Sağlıklı Yaşam Yaşam

Bebeğinizin Oto Koltuğunu Doğru Kullanıyor Musunuz?

araba koltuğu

İlk kez bebeklerini hastaneden eve getirmek için dikkatlice arabaya yerleştiren anne babaların çoğu bunu yanlış yapıyorlar; bunu uzmanlar diyorlar.

Amerika’da hastaneden çıkan ailelerin %93 ü araba koltuklarını monte ederken ya da bebeği içine yerleştirirken en az bir tane kritik hata yapıyorlar.

Taşıyabileceğiniz en hassas kişiyi, yeni doğan bebeğinizi taşıyorsunuz.

Doğru takılmayan araba koltuklarından dolayı meydana gelen yaralanmalar sebebiyle, hastaneye gelen çok sayıda çocuk oluyor. Bunlar araba koltuklarının düzgün yerleştirilmesi sayesinde önlenebilecek kazalar.

 

Yeni bir çalışma için, bir hastanenin doğum ünitesinden 267 anne bebek seçilmiş. Yolcu güvenliği sertifikalı bir teknisyen de yeni annelerin ve yeni doğan bebeklerin arabada bebek güvenliği için koltuk montajlarını ve bebeği yerleştirmelerini izlemiş. Bütün yapılan hataları not etmiş. Ve sonrasında da hastanede bulunan görevli ekibe, anne ve bebekler hastaneden ayrılmadan önce bu hataları düzeltmeleri için destek olmaları yönünde yardımcı olmuş. Gözlemler ise şöyle;

Yapılan en genel hata, koltuğun çok gevşek monte edilmesi. %68

Kilit mandalının çok aşağıya yerleştirilmesi. %33

Emniyet kemeri ve kayışların yanlış takılması. %28

Yaklaşık %70 oranında ise bebeğin koltuğa yanlış yerleştirilmesi ve koltuğun hatalı monte edilmesi beraber izlenmiş.

 

Konuyla ilgili bu uzman, ailelere bebekler doğmadan önce koltuk montajını bir teknik görevli ile beraber yapmalarını öneriyor. Ayrıca aşağıdaki hususlara da dikkat çekiyor:

  • Koltuğu arabaya monte etmeye yarayan emniyet kemeri ve kayışları gevşek bırakmadığınızdan emin olun ve sıkı olduğunu parmağınızı araya sokarak kontrol edin.
  • Göğüs için olan emniyet kemerinin bebeğin koltuk altı hizasından aşağıda olduğundan emin olun.
  • Arkaya bakan araba koltuğunda, emniyet kemerinin geçtiği yer bebeğin omuz hizasından aşağıda olmalıdır.
  • Araba koltuğunu monte ederken koltuğun sabit olduğuna dikkat edin ama birkaç santimetre öne arkaya ve sağa sola oynayacak kadar pay da bırakmalısınız.
  • Araba koltuğunu kayışlarıyla birlikte doğru açıda monte ettiğinizden emin olun: Eğer kemerler çok sıkı ise bebeğin bunalması ve nefes almasının zorlaşması durumu olur, eğer kemerler çok gevşekse bir kaza anında bebeği koruyamaz.
  • Emniyet kemeri ya da alçakta duran kayışları kullanabilirsiniz. Ama ikisini birden kullanmayın. (tabi ki koltuğun tipine göre özellikle bu yönde bir öneri yoksa)

 

Kaynak: http://www.today.com/parents/babies-risk-most-new-parents-are-doing-car-seats-all-2D80208999

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi