Bebek oyunları

Bebekler İçin Güvenli Oyuncak Seçimi

oyuncak

 

Bebeğiniz için seçtiğiniz tüm oyuncaklar, güvenlik standartlarını karşılamalıdır. Aşağıdaki püf noktaları, size bebeğiniz için uygun güvenli oyuncaklar bulmanızı sağlayacaktır. Evdeki oyuncakların kırık ve parçalarının ayrılmamış olmasını arada bir kontrol etmelisiniz.

 

Nelere dikkat etmeliyiz?

*Oyuncağın üzerinde yazan, üreticinin belirttiği kullanım talimatlarını mutlaka takip etmelisiniz. Bazı oyuncaklar küçük parçalar içerir, ve bunlar boğulmaya sebep olabilir. Bu sebeple ambalaj üzerindeki uyarıları dikkate alın.

*Oyuncaklar yeterince büyük olmalıdır. En az 3 cm eninde, 6 cm boyunda olursa, nefes borusuna kaçma ya da yutulma tehlikesi ortadan kalkar. Küçük parçaların yutulma ya da boğaza kaçma ihtimali olup olmadığını ölçen test cihazları vardır. Bu nefes borusunda benzeyen test aletleri parçaların boğaza kaçıp kaçmayacağını gösterir. Eğer böyle bir test eden alet isterseniz boş tuvalet kağıdı rulosunu da bu amaçla kullanabilirsiniz.

*Misket, bozuk para, çapı 4.5 cm’den ufak topları bebeğinize vermeyin, ortada bırakmayın. Bunlar kolayca boğaza kaçabilir, yutulabilir.

*Pille çalışan oyuncakların pil haznelerinin vidalı ve güvenli kapakları olmalıdır. Piller ve pillerden akan sıvı sağlık için ciddi risk oluşturmakta, yutma, iç kanama ve kimyasal yanmalara neden olabilmektedir.

*Bir oyuncağın güvenli olup olmadığını kontrol ederken; kırılmayan, parçalarına kolayca ayrılmayan ve çiğnemeye karşı dayanıklı olmasına dikkat edin. Ayrıca şunların olmadığından da emin olmalısınız:

– Sivri kenarları ve göz, tekerlek, düğme gibi çıkabilen küçük parçaları olmamalı

– Bebeğin ağzında kalabilecek küçük kenarları olmamalı

– 18 cm den uzun ipleri olmamalı

– Bebeğin minik parmaklarıyla çıkarabileceği minik parçaları olmamalı.

 

*Binilebilen oyuncakların çoğu, bebeklerin iyice desteksiz şekilde oturabildiği yaşa geldiklerinde kullanılabilir, ancak yine de üreticinin talimatlarını okumalısınız. Sallanan at gibi binilebilen oyuncakların çoğu emniyet kemeri, sabit ve güvenli oturup dayanacakları donanımda ya da benzer emniyetlerle kullanıldığından zarar görmelerini engeller.

*İkinci el ya da ev yapımı oyuncaklar dikkatle kontrol edilmeli ve değerlendirilmelidir. Güvenlik için testleri  bulunmayabilir. Bebeğinize 1978 yılından önce imal edilmiş boyalı oyuncaklar vermeyin. Bu oyuncakların boyalarında kurşun bulunabilir.

*Lunaparklarda veya fuarlarda alınan oyuncaklar ve peluş hayvanlar güvenlik standartlarına sahip olmayabilir. Bu tip oyuncakları bebeğinize vermeden önce dikkatlice kontrol edin ve sivri uçları ya da çıkabilen parçaları olup olmadığına bakın.

 

Güvenlik notları:

*Kesinlikle 8 yaşından küçük çocuklara balon veya lateks eldiven vermeyin. Balonu ya da eldiveni  şişiren, ağzına alıp çiğneyen bir çocuk boğazına kaçırıp yutabilir ya da boğulabilir.

*Bebeğinize kesinlikle, oyuncak otomatlarından çıkan küçük oyuncakları vermeyin. Genelde ufak parçalar içerirler.

*Kardeş olan evlerde ya da ziyarete gittiğiniz yerlerde büyük çocuğun oyuncaklarını bebeğinizin ulaşabileceği yerlerden uzakta tutmalısınız.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Stormy McDowall kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi