Bebek Çocuk Uncategorized

Bebekle ve Çocukla Seyahatte Öneriler

shutterstock_57356587

 

Bebekle rahat, güvenli, huzurlu; ama üçümüzün de zevk alacağı bir seyahat için ne yapmalı diye çok okudum araştırdım ilk yolculuğumuz öncesinde; oğlum henüz 10 haftalıktı o zamanlar. Okuduklarım yanında, en çok işime yarayan yaşadığım tecrübeler oldu ve hala olmakta. Artık bir bebek değil 3 yaşında ve yerinde durmayan küçük bir çocukla düşüyoruz yollara.

 

Küçük çocuklarla başarılı bir yolculuk ve tatil geçirmek için tatile çıkacak ailelere de önceden ufak bir hazırlık yapmalarını öneririm… Neler mi var bu hazırlık kapsamında?

 

 • Yolculuğu birlikte planlamak.

Tatilden birkaç gün önce nereye, nasıl ve ne zaman gideceğinizi, orada neler yapacağınızı anlatın, konuşamasalar da çok iyi dinleyicidir bebekler ve küçük çocuklar. Bavulları hazırlarken onlardan yardım isteyin, biraz dağıtsalar da bir işe yaradıklarını hissedip mutlu olacaklardır. 3 yaş civarında kendi aktivite çantaları olsun ya sırta takılan ya trunki tarzı ucundan tutup çekilen. İstedikleri kitapları ve oyuncaklarını kendileri koysunlar çantalarına.

 

 • Yolculuk sırasında sürekli bilgi vermek.

Sadece tatil öncesi değil yolculuk sırasında da konuşmak, neler olacağını anlatmak önemli. İki yaş grubu yeni girdikleri ortamlarda kendilerini güvende hissedemezler. Zaman kavramları henüz oturmamıştır. Bir saatlik bir uçak yolculuğunun ne kadar süreceğini bilemezler. O nedenle yaptıklarınız ve yapacaklarınızı bir bir anlatmak onları rahatlatır, elbette sonuçta sizi de.

 

Havaalanına varınca valizleri bırakacağız, sonra güvenlik kontrolden geçip sana bir dergi alacağız, ardından uçağa bineceğiz, kemerleri bağlayınca uçağımız uçacak, hostes ablalar bize yemek/su getirecek diye yolculuğun ne kadar süreceği hakkında bilgi vermek her zaman bizde işe yarıyor.

 

 • Küçük sürprizler yaratmak.

Aktivite çantasına eklediğiniz hediye paketinde yeni bir oyuncak sıkılma anında hiçbir şey işe yaramadığında yolculuğu kurtaracaktır. Küçük bebekler için de renkli paket kağıtları aynı görevi görür.

Oğlumla yalnız yaptığımız yolculuklarda babası vedalaşırken hediye paketinde bir oyuncak verir ve uçağa binince açmasını söyler. Elbette yalnız kaldığımızda birkaç kez benden paketi açmamı ister; ama genelde uçak kapısına dek sabreder. Tüm yolculukta elinden de dilinden de düşürmez yeni oyuncağını.

 

 • Rahat etmek için ekstra zaman ayırmak.

Çocuklarla bir yere yetişmek söz konusu olduğunda geç kalmak kaçınılmaz. Bu nedenle uçağa, otobüse, trene yetişmeniz gereken bir yolculuksa mutlaka gerekenden fazla zaman ayırın. Çocuktur; zamansız tuvalet ihtiyacı gelir, susar, acıkır veya uyuyakalır. Ekstra zaman sizin panik olmanızı, yolculuğa stresli başlamanızı engeller.

 

Bir çok havaalanının çocuklara özel ayrılmış oyun bölümü var. Erken gitseniz dahi bu tür mekanlarda çocukların enerjilerini atmasını sağlayabilirsiniz.

 

 • Çocukların sağlığı her şeyden önemli.

Düzenli kullandığınız ilaçları mutlaka yanınıza alın. Eğer reçeteli ilaçsa ve uçuşta sorun yaratacaksa doktorunuz tarafından hazırlanmış bir yazıyı yanınıza alabilirsiniz. Bebeklerin burnu klimalı ortamlarda tıkanmaya müsaittir. Yaşlarına uygun burun açıcı solüsyon, termometre ve ateş düşürücü şurup el çantanızda bulunsun. Aile üyelerini kapsayan bir seyahat sigortası da yaptırın. Uçak yolculuklarında iniş ve kalkış esnasında emzirin ya da su, meyve suyu, süt veya emebileceği bir şeker teklif edin.

 

Zürih’te oğlumuz 8 aylıkken ilk kez ateşlendi ve sorup soruşturup özel bir klinik bulduk sigortanın karşıladığı. Önemli birşey olmadı; ama ilk kez ve ev dışında hasta olunca insan ister istemez panik yapıyor. Ateş düşürücü şurup ve termometre 3 senedir her seyahatte yanımızda.

 

 • Aman çocuklar aç/susuz kalmasın!

Yolculuklarda mutlaka su ve sağlıklı atıştırmalıklar, dezenfektan ve de ıslak mendil bulunsun el çantasında. Uçak yemeklerini beğenmeyebilirler. Ya da rötar gibi beklenmedik durumlarda, bebeklerin yemek servisini bekleyecek sabırları yoktur. Sık sık içecek teklif etmek, özellikle de su dehidrasyona maruz kalmalarını engeller. Araba, tren veya otobüste yolda duracak iyi bir mekan ya da yiyecek yer bulamayabiliriz. Çantaya ekstra yiyecek almakta hiç sakınca yok.

Londra 2012 Olimpiyatları’nı izlemeye gittiğimizde çantamda meyveden süte, haşlanmış sebzeden krakere, 1 yaşındaki oğluma birkaç gün yetecek atıştırmalık vardı. Elbette ilk birkaç dakikadan sonra etrafı izlemekten sıkıldı. Teker teker çıkarıp verdiğim atıştırmalıklar günü kurtardı. Uçak ve diğer taşıt yolculuklarında emzirmek bebeğin karnını doyurup susuzluğunu giderdiği gibi sakinleşmesini de sağlar.

 

 • Sık sık mola vermek.

Her iki saatte bir verilen kısa bir mola hem sürücüye hem de çocuk yolculara araba seyahatlerinde gerekli. Hatta arabanın bagajda bir top bulunsun. Mola yerleriniz de piknik yeri veya park olsun. Havaalanlarında çocukların yürümesine, bebeklerin emeklemesine fırsat verin. Uçak yolculuklarında sık sık ayağa kalkıp uçağı turlayın birlikte. Tren ve gemi yolculukları hareket özgürlüğü açısından çocukların favorisi. Otobüslerse en zoru olduğundan, mümkünse gece yolculuğunu seçin.

 

Arabayla yola çıkacaksak oğlumun uyku saatlerine denk getiririz, uyanınca da uzun bir mola veririz. Ya yol üzerindeki bir yeri gezeriz, ya öğle yemeği yeriz. Uçakta sıkılmaya başladığı an babası veya ben kucaklayıp dolaştırırız. Hatta Amerika uçuşlarında uçağın arkasındaki geniş bölümde emeklediği de olmuştur. Aktivite çantası içindeki oyuncaklar, sevdiği şarkıların veya çizgi filmin müzikleri 2 yaşından itibaren yolculuğumuzu kolaylaştıran etkenler.

 

 • Aktivite çantası olsun hatta kendisi hazırlasın.

İçinde kitapları, favori oyuncakları, yap-boz, resim yapmak için kağıt ve boya, varsa sarılıp uyuduğu oyuncağı da olsun. Uzun yolculuklarda çizgi filmler ve oyunlar da çocuklar için ideal.

 

Oğlumun en büyük merakı ona kitap okumamız doğduğundan beri. Havaalanlarından yeni bir kitap alıp yolda okurduk. Gerçi şimdi aklı erdiğinden beri dergi istiyor, onu okuyoruz birlikte. Dergiden çıkan oyuncaklar da bir süre favorisi oluyor.

 

 • Kısa deneme gezileri yapmak.

Bebeğinizle ilk uzun yolculuğa çıkmadan önce günübirlik veya bir gece kalmalı geziler yapın yakın mesafelere. Bebek arabasında ne kadar süre duruyor, hangi oyuncaklarıyla oynuyor veya neyin eksikliğini farkediyor, yeme-içme durumu, araba koltuğundaki tavrı uzun ve uzağa yapacağınız seyahatinize dair size ipucu verecektir.

 

Oğlum bebekken araba koltuğunu sevmez, uyuyakalsa da yirmi dakika doldu mu uyanır, sonra da kucağa gelmek isterdi. Yangına dayanıklı malzeme ile özel kaplanan araç koltuğunda çok sıcakladığını farkettiğimiz gün ince giydirip klima çalıştırdık. O günden sonra daha uzun süre uyumaya başladı. Bunun gibi deneyerek bulduğumuz birçok yöntem bize seyahatlerimizde yardımcı oldu ve hala da oluyor.

 

Ailenizle iyi yolculuklar!

 

www.gezginanne.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Gezgin Anne

  Deniz Sütlü Özgül • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bianca Payne kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL