Çocuk Uykusuz Baba

Bebekleriyle Bağ Kurmak İçin Babaların Hoşuna Gidecek Fikirler

baba bağlanma

Babalar bunu açıkça dile getirmezler ama, aile içinde bazen kaybolmuş, kafaları karışmış ve ciddi anlamda yalnız bırakılmış hissederler. Şimdi size babaların bebekleriyle bağ kurması ve aile birliğinin içinde hissederek heyecan duymaları için bazı tüyolar veriyoruz.

 

Beklentilerinizi düşük tutun

Babalık ilk görüşte aşk mı sanıyorsunuz? Maalesef her zaman değil. Bebeğinizle ilk göz göze geldiğinizde, masallardaki gibi büyülü bir bağ oluşacağına dair bir beklenti vardır. Ama bütün babalar için bu bağ bu şekilde olmayabilir. Bunalmış ve boşlukta hissedebilirsiniz; bu çok normaldir. Sizde bir problem yok; çocuğunuzla henüz yeni tanıştınız. Bağlanma, bebeğinizi tutmanız, beslemeniz ve birlikte vakit geçirmenizle oluşan bir duygudur. Ve oluşacaktır.

 

Anne karnında başlayın

Bazı babalar bebeği anne karnındayken, onunla iletişim kurup bebeğin verdiği tepkilerle heyecanlanır. Babasının sesini tanıması için anne karnındayken bile ona şarkılar söyler, konuşur.

Güzel olan şey, bebekler anne karnında babalarının seslerini duyar ve tanımaya başlarlar. Baba olarak bebeğiniz daha eşinizin karnındayken bile bu sürece katılabilirsiniz. Araba koltuğu seçmek, bebek için alışverişe katılmak, hamile eşinize yemek hazırlamak gibi şeyler yapıp katılım gösterebilirsiniz. Hamilelik sürecine katılım gösteren babalar, en başından itibaren ebeveyn rolünü üstlenmenin kendilerine ailedeki önemli rolü hissettirdiğine inanırlar. Elbette bu sürece katılamayanlar da hiç bir zaman geç kalmış değildir.

 

Basit şeyler yeterlidir

Bebeğimle ne yapacağımı bilmiyorum diyen babalar da çoğunluktadır. Bunun için bir ajandaya ihtiyacınız yok. Mesela; sadece kucağınıza alıp müzik dinleyebilirsiniz. Sizin kalp atışınızı dinlemesi, sesinizi duyması ve kokunuza alması yeterlidir. Yeni doğan bebekler çok talepkar değillerdir. Sadece size yakın olmak isterler.

 

Bazı öğünlerde siz besleyin (eğer biberonla besleniyorsa)

Mesela akşam beslenmelerini siz üstlenebilirsiniz. Aynı zamanda eşinize de destek olmuş olursunuz. Bebeğinizi beslerken aranızda bir bağlılık oluşur.

 

Korkmayın

Erkekler için bebek bakımıyla ilgilenmek biraz korkutucudur. Birçok baba bebeği tutarken ona zarar vermekten korkar. Aslında ilk insandan bu yana hiçbir erkek bebeğini tutarken zarar vermemiştir. Doğru, erkekler anneler kadar nazik olamayabilir , ama bu bebek için zaten iyi bir şeydir. Böylece farklı davranışları tecrübe edip farklı kişilikler ile karşılaşmış olurlar.

 

Kendinizi serbest bırakın

Babalar gerektiğinde şapşal gibi görünmekten çekinmemelidir. Örneğin bebeğine farklı surat şekilleri mimikler yapması ve değişik sesler çıkarması bebeğinin hoşuna gidecektir. Zaten bunun karşılığında çocuğun gülücüklerini ve mutluluğunu hissedecektir. Ayrıca, insanın kendini böylece serbest bırakması da eğlencelidir. Eğer bebeğinizle birlikte yalnız başınıza iseniz, zaten anne yanınıza gelmeyecek hatta sizin yaptığınız şapşallıkları bile görmeyecektir.

 

Evde spor

Bebeklerin ağırlık olarak kaldırılması en güzel spordur. Bebeğinizi kucağınıza alıp birlikte dans etmek, mahallede turlamak, onu kollarınızda havaya kaldırıp indirmek epey bir spor sayılabilir. Sporun yanı sıra birlikte yakınlık sağlamış da olursunuz. Bebeğinizi kucağınızda kalbinize yakın tutmak da hem bebeğinize hem de size çok iyi gelir.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi