Yaşam

Bebekten Sonra Cinsel İsteksizlik Normal Midir?

bebekten sonra cinsel hayat

 

 

Bebeğin doğumundan sonra cinsel isteksizlik normal midir ve bu duygu ne kadar sürer?

Seks hayatındaki bu düşüş doğumdan sonra normaldir. İsteksizlik duygusu aylarca sürebilir. Lohusalar içerisinde yapılan araştırmalara göre %20 oranında kadının doğumdan 3 ay sonrasına kadar cinsel istekte azalma ya da isteksizlik duyduğu ortaya çıkmıştır. Diğer %21 ‘inin ise cinsel ilişkiyi tamamen reddettikleri ve bundan hoşlanmadıkları görülmüştür.

Bu duygular birçok etkenden kaynaklanabilir. Birinci etken, yeni doğan bebek sebebiyle yaşanılan aşırı yorgunluk cinsel dürtüleri etkiler. Yeni bebekler sürekli anneye gereksinim duyarlar. Sürekli bebekle fiziksel temas ve saatlerce ilgi isterler. Bu, anneyi hem fiziksel hem de duygusal olarak tüketir. Sonunda kendinize ayıracak biraz vakit kaldığında ise fiziksel olarak kendinize bir mola verirsiniz, ve bu dinlenme ihtiyacı, önem sırasında seksten daha önce gelir.

İkinci etken, vücudunuzun doğumdan sonra iyileşme, toparlanma sürecinde olmasıdır. Hormonal değişiklikler de dengenizi bozmaktadır. Ayrıca cinsel birleşmenin acı vermesinden de endişe ediyor olabilirsiniz, bir çok kadın doğumdan sonraki ilk cinsel ilişkilerde rahatsızlık hissedebilir. Vücut, doğumdan sonra halen iyileşme sürecine devam etmektedir ve genelde olduğu gibi rahat hissetmemeniz normaldir. Bu duygularla vücudunuzun görünüşü hakkında ve kendinizi seksi ve çekici bulma konusunda problem yaşarsınız.

Üçüncü etken, tekrar planlanmamış şekilde hamile kalmaktan korkmanız olabilir. Bu kalıtsal bir etkendir. Doğada, anne hayvanlar bebekleri doğduğunda onları büyütme sürecinde fazla çiftleşmezler. Vücutları da bu dönemde yeni bir yük taşımak, yani yeni bir hamilelik için elverişli değildir. Aynı durum kadınlar için de doğru olabilir.

Bunların hepsinin iyi yanı, çoğu kadın için libidodaki bu düşüşün geçici olduğudur. Zamanla ve sabırla siz ve partneriniz önceden olduğu gibi cinsel hayatınıza geri dönebilirsiniz.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Alberta Hawker kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lorrine Nanya kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL