Bebek Sağlıklı Yaşam

Bebeklerde Uyku Apnesi

apne

 

Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi, uyku esnasında solunumun tekrar tekrar kesilmesi demek olan ciddi bir bozukluktur. Apnenin üç türü vardır:

  • Engelleyici uyku apnesi – tıkanma sebebiyle olur;
  • Merkezi uyku apnesi – tıkanma olmaz ama beyin kaslara nefes alma komutu veremez.
  • Karışık apne – Bu ikisinin karışımıdır.

 

Bebeklerde merkezi apne en genel rastlanan apne türüdür. Yetişkinlerde ve 1 yaşın üstündeki çocuklarda engelleyici uyku apnesi en genelidir. Down sendromu olan çocuklarda ve doğustan gelen faktörlerin üst solunum yollarını etkilemesiyle uyku apnesi olma ihtimali daha fazladır. Down sendromlu çocukların yarısından fazlasında, engelleyici uyku apnesi mevcuttur.

Hangi bebekler risk altındadır?

Her bebek uyku apnesi olabilir ama prematüre bebeklerde bu duruma rastlamak daha geneldir. 37 haftaya kadar doğan bebeklerde olursa buna prematüre apnesi denir. Doğumu 37 haftayı geçen bebeklerde ise buna yenidoğan apnesi denir.

Bir bebek ne kadar erken doğarsa, apne olma riski de o kadar fazladır.

Uyku apnesine ne sebep olur?

Bebeklerde, merkezi sinir sisteminin henüz taze olması buna sebep olabilir. Diğer olasılıklar ise, beyinde kanama, ilaçların ya da zehirlerin etkisi, doğumsal kusurlar, enfeksiyon, solunum hastalıkları, reflü, vücut kimyasındaki dengesizlikler (kalsiyum ve glukoz miktarındaki dengesizlikler) ve kalp ile kan damarlarındaki problemler.

Semptomları nelerdir?

Uyku apnesi olan bebeklerin, uyku sırasında nefesleri kesilir. (Uyku laboratuarında tespit edilen, bu kesinti bebeklerde 20 saniye, daha büyük çocuklarda ise 10 saniyedir.) Bebek tekrar nefes aldığında tıkanır. Ayrıca rengi maviye de dönebilir.

Unutmayın ki, 6 aylıktan küçük bebeklerde, doktorların periyodik nefes alma dedikleri bu durum normal kabul edilir. Bebeğinizin bazı periyodlarda daha hızlı soluduğunu, sonrasında yavaşladığını, sonradan da 15 saniyelik durduğunu fark edebilirsiniz.

Bu endişe edilecek bir şey değildir. Aslında uykusu boyunca solunumunun %5ini bu şekilde yapar. (Prematüre bebekler,ise uyudukları sürenin %10 unda bu şekilde yaparlar.)

Eğer bebeğinizin henüz hastanedeyken uyku apnesi oluyorsa, doktorunuz sizi taburcu etmeden önce bebeği görüntülemek isteyecektir. Eğer bebeğinizin solunumundan sürekli endişe ediyorsanız, doktoruyla konuşun.

Uyku apnesinin tehlikeleri nelerdir?

Apne bebeklerde ölümcül olabilir. Bebeğin solunumu durduğunda, kanındaki oksijen seviyesi düşer ve karbon diyoksit seviyesi yükselir. Yeni doğan bir bebek, kalp atışındaki sert düşüş sebebiyle sorun yaşayabilir. Buna bradikardi (kalbin yavaş atması) denir.

Belirgin şekilde yaşamını tehdit eden bir olayla karşılaşmış –nefesin aniden kesilmesi sebebiyle- bebekler, uzun dönemde komplikasyonlar yaşamaya ya da ani beklenmedik ölümlere daha yatkındırlar.

Uyku apnesi nasıl tespit edilir?

Eğer bebeğinizin doktoru uyku apnesinden şüpheleniyorsa, fiziksel bir kontrol ve çeşitli testler yapıp, kandaki oksijen miktarını ölçümleyecek ve kalp atışlarını, solunumunu görüntüleyecektir. Ayrıca röntgen de isteyebilir.

Doktorunuz sizi bir uyku uzmanına, akciğer uzmanına ya da apne uzmanına yönlendirebilir.

Uyku apnesini tespit edecek olan en genel test Polisomnografi ‘dir. Bunda, horlama seslerinin yanı sıra beyin dalgaları, göz hareketleri, solunum ve kandaki oksijen seviyeleri görüntülenir.

Polisomnografinin bir çeşidi, uyku laboratuarında standart koşullarda uyku uzmanları tarafından yapılan gözlemdir. Diğeri ise evde yapılabilen bir çalışmadır, fakat bu laboratuar koşullarında olduğu kadar doğru sonuç vermez. İkisi de ağrısızdır.

Alternatif bir yaklaşım olarak, eve kardio-solunum ekranı yerleştirmek olabilir. Bu görüntüler sayesinde, göğüs hareketleri, solunum çabası kaydedilir ve kalp aktivitesi için EKG çekilir. Bu günlerce haftalarca veya aylarca kullanılabilir.

Uyku apnesi nasıl tedavi edilir?

Bu ne sıklıkla olduğuna bağlıdır. Bebeğinizin doktoru, bebeğin solunumunu ve kalp atışlarını izlemek için bir görüntüleme talep edebilir. Ya da merkezi sinir sistemini düzenlemek için ilaç tedavisi önerebilir. Engelleyici uyku apnesi olan bazı çocuklar, uyku esnasında solunum için hava üfleyen maske benzeri bir cihaz olan CPAP makinası kullanma gereği duyabilirler.

Bebeğimin uykuda solunumunun kesildiğini düşünüyorsam ne yapmalıyım?

Bebeğinizin tepki verip vermediğini anlamak için ona dokunun veya dürtün. Eğer tepki vermezse acilen ambulans çağırın. (Eğer alnı ve boğazı maviye döndüyse tehlike altında demektir. Ama yine de bebeğin ellerinin ayaklarının ya da ağzının etrafındaki cildin maviye çalan bir renk olması normal olabilir. )

Eğer ilk yardım biliyorsanız hemen suni teneffüs uygulayın ve acil yardım için birini çağırın. Eğer bebeğinizle evde yalnızsanız, 2 dakika boyunca suni teneffüs uygulayıp yardım çağırın. Sonra yardım gelene kadar ya da bebeğinizin solunumu düzelinceye kadar suni teneffüs yapmaya devam edin.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ulrike Mairinger kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Chang Jenkinson kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi