Anne Yazıları Beraber yatmak

Beraber Uyuyanlar

Tam bir mesele oldu benim için.

Bir türlü kabullenemiyorum çünkü. Neredeyse tanıştığım her yeni anneye sorduğum ikinci soru, ‘Çocuğunuz nasıl uyuyor?’ oluyor. Aslında merak ettiğim uykuya nasıl geçtiği değil, anne babasıyla birlikte uyuyor mu uyumuyor mu derdindeyim. ¨Bir ben değilmişim¨ diye hissetmek istiyorum. Biliyorum, tek ben değilim. Aslında tahmin ettiğimden de fazla sayıda aile bu durumda. Bazıları ilk günden itibaren gönüllü olarak, bazıları da benim gibi sonradan zorunluluk(!) şeklinde çocuklarıyla aynı yatağı paylaşıyorlar.

İyi mi kötü mü doğru mu yanlış mı, hiç girmeyeceğim bu konuya. Artık biliyorum ki uyku annenin ihtiyacına, yaşam şekline, ailenin yapısına göre değişiyor. Çocuğun mizacı da küçük bir etken bence. Esas iş annede bitiyor. Bazı anneler son derece kararlı bir yol izleyip çocuğunu daha kolay düzene sokuyor. Benim gibiler ise hem çocuğunu hem de kendini üzmeden kısa yolu tercih ediyor, ediyoruz. Günü kurtarmaya bakıyoruz biz.

Eğer ki gece yarısı kalkıp yanıma geldiğinde birlikte uyursam biliyorum ki deliksiz bir uyku olacak. Yok ben inat edip yatağına geri gönderirsem sabaha kadar 2 saatte bir uyanacağım. Belki 2-3 hafta uykumdan fedakarlık edip Koray yatağına göndersem gece uyanmaya rağmen iş çözülecek ama ben deliksiz uyumak istiyorum ve inanıyorum ki bir gün, bir gün kendi yatağında deliksiz uyuyacak.

Geçenlerde aklıma takılan bir deneme yaptım. Koray ne zaman bizim yatağa gelse deliksiz uyuyor diyorum ya, acaba ben yanına yatmasam ne yapacak diye merak ettim. Onu, bizim yatakta uyuttum 19 gibi. Sabah 7’ye kadar uyanmadı. Ben de onun yatağına gidip yattım üstelik. Anne-baba kokusunu içine çeke çeke uyumayı seviyor sanırım. Kendini güvende hissediyor. Acaba diyorum yatakları mı değiştirsek?

Nedir bu anne yatağının çekiciliği?

 

Şimdi lütfen bebeleriyle birlikte uyuyanlar kaleye mum diksin 🙂

http://www.slingomom.com/coluk-cocuk/uyku/beraber-uyuma-meselesi/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. Canan(kitapkurduyumben)

  Benim oglum henuz 1 yasında.Gecen 1-2 hafta ne yaparsam yapayım yatağında uyumadı.Hep kalkıp oturuyordu.Ben de yanıma alıyordum,biraz şarkı söyleyince hemen uyuyordu.E tabii ben de uykuya yenik düşüp onunla uyuyordum ama baktım bu boyle olmayacak.Simdi yatağına koymadan uyutmaya calisiyorum ki,uyuduktan sonra yatağında yatsın.

 2. selin

  ilk mumu ben dikeyim hemen… Bizimkinin derdi anne yatağından çok anne… Nerede uyudugu degil kiminle uyudugu yani… Tasta da yatabilir yeter ki yaninda ben olagim..

 3. nilsoyturk

  mum dikmeye geldim. benim yanımda,ağzında meme,bir eli benim elimde diğeri babasının herhangi bir yerinde…mum değil sokak lambası paklar bizi…umutsuz vakayız!!….

 4. Handan

  Borayla bizde varız :)) Neredeyse 8. ayını bitirmek üzere olan Bora ile ben 3 aydır birlikte uyuyoruz. Ben şikayetçi değilim şuan için. Sadece ileride Bora için olumsuz bir etki yaparmı bunun endişesindeyim..

  • Pelin AU

   15 aylık kızım var, ilk gündne beri aramızda yatıyor ve hala emerek uyuyor. gece en az 3 kere kalkmak garanti. BEN ÇOK PİŞMANIM. ipin ucunu baştan toplayın hanımlar.

 5. ebru

  evet benimde çocuklarım dğduğundan beri eşimle beraber sarılarak bile yatamıyoruz megerse gercekten hersey evlatlar iiniş benim tavsiyem ccuk sahibi olmadan önce bütün eşlere tavsiyem su dyasıya bir birinize sarılın ve ondan sonra çocuk sahibi olun çünkü sizin yatagınızı paylaşacak bir kişi daha aranıza katılıyor ve yatagınız artık iki kişilik degil üç kişilik oluyor ama yinede hersey çok güzel luyor ve şunu belirtmekte isterim oğlum altı yaşında ve halan alıştığı için aramızda yatıyor .

 6. ebru

  gerçekten çok uykusuz kaldığım günler oldu ama olsun benim oğlum 10 yaşında ve küçük oğlum 6 yaşında ve ben onlar için yaşıyorum gerisi boş benim için sizi çok ama çok seviyorum allah kimseyide evlatlarından ayırmasın

 7. emine

  merhaba
  benim oğlum 7 yaşında neredeyse 2.5 yaşından bu yana hiç sorunsuz kendi yatağında yattı ve hiç şikayet etmiyordu. ne zaman kardeşimiz gelmeye karar verdi,o koca göbüşlü annesi ile sıkışa sıkışa uyumayı çok sevdi.Uzunca bir süre bu böyle gitti taki kardeşimiz de onun odasına gidene kadar şimdiler de onların oda sında zaman zaman yatmak zorun da kalsam da ben hariç herkes mutlu ve kendi yatağın da ben hariç inşallah bende yakın zamanda tam zamanlı uyurum güzel yatağımda..

 8. Aysegul

  Bir mumda benden gelsin madem:) Oğlum 18 aylık, 10. ayı bitene kadar aynı odadaydık. Kendi beşiğinin içinde yanımızda yatırdım. 10 aydan sonra yazlık maceramızda beraber aynı yatakta uyumak zorunda kaldık ki 2 ayın sonunda yapışık ikiz olduk:)) Şu anda bizim odamızda, duvarla yatağımızın arasına kendi yatağını koyduk hep beraber kardeş kardeş uyuyoruz:) Ben bu konuyu çok araştırdım, 3 yaşına kadar ayrı odada yatmasını istemiyorum. Zor mu? Evet zor, kendi uyumak istemiyor, benimle uykuya geçmek istiyor vs.. Feber, Tracy Hogg birçok yöntemi okudum ama hiçbiri bana yakın gelmedi. Her bebek kendi karekteri ile dünyaya geliyor 3 yaşına kadar anne ile ne kadar iç içe yaşarlarsa o kadar iyi olacaktır ( ki bu konuyu detaylandırabiliriz, deniz derya bir konu ) düşüncesinde olan gruptayım… 3 yaşından sonra ne olacak? Hep beraber göreceğiz 🙂

 9. Hicran

  Burası çok aydınlık olmuş…
  Bugün benim oğlumun doğum günü… 24 ay bitti. Bizde Ayşegül gibi duvarla yatak arasına onun yatağını koyduk. Ayrı odada yatırmayı hiç denemedim. 3 yaşına kadar yanımda olsun o güveni hissetsin istiyorum. Sonrasını o zaman bakacağız. Ben olayın keyfini çıkartma aşamasındayım. Gece bir kaç kez kalkıp bizi kontrol ediyor ama kendi yatağında uyuyor.

 10. gökçe tuna taygun

  merhaba, bir süredir sizi ve yazılarınızı takip ediyorum. öncelikle paylaşımlarınız için gerçekten çok teşekkur ederim 🙂
  benim de yaklaşık 2,5yaşında defne isminde bir kızım var. ilk 5ay rüya denecek kadar güzeldi; defne akşam saatlerinde 8civarı emiyor ve uyuyordu taa ki sabak 6-7lere kadar 🙂 eşimle gidip dürtüyorduk acaba bir şey mi oldu diye 🙂 ya da saat kurup emzirmeye çalışıyordum başlarda :))) sonra ben işe başladım ve o saatler gittikçe ileri kaydı ve şimdi bizimle paralel yaşıyor. saat 11den önce uyumuyor. uzun bir süre onu ve kendimi tükettim ama baktım mutsuz uyuyor ve öyle uyanıyor ben de bıraktım. ruh doygunluğu da önemli diye karar verdim acemi anneliğimle 🙂 ve tabii başlangıçta kendi yatağında mışıl mışıl uyuyan kızım bu saatlerin ileri alınmasıyla artık bizimle yatıyor. aslında aynen sizin anlattığınız gibi belki de benim tembelliğimden durmadan gelip gitmemek için 2oda arasında 😉 yatağındaki parmaklıkların bazılarını söktüm; yatağına kendi inip çıkabilsin diye ama orada bebekleri uyutuyoruz 🙂 biz ailecek de 160×200 boyutlarında bel ve boyun fıtığımıza yenilerini ekleyerek ama deliksiz uyuyabiliriz. ama kararlıyım baharda ona yeni yatak alacağım ve sizin bir iki gündür denediğiniz yöntemi deneyeceğim. hamile kaldığımı anladığım andan itibaren hep “her şey çok kolay ve güzel olacak” dedim ve bugünlere geldik 🙂 umarım bunu da halledeceğiz 🙂
  sevgiler,
  gökçe t.t.

 11. gamze

  ben çifte mum dikebilirim.4.5 yaşında kızım ve 2.5 yaşında oğlumla beraber yatıyoruz.eşimde bende onların gece performanlarına yetişemedik.birini yatağına geri yatır diğeri uyansın hadi bide onu derken bi bakmışız kendi yatağımızda peşmerge gibi kimin nerde uyuduğu anlaşılmayan cinsten uyuyoruz.yatağı yanlamasına kullanıyoruz bazen arada sıkılıp değiştiriyoruz.neler yapmıyoruz ki.tek ümidim oğlumun biraz akıllanması gece terörü benzeri bişey yaşadığını düşünüyorum gece çok ağlıyor ve dokundurmuyor kendine.o düzelince çalışmalara tekrar başlıycaz.dilerim odalarında yattığı günleri görürüz hep beraber.saatlerce uyumadan izlemek istiyorum bu şekilde onları:)

 12. Şaziye

  Ben şuan ikinci kez anneliğin keyfini sürüyorum.acayip keyifli çoğu anne bilir; hiç bir şeye yetişemem durumları,herşeyi kontrol altında tutma istekleri, acaba üşütüyormuyum yoksa gerçekten bu kadar yorucu olabilirmi bu çoçuk yetiştirme düşüncelerim neyse çok övdüm kendimi 🙂 kızım Betül (11 yaşında) ile ilgili yanımda uyuma durumlarındanbahsetmek istiyorum utanaraktan)))elinden gelse azıcık anasından yüz bulsa hergün benimle uyumak için türlü türlü bahaneler ve komplo teorileri ile geliyor karşıma…misal: gece bana sarılıp uyumadığı zaman kötü rüyalar görür, birden karnı acıkır uykuya dalarken, hiç bir şey bulamasa rüyasında beni kaybetmiş olarak görür. tabi ağlaya ağlaya gelir anne der, bende anlarım, bu rüyalarından dolayı korkmaması gerektiğini ve doğal şeylermiş gibi… yani gecenin köründe iki kanki oluruz kızımla)))gel güzel kızım diğer yanım boş gel gel uyu))) bu arada alıştığım için eşime derim; hadi sabah işe gitmem gerek git başka yerde yat yoksa ben uyuyayım sen ilgilen, ev hanımı olduğum için haliyle akşama kadar işim ne :)..çünkü betülümün rüyasını anlatması ve ağlama nöbetleri uzun sürer…çare ne buldun diye sorarsanız ilk olarak evlatlarımızı kendi bakış açımıza göre değilde onların bize bakış açısı ile bakmak gerek, dedikleri yapıldığı zaman evet özgüveni tam oluyor ama sınırları olmadığından herşey çok kolay elde etme ve hemen yerine getirmemizi bekliyorlar…bazen herşeylerine evet diyemiyorsun ve kurallar koymak zorunda oluyorsun(tabi her zaman pozitif anne olamıyor insan) bende artık kural koyuyorum çok zorlamadan…bunu böyle söylüyorum ama 11 senede anca bende jeton düştü)))) 2. kızım 7 aylık oda ablası gibi çok tatlı.şimdilik yanımda oda, bakalım onunla ne gibi tecrübelerim olacak diye düşünmeden edemiyorum…Kendimi eleştirdiğim bir konuydu bu …okuduğum yorumlara bakaraktan Yalnız olmamak Güzel…Sevgilerimle

 13. tcingi

  bir mum da benden:) uyku eğitimiyle ilgili her gün o kadar yazıyla karşılaşıyorken, hem Defne’nin (9aylık) daha mutlu olduğuna inandığımdan tamam azıcık da üşengeç olduğumdan istiyorsa yanımızda yatmasını kabulleniyorum. hep de istiyor:)

  http://www.cangama.com

 14. NANA

  Merhaba….benim oglum 21aylik biz 21aydir dogru durst uyuamiyoruz.bizim yanimizda uyumayi seviyo ne yapa bilirim bilemiyorum

 15. ozlem2

  merhaba;benimde oğlum hep bizim yanımızda uyumak isterdi bir türlü kendi yatağında uyutamazdım gece uyanıp yanındamıyız diye bakar sonra yanında görünce tekrar dalardı annelere tafsiyem benim yaptığım gibi yapsınlar hem yatak size kalıyor hemde deliksiz uyuyabiliyorsunuz bebeğimin beşiğini benim yatağımın yanına sıkıştırdım benden tarafa olan korumasınıda çıkarttım benim kullandığım yastığımıda ona verdim benim kokumu alsın diye şimdi 3 kişi yatıyoruz ama o kendi beşiğinde biz kendi yatağımızda böylelikle daha rahat yatabiliyorum ne denerseniz deneyin eğer çocuğunuz yanınıza yatmak istiyorsa onu ayıramıyorsunuz. en iyisi bunu kabullenip kendinizi rahat ettirmek zamanı gelince kendiliğinden kendi odası ve yatağı kavramını algılayıp ayrılıyorlar zaten

 16. Zeynep EYİDOĞAN

  YAVRUSUYLA YATAN BÜTÜN ANNELER….SAKIN ENDİŞE ETMEYİN.2 YAŞINA KADAR HİÇ SAKINCASI YOK FAYDASI VAR…ETRAFIMDA ÇOK ÖRNEĞİNİ GÖRDÜM…
  AYRINTILI BİLGİ İÇİN (REKLAM GİBİ OLDU AMA UMARIM SAKINCASI YOKTUR) PEDAGOG ADEM GÜNEŞİ TAKİP EEBİLİRSİNİZ…..KOKUSUNU İÇİNİZE SİNDİRMENİN TADINI ÇIKARIN….:)))

  • tuğba özel

   Zeynep arkadaşımızın dediği gibi Adem Güneş in tavsiyesiyle bende bebeğimle beraber yatıyorum (8 aylık). Ancak kural şu 2 yaşına kadar beraber 4 yaşına kadar aynı oda başka yatakta 4 yaşından sonra kendi odasında yatması gerekiyor. Ve ağlatarak uyku eğitimi vermek bana hiç vicdani gelmiyor.

 17. ayse

  yalnız değilsiniz:) kızım 4 yaşında ve birlikte uyuyoruz.elbet bir gün kendi odasında uyuyacak.(di mi!)

 18. Sevcan

  Evet sonunda tek bebeği ile uyuyan annenin ben olmadığımı farkettim ve kabullendim bayanlar ne yapıcaz biz böyle:D

 19. Nefise

  Tüm yorumları okurken yüzümde oluşan tebessümü ve benim gibileride var demenin mutluluğu ile sıcak kumsaldan serin sulara atlayıp rahatlayan biri gibi içimde oluşan sevinci hissetmek güzeldi.Kızım 2.5 yaşında.İlk anneliğini tadan her anne gibi bende araştırmalar sonucu kızımı 1 yaşına kadar odamızda ama beşiğinde yatırdım.Sonra canım kıvırcığımı kendi odasında yatırma teşebbüsünde bulundum.Sonuç yine kendi beşiğine dönmek oldu.Sonra 2 yaşına doğru tekrar denemelere başladım.Daha yatağına koyup arkamı dönmeye fırsat kalmadan kalkıyordu.Hatta öyle inat ettimki 1 hafta boyunca gece nöbet tuttum.Bazen her iki saatte bezen yarım saatte bazende aniden kalkmaya başladı ve tabi nöbetim sonlandı ve bu sefer kendi odamızda kendi yatağımızda üç kişi olarak:)halen bu üçlü mutluluk tablomuz devam ediyor.Ama çok alıştık. Birbirmizi öpüp koklayarak uyuyoruz.Bu cümlenin arkasından “ne zaman bitecek” demek çok yerinde ve anlamlı olmuyor değil mi.Bitsin istemiyorum ama bir gün herkes kendi yatağında yatacak…..:)

 20. begüm

  merhabalar herkeze…bende ayni problemi yasiyorum maalesef ve su anda 5 aylik hamileyim..oglum 4,5 yasina kadar odasinda yatiyordu…simdi 5 yasinda ve her gece yanimiza geliyor! hamileligimden önce basladi…bizimle uyurken deliksiz uyuyor..yataginda yattigi zaman 2 saatte bir uyaniyor ve yanimiza geliyor..artik yoruldum sesimi cikartamaz hale geldim,yanimiza geldigi zaman hemen yer aciyoruz..fakat cok deli uyuyor..olan bana oluyor tabi.sürekli tek tarafa yatar olurum.karnimi tekmelerden korumak icin..yardim lütfen 🙁

 21. zeren

  Hepinize merhabalar! ben 4 yasinda bir cocuk annesiyim. Benim oglum bizim yatagimizda hic yatmadi yani aksam yatip sabah uyanmadi.Bir keresinde bebekken emzirdim yatagimda, sonra uyuya kalmisim, oglum yorganin altinda ter icinde kalmisti uyandigimda..O da bana ders olmustu..
  Onun icin bebekken (5 ayliktan itibaren) bile kendi yataginda uykuya hazirladim ve simdi de kendi yatagi kendi odasi kavrami kendi kendine olustu. Tanidiklarimiza gidince bile kendi yatagi olmasina özen gösteriyorum, otelde vs. Bize günaydin demek icin pazar sabahlari yatagimiza geliyo, 7:30 ta!! aksam yataga en gec 8 de gidiyor.
  Bence bu is prensip meselesi ve anneligi nasil tanimladiginiza bagli. Ben anneligi cocuga kendi karakterini özgürce olusturma zeminini yaratan varlik olarak tanimliyorum, kendi icindeki insani ortaya cikarmak..
  Birde gün icinde yaptiklariniza bakin..mutlaka disarda olmali cocuklar her türlü hava kosulunda..oynamali, bisiklet binmeli hic olmadi kosmali..gün icinde ne kadar aktif olurlarsa o kadar deliksiz uykulari oluyor.
  simdi soracaksiniz gece uyanmiyor mu diye, uyaniyor rüya görüyor veya su istiyor..ama hic yanima almiyorum yanina gidip oksuyorum saclarina ve dönüp yatiyorum..hastalaninca dahi yanima almiyorum, belki daha cok kalkiyorum..
  hepinize kolay gelsin, bastan nasil alisirlarsa bebekler büyüdüklerinde de o sekilde devam ediyor kanisindayim..annelik zor ama cokta keyifli..sevgiler

 22. Agyılmaz

  Bir mum da benden. ve gerçekten deliksiz bir uyku artık kabusa dönüştü.
  yatağa sığamamak , sonrası tek kol üstünde uyumak ve uykumu tam alamadan işe gitmek…
  🙁 ben kararlı bir anne olmayı denemek istiyorum

 23. pınar

  bir mumda benden benim kızımda 15 aylık ve kızım saat başı uyanan bir bebek ama benimle uyurken deliksiz uyuyor çalışan bir anne oluncada sabah uykusuz kalmamak için kolay olanı yapıp yanımda uyuttum ama şidi eskisi kadar rahat değiliz büyüdü uykuda hareketleri değişti yatağa sığamaz olduk uykusuz kalmayayım derken kalitesiz uykuyla sabahlıyorum ama kıyamıyorumda onun benim kokuma alıştığı gibi sanki bende o olmayınca rahat değilim bende kakarlı anne olmak istiyoruummm

 24. zeynep

  öncelikle herkese merhaba.butun dusunceleri okudum ve kendı kendıme gulumsedim ne guzel yalnız degılmısım dıye.bnm oglum28 aylık we geceleri ayakta sallanarak uyumak ıstıyor daha sonra uyandıgında sut icip bazen yıne ayakta salllanarak uyuyor tabı bızım yatakta.4 aylık kardesı oldugu için bu konuda ısrarda edemıyorum tabii olan bnm uykusuz gecelerime oluyor….

 25. Gülenda

  23 aylık kızım hala bizimle yatmak istiyor uyutup yatağına koyduktan sonra 2 saatte bir uyanıyor odasında sallayarak uyutuyorum yine yine aynı.bu sabah 6:30 da ağlayarak uyandı beni bırakın babasını çağırdı ve onun kucağında uyudu 🙁

 26. çiğdem

  kızım 2 yaşında ve biz hala aynı yatakta uykuya dalıp, aynı yatakta uyanıyoruz. o uyurken kendi yatağında ama o bilmiyor 🙂 ya da farkedince olayı hemen uyanıp yanımıza geliyor ve deliksiz uzun uzun uyuyor.. bişey yapmalı… 🙂

 27. kübra

  oğlum şuan 2 yaşında.10 aylık olana kadar babası ve biz 3ümüz yattık baktık sonra sağa aola dönerken sorun çıkıyor.uyuyamıyoruz.babayı attık odadan:) çok rahat uyuyoruz hepimiz:)

 28. tendü

  Ben artık geceleri asabi, neredeyse oğlunu kedilerle beraber sokakta uyutacak kadar cani bir anne olma yolundayım.
  Her sabah şarj oluyorum ama vakit ilerledikçe kendimi kaybediyorum. Hele gece yarısı 2 saat uykumdan edilince bambaşka birine dönüşüyorum. Kurt kadın oldum ben heralde.. İMDAT!

 29. yağmur yapız

  bende varım aynı dertten öyle bir muzdaribimki benim oğlum 38 aylık gece benimle yatmak istiyor ve beni tembihliyor sakın yanımdan gitme diye bende uykuya dalınca kendi yatagımagidiyorm ama gece bi bakıyorum basımda bir ses neden beni bıraktın diye bekliyor basımda bende gece yine gidiyorum ve uyuyunca bir hamleyle yine kacıyorum bu böyle sabaha kadar sürüyor yanı anlıycagınız ne ben uyuyorum ne eşim nede oğlum oğlumun yanında uyuynca eşim geliyor eşimin yanına gidince oğlum arada kaldım uyumak istiyorum deliksiz bir uyku hemde..ayrıca oğlumyüzüme dokunarak uyuyor:(

 30. Yesim

  Biz de variz 🙂 Ela 3,5 yasinda su an, bebekliginde uyku problemini ancak beraber yatarak cozebildik ve hala beraber yatmaya devam ediyoruz. Rahat edebilmek icin de onun bebek karyalosini bizim yataga birlestirdik aradaki korkulugu kaldirdik, hep beraber sabaha kadar uyuyoruz. Tek kural sabah olmadan bizim yataga gecmemek 🙂 Gece uyanirsa sesleniyor, burdayim diyorum tamam deyip uyumaya devam ediyor. Ben de hevesle kendi odasinda yatacagi zamani bekliyorum. Bir ay kadar once kendi sectigi buyuk abla yatagini alip odasina kurduk bir gece beraber deneme yatisi yaptik ve ertesi gece ” tamam guzelmis ben odamda uyucam” deyip uyudu fakat gecenin bir yarisi uyandi yine. Ben de uyku sersemi ugrasamadigimdan alip geldim ve yine bizim odada yatmaya devam ediyor. Dun 5 yasina gelince odamda yaticam dedi, bakalim 🙂 Aman neyse zaten gece cok ustunu aciyor, odasinda yatarsa takip edemem diye kendimi rahatlatiyorum ben de :))

 31. hafize elaydin

  herkese merhaba bende iki yaşına kadar yanımda yatıracam diyenlerdenim yatağını bizimkine yapıştırdık üç kişi yatıyoruz amma başlarda güzeldi tabi yanımda yatınca daha çok uyuyordu bende uykumu alıyordum şimdi ise 14 aylık ve eskisinden daha çok emmeye kalkıyor ve bırakmıyor memeyi bende her yerim tutulmuş bir şekilde kalkıyorum ve şimdi nasıl ayıracam bilmiyorum bence biryerden sonra bağımlılığa gidiyor doğrusu ne bilemedim 🙂

 32. tuğba uğurlu

  herkese merhaba yazıyı ve yorumları okudukça gülümsemekle yetinmedim kahkaha attım resmen meğer ne kadar çok muşuz aynı şeyleri yaşayan yalnız olmadığını bilmek insanı neçok rahatlatıyor. benim 5 yaşında bir kızım ve 1 yaşında bir oğlum var kızım 9 aylıkken odasında kendi yatağında uyumayı öğretmiştim biraz gözyaşına sebep oarak 🙁 öğrendi öğrenmesine ama hiç bu işten mutlu olmadı kardeş gelene kadar bi şekilde idare ediyorduk ama kardeşgeldikten sonra işler değişti hepimiz aynı odada kızım bizimle bebek beşikte bi süre idare ettik ama olmadı kızım babasıyla odasına ben bebekle bizim odada kaldım ama bu sefer babamız için sıkıntı oldu şimdi oğlum aramızda kızım odasında yatarak başlıyoruz geceye.gece boyu oğlum bana yapışık (emiyor ve çok sık uyanıyor)kızım seslendikçe,korktukça,canı yalnız kalmak istemedikçe onunla durmadan yer değiştirerek sabahlıyoruz Allah sonumuzu hayır etsin ne diyim ne kızıma kıyabiliyorum nede oğluma bazen bölünüp bikaçtane olmak istiyorum:)

 33. Aylin Seven

  Merhaba;

  Bu benim için tam bir sorun. Bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler. Bugün araştırma yaparken, başka bir yazı daha okudum. İlgilenenler için paylaşmak istiyorum.

  http://istanbella.com/anne-ve-cocuk/cocuk/cocuklarinizla-birlikte-uyumanin-faydalari/

 34. özlem

  merhabalar.bnmde 2buçuk aylık oğlum var ve o bile bizimle uyumaktan zevk alıyor.geceleri kendi yatağında uyuyor ama sabah 5 sıralarnda uyanıyor ve uyumamak için direniyor o saatlerde sadece bzm yatağımızda uykuya dalıyor ve bunu bi alışkanlık haline getirdi.kendi yatağına yatırınca gözlerini aralayıp bakıyo ve basıyo çığlığı ne yapıcağımı şaşrdrm.bide sadece kucağımıza alınca susuyor şimdiden kötü alışkanlıkları oldu galiba.ama kıyamıyorum ne isterse yapıyorz bakalım…

 35. sibel

  merhaba bır mumda ben dıkmek ıstıyoum ama bu durumdan sıkayetcı degılım bu guzel duyguyu hayatımda ılk defa yasıyorum 1 yasında bır kızım var bende hamılelık donemınde cok okuyup cok bılgılerle beynımı doldurup karsımdakı bebegı buyuk ınsan gıbı gorup uygulamam gereken kurallara uymadıgı zaman bırlıkte sınır krızlerı gecıren ben ılk 5 ay hıc uykusuz gunler gecırdım bır gece feryat fıgan kızım aglarken bızde esımle onu oyalamak ıcın oyunlar oynarken bırden parmagını agzına aldı kulagımla oynamaya basladı dur bakalım yanına uzanayım bakalım nolacak dedım burnunu burnuma dayayıp uyudu o gun anladım kı bebegımın ıstedıgı ne suslu oyuncaklar ne pahalı konforlu yataklar sadece annesını yanında ıstıyor ölümlü dunya bu anın tadını cıkar sıbel dedım o gun bugundur bırlıkte uyuyoruz mutlu mesut

 36. uyuya kaldımmmmmm

  aslında kendi yatağıma yatırma deneyini bende yaptım ; benim yatağımda deliksiz uyuyor:))kendi yatağında ağlayarak uyanıyor sakınleştirip yatağına koyduğumda ya saçımdan ya kıyafetimden çekip yatmak istemiyor… birkaç hafta önce biraz üşüttüm gun boyu yanlız kaldıgımız da fazla yaklaşamadım hasta olmasın diye ama canavarım farkında gündüzlerin o yüzden gece kendi yatagına aldığımda hemen gözünü açıp ağlamaya başlıyordu ne yapayım nasıl edeyim derken beynimde mum yandı ; gün boyu giydiğim badimi çıkarıp oğlumun yastığına sardım az da olsa farketti bana dokunmadıgını ama ben kazandım :))

 37. Gökçen

  biz doğduğundan beri beraber yatıyoruz. sizin de dediğiniz gibi bazı geceler biz yatakta olmasak da sabaha kadar deliksiz uyuyor. işe geri döndükten sonra kendi yatağına geçirmeyi denedim. ama baktım ki ben sabaha kadar kırk sefer uyandırılıyorum ve sabah ölü gibi oluyorum bıraktım uğraşmayı. bir diğer sebepte onu gün içinde çok özlüyor olmam. geceleri onu öpüp kokluyorum, sıkı sıkı sarılıp hasret gideriyorum. sonsuza kadar yanımda yatacak değil. boşverdim gitti. eminim bir gün kendi kendine yatağına geçecek.o zamana kadar ben onunla yatmayı tercih ediyorum.

 38. Basak Sebat

  bir mum da benden olsun kızım 55 günlük kucakda yada aramızda yatıyor tam uyudu derken yataga koyuyoruz hopp uyanıyor bakalım nasıl düzene sokcaz

 39. Kadriye Çatalkaya

  bende mum yakmaya geldim. kızım 6 yaşında ve neredeyse doğduğundan beri birlikte yatıyoruz. son bir aydır şirin bir odası var, odası aşağı yukarı kendi isteğine göre dizayn edildi. fakat odasında yatmak istemiyor. her gün bir bahanei var bizimle yatmak için.ben kararlıyım ama baba çok toleranslı davrandığı için kötü polis oldum. nasıl çıkıcam bu işin içinden bilemiyorum.

  • Senem Öztürk

   Kadriye hanım merhaba bu durum hala devam ediyorsa bir uzmana danışmanızda fayda var.Eğer Ankara’da iseniz bu konunun uzmanı psikolog Alp Ardıç’ı tavsiye edebilirim.

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi