Anne-Baba Uncategorized

Ben Yapmadım İradem Yaptı!

öfke yönetimi

Şu an sevdiğim birinin hediyesi olan bir kitabı okuyorum ve işaretlere inanan biri olarak bu kitabın beni “şimdi” bulmuş olmasını, hazırlamakta olduğum “öfke yönetimi” programı için eşsiz bir bakış açısı hatta “aydınlanma”  sağlamasına bağladım.  Kitabın içeriği bu değil ama olsun.

Annelerin neden öfkeyle ilgili bu kadar yakındığını, öncesinde öfke kontrolüyle ilgili hiç sorunu olmamış bile olsa, anne olduktan sonra neden birden bire bu konuda zorlanmaya başladığını uzun zamandır düşünüyor ve araştırıyorum. Ne oluyor da bir anda bu kadar öfke dolu oluyoruz biz kadınlar?

Sanırım kitapta bahsedilen “zeigarnik etkisi” ve “irade limiti” bunu açıklayabilecek etkilerden ikisi.

Psikologlar, her şeyin olduğu gibi iradenin de bir limiti olduğunu savunuyor. Mesela iradenizi pile benzetirseniz, sabah uyandığınızda dolu bir pille yani yüzde yüz irade kapasitesiyle dolu oluyorsunuz ve gün içinde yaşadığınız durumlar bu irade gücünü tüketiyor. İradeniz öfke kontrolü de dahil tüm kontrol mekanizmanızın doğru -istediğiniz gibi- çalışmasını sağlıyor. Eğer kontrol mekanizmanızı zorlayan çok fazla şey varsa, çok fazla enerji harcıyor ve bir süre sonra pili azalan cep telefonunuzun ekran ışığını kapatması gibi, beyniniz de iradenizi devre dışı bırakıp yalnızca yaşam fonksiyonlarınızı kullanmaya başlıyor. Bu andan itibaren de akıl ve irade zayıflıyor ve içgüdüsel hareketler ortaya çıkıyor yani sinirlendiğiniz anda ilkelleşmeye başlıyorsunuz.

Anne olduktan sonra iradenizi kullanmanız gereken çok fazla şey olabiliyor. Mesela artık istediğiniz şeyleri yiyemiyor, istediğiniz gibi giyinemiyor -en azından kilo verene ya da emzirme bitene kadar- istediğiniz şekilde sosyal yaşamınızı sürdüremiyorsunuz. İsteyip yapmamak demek, yapmamak için direnmek ya da sabretmek demek, bunu yapabilmek için de enerji harcıyor yani iradenizi kullanıyorsunuz. Durum böyle olunca da pil durmadan eksiliyor.

Üzerine bir de zeigarnik etkisi denen “bitmemiş işlerin bilinçte yarattığı enerji kullanımı” mevzusu var. 1920’de Kevin Lewin isminde bir psikolog bir kafeteryada otururken bir garsonun siparişleri nasıl aklında tuttuğunu merak ediyor, sonrasında garsonun yalnızca “tamamlamadığı siparişleri” aklında tuttuğunu, diğerlerini hatırlamadığını gözlemliyor. Bu gözlemlerden etkilenen öğrencisi Bluma Zeigarnik konuyu detaylandırarak üzerinde çalışıyor, çeşitli deneyler ve araştırmalar yapıyor ve bitmeyen işlerin zihnimizi kurcalamaya devam ettiği kanısına varıyor. Yani yarım kalan şeyler sürekli olarak zihinsel enerjiyi tüketiyor.

Cep telefonunuzun arka planda çalışan uygulamalarının pil ömrünü azaltması gibi, “bitmemiş işler” sürekli zihnimizde arka planda çalışıyor. Yani siz farkında olmasanız bile yarım kalan her şey durmaksızın zihin enerjinizi kullanıyor. Dolayısıyla sabahki o dolu pil hem direndiklerinizle hem yarım bıraktıklarınızla durmaksızın harcanıyor.

Ayrıca bu bitmeyen işler kafanın sürekli dağılmasına, zihin yorgunluğuna, dikkatin bir türlü toparlanamamasına, odaklanamamaya neden oluyor.

Bu durumda ortada patlamaya hazır bir bomba halinde gezen annelerin “öfkemi kontrol edemiyorum ben kötü bir anneyim” yakınmalarına çok da şaşırmamak gerek.

Kötü olan anneliğimiz değil. Sürekli pilimizi tüketen ve bir türlü şarj olmamıza olanak vermeyen yaşam şeklimiz.

Dolayısıyla yönetilmesi gereken de öfkemiz değil. Öfkelendiğimizde irademizi kullanmamızı engelleyen alışkanlıklarımız. Üzerine çalışacağımız bir şey varsa, o da yarım bıraktıklarımızın üzerimizdeki etkilerinden kurtulmayı ve irade limitimizi idareli kullanmayı öğrenmek.

 

Not: Bahsettiğim kitap Mümin Sekman’ın Başarı Bilimi kitabı. İradenin başarı üzerindeki etkisi konusunda yazılmış bahsettiğim konular. Ancak iradenin zayıflaması neticesinde ortaya çıkan sonuçlar bana öfke yönetimi ile ilgili fikirler verdi.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Bir Anne Doğdu

  Nehir Turan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Yiwu LiShi Import&Export Co.,Ltd is a professional supplier dedicated in producing various decorative artificial plants, such as green wall panel, artificial grass mat, sucullent, wreath, and metal furnitures. Our products sell well in more than one hundred countries and regions around the world. Such as ITALY, FRANCE, AMERICA, MEXICO, AUSTRALIS Etc. And cooperated with many famous brands all over the world. Our company have advanced technique, machine and skilled employees, could reach the level of fire protection and UV resist for more options. We established our own quality management system. We\'re BSCI audit approved factory. We sincerely welcome friends from all over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term mutual benefits. We are looking for receiving your inquiry soon.  low price Pansy Silk Artificial Hanging Basket website:http://www.lsboxwoodhedge.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • gevitng kullanıcısının profil fotoğrafı
  • About Us Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory production of ruyi brand drain cleaning machines, road cleaning machine and other products professional production and processing companies, has a complete and scientific quality management system. Products are widely used in thermal power plants, petrochemical, heating that is, the boiler cleaning and maintenance and a variety of drain cleaning and descaling, is the domestic more ideal mechanical cleaning products. Over the years has been popular and favored by users. Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory integrity, strength and product quality recognized by the industry. We are committed to the continuous optimization and improvement of product design, the customer\'s hope is our pursuit of the direction, dedicated to the customer service is our wish, the company is perfect after-sales service, sincere love dedication to the new and old users, welcome to come, to contain, negotiate business.  Sewer Line Cleaning Machines factory website:http://www.sectionalmachine.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL