Beraber Uyuma Doğal Ebeveynlik

Beraber Mi Yatmalı, Odasını Mı Ayırmalı?

Buna anne, baba ve bebek beraber karar vermeli. Bebeğin odasını ayırmanın bir yaşı yok. İlk günler tabi ki bebekle beraber uyumak ebeveyn için emzirme açısından daha rahat. Ancak kimi ebeveyn en başından itibaren bebeğini ayrı odada uyutmak isterse uyutabilir. Sonuçta önemli olan ailenin kendisine en uygun yöntem. Bebekle beraber uyuyup, anne babanın ya da bebeğin ya da her üçünün hazır olduğunu düşündüğümüz bir zamanda odayı ayırabiliriz.

Kızım Irmak 2 yaşındayken yeni bir eve geçtik ve orada ona bir oda hazırladık. İstediği zaman bizim odamıza geleceğini bilmesi için rahatça yatıp kalkacağı bir yer yatağı yaptık. İlk günden itibaren odasını yadırgamadı. 4 yaşından sonra yaşadığımız bazı sorunlardan ötürü tekrar bizim odaya geri geldi. Önemli olan altta yatan ihtiyacı anlayıp ona cevap vermek. Çünkü esas sorun yaratan, bağımlı olur korkularıyla çocuğumuzun verdiği sinyali görmemek. Dr. Sears’ın bir danışanı ile yaşadığı örnekte ise ebeveynler artık bebeği kendi odasına geçirmeye hazırdır. Önce ona bir hikaye hazırlarlar; orda hikayenin kahramanı bebek anne odasından kendi odasına geçmektedir ve bundan dolayı yaşadığı yas vardır. Gerçektende hikayeyi okurken çocuk o bölümlerde ağlar, böylece bu geçişe dair yaşadığı yası dışa vurur. Sonrasında kendi odasında uykuya geçişi rahat olur.

 

Uzm.Psk. Nilüfer Devecigil
http://dogalebeveynlik.com/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. hilal batırbay

  Oğlum 28 aylık . 6 aylıktan beri birlikte uyuyorduk. 1 yaşında odasını hazırladık fakat odasında uyutmayı başaramadık. Bizimle uyumak istedi biz de kabul ettik. Yani kolayımıza geldi. Uykusuz kalmamayı tercih ettik. Ama zaman geçtikçe benim içimi bi korku sardı. Oğlum bana bağımlı mı olacak? Bi program seyrettim, pedegog, çocugunuzun iyiliği için için onu odasında uyutmalısınız aksi takdir de birey olamaz hep size bağımlı olur gibi söylemde bulundu. Korkuyordum zaten daha da korktum ve karar verdim yataklatı ayırmaya. Ertesi gün uygulamaya geçtim. Daha önce de ayırmayı düşünüyordum ama erteliyordum. Oğlumla da hep bu konuda konuşuyordum ve onu kısmen de olsa bu fikre alıştırmaya çalışıyordum. Günün birinde ayrı yataklara da yatacagımızı hep ona söylüyordum. Sanırım gün bugün diye düşünmüş olacak ki 2 gün zor oldu gece ağlayarak uyandı. Hep yanına gittim tekrar uyuyunca kendi yatağıma döndüm. 3. gün 9.30 da yatırdım ve sabaha kadar hiçi uyanmadı. Ama ben yine uyandım. şimdi 5. gün sanırım başardık derken bu sefer beni başka korkular sardı. Acaba zaman doğru muydu? Çocuk için mi kendim için mi süreci hızlandırdım. Yoksa süreç buydu da ben ben mi fark edemiyorum. Yani anlayacağınız yataklarımız ve odalarımız ayrı ama ben hala uykusuzum. Gecede 2-3 defa kalkıyorum.

  • Esra Serel Demir

   Elbette bilirkişi değilim ve bu konu hassas bir konu ama bence 28 ay beraber uyumak için fazla bir süre. Artık bebeklikten çocukluğa geçmiş. Biz doktorumuzun da tavsiyesiyle 6 aylık ayırdık odamızı. Çalışan bir anneyim üstelik her sabah 6 da kalkıyorum işe gitmek için, gece de 15 kere kalktığımı bilirim. Çocuk üzerinde ayrı yatmanın bir eksiklik yaratacağını düşünmüyorum. Zaman zaman ben de yanıma alırım ve bu dünyanın en keyifli gecedir benim için. Ama bunun her zaman olmaması gerktiğine de inanıyorum. Duygusal konular bunlar kesin şeyler söylemek zor sadece tecrübeleri paylaşıyoruz.

 2. Uyku Düzeni> Bebekle yatak paylaşmalı mı? | Bir yolculuktur annelik

  […] de paylaşmak istedim. Bu konuda (23 mayıs 2013) bulduğum Psikolog Nilüfer Devecigil’in Beraber mi yatmalı, odasını mı ayırmalı? yazısını da eklemek […]

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Alberta Hawker kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Lorrine Nanya kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi