Bebeğim kaç saat uyumalı?

Bebek Uykusu: Normali Nedir?

bebeklerde uyku

Tuvalete gitmeyi unutacak kadar yorgunsunuz. Pantolonunuzda kurumuş köri sosu lekesi var, ama aslında bu mümkün değil çünkü 2 haftadır köri soslu bir yemek yemediniz. Bu köri olmayabilir mi? Bebeğiniz arabada uyuyakaldı ve evinize kadar araba kullanacaksınız, bir mola veremeyecek kadar umutsuz bir durumdasınız. Çünkü arabayı durdurduğunuz anda bebeğiniz uyanacak. Ve dürüst olmak gerekirse, eğer uyanırsa ağlayacaksınız.

Bütün ebeveynlik kitapları bebeğin ilk senesinde, gece emzirmeleri, diş çıkarma, kulak enfeksiyonu, vb sebeplerle uykusuzluk yaşayacağınızı söyler. Katıldığınız oyun grubundaki diğer anneler de aynı derecede yorgundur. Dolayısıyla bu durum normal. Değil mi?

Normal bir bebek uykusu var mıdır?

Tek kelimeyle evet.

Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta, bebeğin uykusu anlaşılmaz olabilir. Çok fazla uyuyordur ve siz neden diğer annelerin yorulduğunu merak edersiniz. Ya da 45 dakikadan fazla kesinlikle uyumuyordur ve siz bir gece daha bu duruma nasıl dayanacağınızı merak edersiniz.

Çoğu yeni doğan bebek, akşam birkaç saat ekstra huysuz olabilirler, genellikle 19:00-22:00 arasında. Bu vakitlere “cadı saati” de denir. Herkes yorgundur ve siz evdekilerle bebek tutmaca oyunu bile onayamazsınız; çünkü bebeği vermek isteyeceğiniz herkes (büyükanneler, arkadaşlar,vs.) kanepede yayılmış, uğraşmak zorunda oldukları yeni doğan bir bebekleri olmadığı için çok mutlu hissediyorlardır.

Herkes için bu zor bir zamandır ve bu huysuzlanmalar, uykusuzluk 6 haftada en üst seviyeye ulaşır. Bu 7. haftadan sonra kolay bir bebek olacağı anlamına gelmez ama işler bu noktadan sonra daha kolay hale gelir.  2. ay ile 6. ay arasında bir dönemde bebeğiniz gündüz uykularını düzene sokacaktır. Bu da gün içinde 4-5 kısa uyku uyumak yerine 3 kez 45 dakika üzerinde sağlam uykular uyuyacağı anlamına gelir. Gündüz uykularının şekillenmesi söz konusu olsa da (kısa süreli çok sayıda gündüz uykusu yerine uzun süreli az sayıda gündüz uykusu), gün içinde uyumaları gereken toplam uyku saatleri ve gece uykusunun süresi aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

 

Bebek Uykusu: Kaç kez, Kaç saat

tablo

Birkaç gün bebeğinizin ne kadar uyuduğunu takip edip not alın. Eğer tablodaki rakamlara yakınsa; sorun yok demektir. Eğer değilse ve durum sizi rahatsız ediyorsa değişiklik yapmanızın vakti gelmiş olabilir.

 

Bebeklerde Genel Uyku Problemleri

Çok uzun süre uyanık kalması

Tabloyu bir rehber olarak kullanın. Eğer bebeğiniz tabloda belirtilen gündüz uykuları arasında geçen süreden daha fazla uyanık kalıyorsa, çok yoruluyor demektir. Bu 1 yaşından küçük bebekli ailelerin karşılaştığı muhtemelen bir numaralı uyku problemidir. İnsanlar bebeklerin uykusu geldiğinde kendiliğinden kolayca uyuyabileceğini sanırlar. Öyle olsaydı harika olurdu. Hatta bebekler tuvaletlerini yapmayı bilerek doğsalardı da harika olurdu. Maalesef üzücü ama öyle olmuyor.

Yeteri kadar uykusunu almaması

Bebeğiniz tablodaki “Toplam günük uyku süresi” sütununda belirtilen süreden daha az uyumazsa daha mutlu olacaktır. İnsanların genelde bebeğinin o kadar fazla uykuya ihtiyacı olmadığını söylerler ama bu her zaman doğru değildir.

Bebeğin ihtiyacı olan uykuyu sağlamanın kolay olduğunu söylemiyoruz. Ya da ne yaparsanız yapın bebeğiniz halen yeterince uyumuyorsa kendinizi dövün demiyoruz. Ama tabloda bebeğinizin ihtiyacı olan uyuma süreleri hakkında fikriniz olması sizin için faydalı. Eğer bu hedefin çok uzağındaysanız da sorun değil, bu verilen rakamları hedefleyerek, denemenizi öneririz.

Gece yatma saati çok geç

Bu insanların yaşadığı 2 numaralı problem. Tipik olarak bu iki şeyden kaynaklanır. İlki ufak bebeklerin (6 aylıktan küçük) gündüz uykularının akşam üstü geç saatlerde ya da akşamın erken saatlerinde olmasıdır. Bu da gece uykusu saatlerinin geç olmasına neden olur (21:00 – 22:30). Akşamüstü geç saatlerde uykuyu kaldırırsanız, gece uyku saatleri de 19:00 civarına inecektir. (ebeveynler bunu unutup, orijinal geç uyku saatini devam ettirirler. İkinci sebep, bebekler genelde sizin arzu ettiğinizden çok daha erken uyanırlar. Ebeveynler bebeklerinin sabah 6:00 dan daha geç uyanmaları için bir şey yapamazlar ve bunun için gece geç yatmalarının sabah erken uyanmaya bir çözüm olacağını düşünürler. Ama bunu yapmak sadece bebeğin uyku süresini kısaltmaya yarar ve uykusuzluk yaşamasına neden olur.

Gündüz uykusu uyumuyor

Eğer bebeğiniz 3 yaşın altındaysa, her zaman gündüz uykusuna ihtiyacı vardır. 2 yaşında bebeği olan ebeveynlerin çocuklarının 2 yaşına bastığından itibaren gündüz uykusunu istemediğini zannedenler olabilir. Buna neden çocuğunuz karar veriyor? Gündüz uykuları sizin dostunuzdur. Öğle uykusu düzenini sağlamak çok sıkıcı ve zor görünse bile (özellikle de evde öğle uykusu uyumayan kendinden büyük kardeşi varsa), bu onların vücudunun ihtiyacı olan bir şeydir (istemiyor görünseler bile). İki yaş çocuklarının gün içinde belli görevleri vardır ve gündüz uykuları da bunlardan biridir. Artık uyku istemediklerine dair sinyalleri kafanızı karıştırmasın.

Bebek çok fazla uyuyor

Çok fazla uyuyan bebek olmadığına inanırdık. Kim öyle bir çocuğun annesi olmayı istemez ki? Fakat, olması gerekenden fazla uyuyan bebeklerin de altta yatan tıbbi bir sorunu olmadığından emin olmak gerekiyor. Bu gerçekten seyrek rastlanan bir durum, ama bebeğiniz uzun uyuyorsa şanslı olabilirsiniz. Eğer endişeleniyorsanız, çok fazla uyumanın en sık rastlanan sebepleri uyku apnesi ve çölyak hastalığıdır. Bu ikisi de tamamen üstesinden gelinebilir durumlardır. Fakat çocuğunuz 3 aylıktan büyükse ve tabloda belirtilenden daha fazla uyuyorsa, çocuk doktorunuzla görüşüp her şeyin yolunda olduğundan emin olmalısınız.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. Ek

  Mrb bnm 4,5 aylık oğlum var gündüz uykusu hiç Belli olmuyor ne zaman başlayacağı . En fazla 40 dakika uyuyor bunun yarım saati sallamakla geçiyor. Gece de 1-2 arası yatıyor arada mızıldanıyor sallıyorum tekrar uyuyor ama ben perişan oldum gündüz uyanık kaldığı sürece kucakta durmak istiyor belim sırtım kolum her yerim ağrıyor çok yoruldum bunaldm vs… Neyse bu başka konu sizleri sıkmayayım
  Gündüz uykularını nasıl uzatabilirim gece nasıl erken yatırabilirim sallamayi bırakmalı mıyım ben bu düzene nasıl alışırım 🙁 Psikolojim bozuldu resmen

 2. Özge Muğul Macit

  Merhaba benim bebeğim 10 aylık gündüz uykuları genelde çok düzenli gece uykusunda hergün 19.30-20.00 gibi geçmiş olur ancak saat 05.00da uyanıyor işte bizim tek sorunumuz bu haliyle tüm günümüz mahvoluyor nasıl çözüm bulacağımızı şaşırdık acaba sizin bir tavsiyeniz olabilir mi

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Sal Mccartney kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi