Yaşam

Ben sıradan bir anneyim…

siradan anne

Acaba kusursuz bir anne olmak nasıl hissettirirdi? Bununla ilgili en ufak bir fikrim yok ve açıkçası halimden memnunum.

Ben, sıradan bir anneyim. Çocuklarım ve ailem için öyle sıradışı şeyler yapmıyorum. Duyularını harekete geçirmek, hayal güçlerini artırmak için sürekli bir şeyler yapmıyorum. Pinterest’e koyulacak etkinlikler, ortaya çıkan eserleri başkasına bırakayım. Günün sonunda evi temizleyecek olan kim?

Çocuklarım televizyon izliyor. Biri günde bir saatten az izlesinler mi demişti? İyi demiş! Aslında bu süre ne kadar zamanda hazırlandığımla, mutfakta ne kadar kaldığımda doğru orantılı. Evet ben de zaman zaman acaba çocuklarım çok mu televizyon izliyor diye düşünüyorum ancak mutfakta yemek yaparken kendilerini maymun sanıp bacağımdan sarkmalarını istemiyorum. Hava soğuksa, yağmurluysa ya da başım ağrıyorsa oyun oynamaları için odalarına gönderiyorum. Biliyorum açık hava onlar için çok güzel fakat şunu da unutmamak gerek ki evde oynamaktan da kimseye zarar gelmez.

Eve trambolin bile aldım. Dışarıdakiler kadar büyük olmasa da aynı görevi görüyor. Sağlıklı yiyecekler hazırlamayı seviyorum. Ancak bazı zamanlar var ki üzerinde erimiş peynir olmayan hiçbir şeyi ağızlarına sürmüyorlar! Misal, pizza! Kinoa da denedim. Olmadı!

Çocuklarıma rüşvet de teklif ediyorum, tehdit de ediyorum. Eskiden “asla çocuklarına rüşvet teklif eden annelerden olmayacağım” derdim. Yetersiz ebeveynlik olarak görürdüm. Artık çok işe yarar olduklarını düşünüyorum. Mesela her sabah araba koltuklarına oturmaları için granola teklif ettiğim oluyor. Ya da tabaklarındaki yemek (yani pizza) bitmezse tatlı vermeyeceğimi söyleyip tehdit de ediyorum. Sıradan bir anne olduğumu biliyorum. Zaten herhangi bir madalya kazanmak için de uğraşmıyorum. Birçok insan gibi elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Hepimiz böyle değil miyiz?

Ebeveynliğim farklı çeşitlerde tanımlanabilir, çocuklara sevgim ise tüm anneler gibi. Bana sıradan diyebilirsiniz. Anneliğimi eleştirebilirsiniz. Ancak çocuklarıma olan sevgimi-aşkımı asla! O zaman buradan bütün sıradan anneleri selamlıyorum. Ve aslında çocukları büyütmek (ki bazen zor anlar yaşadığımız ortada) bir ödülü hak etmiyor mu?

 

 

Yazı ve fotoğraf http://www.huffingtonpost.com/entry/i-am-an-average-mom-and-that-is-just-fine-by-me_us_58d96a5ee4b0e6062d922fd7?utm_hp_ref=parenting adresinden alınmıştır. 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi