşap üzerine halatla yazma fikri çok şık değil mi?

Ağaç stickerlerı her yerde satılıyor. Bu ağaçların dallarına aynı renkte raf yaptırabiliriz. Çok kullanışlı ve çok şık duruyor.

Misafir yazar:Ezgi Demirli
www.ezgiderin.blogspot.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi