Yaşam

Bez değiştirme taktikleri

Bez değiştirirken siz de şekilden şekle mi giriyorsunuz? Hepimiz biliyoruz ki çocuklar altları ıslak olmadığı, hallerinden memnun olmadıkları sürece bezlerinin değiştirilmesini pek istemezler. Hatta ıslak olsa dahi değiştirilmesinden pek hoşlanmazlar. Büyüdükçe de karşı koymaları artar. Bir şeyle meşgulken bir yetişkinin gelip onu bölmesi, bez değiştirmek için başka bir yere götürmesi… Rahatsız olurlar.

Bazen, basitçe yavaşlamak ve doğru iletişim her şeyi değiştirir. Bazen de kontrolü çocuğa vermek ortalığı sakinleştirir. Oyunlarını bölmemek problemi çözecektir. İşte burada size yardımcı olabilecek birkaç fikir var. Size uygun çözümü bulabilirsiniz

  1. Yavaşlayın.

Bez değiştirmeyi çocuğunuzla güzel iletişim kurabildiğiniz, keyifli zaman aldığınız bir süre haline getirin. O zaman o da bundan keyif alır. Hızlı hızlı hareket edip, bir an önce bitsin gibi davranırsanız sanki yaptığınız şeyden hiç keyif almıyor gibi görünürsünüz, o da kendini değersiz hisseder.

2. Onunla bağ kurun

Çocuklar onlarla bağ kurduğumuz zaman daha işbirlikçi olurlar. Derin bir nefes alın. Çocuğunuzun hizasına inin, göz teması kurun. O sırada yaptığı şeyle ilgili konuşun. Sonra da bezinin ıslak olduğunu söyleyin ve fark edip etmediğini sorun. Bu, vücudunu kontrol etmesini sağlar. Bu şekilde davrandığınız zaman onunla aynı tarafta olduğunuzu hisseder. Ona baskı yapmıyorsunuz, zorlamıyorsunuz.

3.     Farkında olun

Farkındalık uzmanı Cassandra Vieten “Bezi değiştirirken sakin ve bağlı kalmamızın çocuklarımız için kendi rahatsızlıklarının üstesinden nasıl gelebilecekerini modeller.” diyor. Acele etmeden, sakin sakin…

4. Saygı duyun.

Bebekler bizim kullandığımız kelimeleri anlamasalar da saygı duyulduğunda fark ediyorlar. Yani bebekleri de bir anda alıp altlarını değiştirmek yerine, ne yapacağınızı açıklayın. Sizin zannettiğinizden daha çok şey anlıyorlar. Ses tonunuzdan…  Bunu doğduğu zamandan itibaren böyle yaparsanız ileride de direnç göstermezler.

5. Ona kontrol verin, seçenek sunun

Her zaman “Bezini değiştirmeye hazır mısın?” diye sorun. Reddederse, “Bezin ıslak. Şimdi mi değiştirmek istersin, üç dakika sonra mı? diyerek seçenek sunun.

6. Güldürün

Gülmek, stres hormonlarını azaltıyor, bağ kurmanızı sağlayan hormonları artırıyor. Ne zaman işbirliği yapacak olsanız, öncesinde 10 dakika beraber gülün, güldürün. Bez değiştirmeye başlamadan önce eğlenceli bir şeyler yapın. Bez değiştirmek de bu sürecin en sondaki parçası olsun.

7. Geçişine yardım edin.

Nasıl mı? Sevdiği bir şeyi de yanınıza alarak. Mesela “Hadi kamyonunu da alt değiştirme ünitesine götürelim” diyerek….

8. Yerinden kaldırmayın

Mümkünse, altını sadece tek bir yerde değil, her yerde değiştirin. Bunun için gerekli ürünleri aldığınızda onu oyundan kaldırmadan, oynadığı yerde altını değiştirebilirsiniz.

9. Oyununu bölmeyin

Oyun, bebeğinizin işi. Doğal olarak da rahatsız edilmek istemez. Eğer sadece ıslaksa ayakta neden değiştirmiyorsunuz? Böylece uzanmasını istediğiniz zamanlar azalır. Ve o zaman da daha güzel işbirliği yaparlar. Evet ayakta değiştirmek daha zor ancak onun için daha iyi.

10.  Onu partiye davet edin

Çoğu çocuk bir partiye hayır demez. Olduğu yere şarkı söyleyerek, evdeki müzik aletleriyle güzel sesler çıkararak gidin. Sözleri “Şimdi bezini değiştireceğim…”, “Kuru bezle daha rahat edersin” gibi bir şarkı söyleyin. Ki mutlaka bulursunuz güzel sözler…

11. Bırakın kendi yürüsün

Birçok çocuk bez değiştirmeye giderken kucakta taşınmaya itiraz ediyor. Eğer bunu bir parti haline getirirseniz, sizinle beraber dans ede ede gelirse kendini baskı altında da hissetmez.

12. Önce oyuncağın altını değiştirin

Size yardım etmesine izin verin. Önce oyuncağın altını değiştirin, sonra da “sıra sende” deyin…

13. Ondan yardım isteyin

Bu işi yapmak için bir takım olun. Belki o da kendi bezinin değiştirilmesine yardım etmek istiyordur. Her adımda ne yaptığınızı anlatın ve onu de bu işe katın. “Şimdi altını sileceğim, ıslak mendilleri tutmak ister misin?” teklifinde bulunun.

14. Empati kurun

“Sence ıslak bezin üşütüyor mudur seni?” Çocuğunuz sinirlendiğinde, direndiğinde siz tepki vermeyin, sakin kalın. Onu yumuşatın. Böylece çok acil bir durum olmadığını ve sizin de onun yanınızda olduğunu anlar.

15. O anı beklesin…

Sadece bez değiştirirken oynadığınız oyunlar olsun. Değişik bir yere basket atmak gibi mesela. Hatta birkaç oyun olsun, kendi seçsin. Kağıttan yaptığınız topları basket atması gibi mesela. Y ada minik hediyeler hazırlayın. Oyun hamurundan bir figür, oyuncaklarından bazıları, evde en sevdiği şeylerden biri, uzun zamandır görmediği bir oyuncağı gibi. Onları sarın, hediye paketi yapın ve altını değiştirirken verin. Böylece altını değiştirmenizi sabırsızlıklar bekleyebilir.

16.  Kişiselleştirmeyin

Eğer bunu bir güç gösterisi olarak görüyorsa, 3 dakika sonraya sarrin alarmını kurun. Anlatın: “Alarm çaldığında, alt değiştirme zamanın delmiş olacak. Anlaştık mı?” Çaldığında da “A bak, alarm çaldı. Üç dakika geçmiş. Şimdi değiştirme zamanı” deyin. Sonra da az önce yazdıklarımız yöntemlerden birini kullanarak ona yardımcı olun.

17. Eğlendirin

Eğer telaşlıysa, sakin değilse ona çok yumuşak bir şekilde şarkı söylemeyi deneyin. Sizi dinlemeye başlayacaktır. Şarkı söyleyin, dans edin, karnını öpün, komik yüzler yapın… Bu sırada da bezini değiştirin.

18. Hikayeler dinletin

Masal CD’leri alın, alını değiştirirken dinletin. Hikayenin, masalın devamını merak ederse, alt değiştirilmesine itiraz etmez, o anı bekler.

19.  Süslesin

Alt değiştirme ünitesi kullanıyorsanız, onu süslemesine izin verin. Ona çıkartmalar alın ve üniteye ya da çevresine istediğini yapıştırsın.

 

Eğer hiçbiri size uygun değilse bazılarını bir arada deneyebilir ya da yeni yöntemler bulabilirsiniz. Her zaman sakin kalın. Bu geçici bir süreç. Bir bakacaksınız büyümüş ve zaten bez değiştirme devri de kapanmış…

 

 

 

Yazı ve görsel http://www.ahaparenting.com/ages-stages/babies/baby-toddler-hates-diaper-change adresinden alınmıştır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi