Yaşam

Bebekle Uçak Yolculuğu İçin Öneriler

bebekle uçak yolculuğu

 

Bebekle uçak yolculuğu yapmak çok uzak görünse de, düşünüldüğü kadar zor da değil aslında. Yolculuk öncesi biraz hazırlıkla sorunsuz ve başarılı bir uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Eğer yanınızda eşiniz veya arkadaşınız varsa o zaman çok daha kolay! Oğlum 10 haftalıkken çıktı ilk uçak yolculuğuna ve alışkanlık oldu, ailecek uçmadan duramıyoruz artık…

Bebekle yapılacak uçak seyahati için vereceğim önerileri göz önüne alırsanız tozpembeye yakın bir yolculuk geçirmeniz mümkün;

 

Yardım iste

Yalnız seyahat ediyorsanız, diğer yolculardan veya kabin memurlarından mutlaka yardım isteyin. Puseti kaldırmak veya çantanızı uçaktaki baş üstü dolaplara yerleştirmek için gelen yardım tekliflerini kabul edin. Olur da teklif gelmezse siz rica edin.

Son seyahatimizde çantamı toparlarken 4 yaşındaki oğlum koltukta kendi başına oturdu, 6 aylık kızımı da hosteslerden birinin kucağına verdim.

Sakin olmaya gayret et

Seyahat sırasında herşeyin çok fazla üzerinize geldiğini hissettiğiniz stresli zamanlar olacaktır. Ne de olsa altından kalkmanız gereken çok iş var; check-in ve valiz teslimi, güvenlik kontrolden geçmek ve saatlerce bebeği avutmak durumunda kalmak. Şunu unutmayın; siz ne kadar sakin olursanız, bebeğiniz de o kadar huzurlu olur, sorun çıkarmaz.

İki çocukla 3.5 saatlik uçuş ardından, iç hatlar uçağımızın 4 saat gecikmesi olduğunu duyunca ister istemez stres oldum. Oğlumun her zamanki hareketleri beni çileden çıkarmaya başlamıştı ki silkinip kendime geldim. Sürekli söylenip karalar bağlamaktansa bu 4 saati eğlenceli bir şekilde geçirebilir, hepimizin sakin ve huzurlu olmasını ancak ben sağlayabilirdim. Öyle de yaptım ve geceyarısında bile yorgun; ama ağlamayan çocuklarım vardı.

Yapman gerekeni yap

İçimizdeki yaratıcılık, ebeveyn olunca doğal olarak ortaya çıkar. Bebekli hayatımızda bir çok işin üstesinden geliyoruz. Bebekle seyahat de neden bunlardan biri olmasın? Farklı bir ortama girince huzursuzlaşan bebeğe bir şarkı söylemek, sevdiği bir oyuncağını eline vermek, favori yiyeceklerinden sunmak atmosferi değiştirecektir.

El çantasını özenle hazırla

Bebek bezi ve ıslak mendil yeterinden fazla olmalı. Ne kadar uzağa uçacağınıza ve seyahat uzunluğuna göre bebeğinizin ihtiyaç duyacağı şeyleri hazırlayın. Bez değiştirme matı, battaniye, favori birkaç oyuncak, emzikler, ek giysiler, kirliler için plastik poşetler mutlaka bulunmalı yanınızda. Ek gıdaya geçtiyseniz veya formül süt kullanıyorsanız, gecikmeleri gözönüne alıp yanınıza ekstra da alın. Sonradan üzülmemek için taşıyabileceğiniz kadar mama, bez ve giysi yanınızda olsun.

Emzirmekten çekinme!

Emziriyorsanız, uçakta sık sık emzirmeyi deneyin. Dar alanda zor biliyorum; ama bebeğiniz hem susuzluğunu giderecek, hem karnını doyuracak hem de farklı ortamda bulunmasının huzursuzluğunu bu şekilde geçirecek ve sayenizde kendini güvende hissedecek. Üstelik uçak iniş ve kalkış esnasındaki basınç değişimi için de emzirmek kulak ağrısını geçirir.

Oğlum bebekken her yolculukta, uçak kalkarken ve uyanıksa inerken emzirirdim. Her defasında da uyuyakalırdı. Kızıma da uyguladım; ama uyumadığı gibi emmek de istemiyor uçak kalkarken. Zorla emzirmeye çalışınca ağlıyor. O nedenle emziremediğim zamanlar emzik veriyorum. Kulaklarının acımasına engel oluyor. Oğlum ise 4 yaşında olmasına rağmen hala uçak kalkarken uyur…

Uçağa binmeden bebek bezini değiştir

Uçak tuvaletleri oldukça küçük. Bez değiştirmek için ünite olsa da, kıpırdayan veya yan dönmek isteyen bir bebekle dar alanda bunu yapmak pek zorlu bir iş. Uçağa binmeden önce bezini değiştirin ve gerekmedikçe yolculuk sırasında değiştirmeyin.

Oğlum uçak tuvaletlerinde bezini değiştirirken ortalığı yıkardı. Hosteslerin kapıyı çalıp ‘Herşey yolunda mı?’ diye sordukları bile olmuştur. O nedenle gerekmedikçe uçuş sırasında bebeğin bezini değiştirmem.

 

Bebekle seyahat etmek çok da kötü birşey değil gördüğünüz gibi, eğer gerekli planlamayı ve hazırlığı yaparsanız…

 

İyi yolculuklar!

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Gezgin Anne

  Deniz Sütlü Özgül • Yorum

  1. merve

   Merhaba,

   Bebeğinizle seyahat ederken yanınıza almanız gereken 10 seyi derlediğimiz infografiğimize göz atmak istersiniz belki 🙂 http://blog.bavul.com/bebekle-tatile-cikarken-alinmasi-gerekenler/

  Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi