Anne Ruh Sağlığı Anne Yazıları Editörün Seçimi

Bir Kabulleniş Şekli; Annelik

Kendime dair birçok deneyimi kabulleniş şeklim farklıydı. Ergenliğimden kadınlığıma geçişimde deneyimlere, olaylara, seçimlerimin sonuçlarına karşı daha dik başlı hatta zaman zaman agresif bir duruşum olurdu. Bu agresif tutum çevreme değil tam tersi tamamen bana dönük bir tavırdı her zaman.

Hep en doğru ve filtresiz eleştiriyi -canımın çok acıyacağını bilmeme rağmen- kendime yapmaktan hiç çekinmedim. Bu dışarıdan gelen her şeye karşı güçlü bir savunma mekanizması geliştirme yöntemimdi. Savunma mekanizmasının sadece bir olay karşısında değil daha bir şey yaşanmadan hazır olması için iç sesim hep konuşurdu. Daha iyisi, daha güzeli, daha kabul edilebilir olanı hep vardı. Hayatımda yaşadığım her şeyi kabulleniş şeklim aslında kabullenmeden, idareten bir şeyleri yaşadığımı gösterdi sonradan. Kariyerim benim için iyi değildi idare ediyordu. Sosyal yaşamım gerçekten keyif aldığım anlar değil gidilmesi, görülmesi önerildiği için yapılan planlarla doluydu. Arkadaşlık kavramım sanki şarap gibi mutlaka yıllanması gereken bir şeymiş gibi kafamda ayrılıyordu. Oysa her ilişki eskirdi ve eski her zaman iyi değildi. Bu hislerin bendeki karşılığı iç dengesizlik oldu.

Düşünmek çok yorucu olmaya başlamış, kendimle konuşmak ve sorgulamak cezaya dönüşmüştü. Bunun devamı ise kendimi yok saydığım, çok sorgulamadan sadece akışa bıraktığım bir dönemi getirdi. Gerçekten her şey yolunda değildi ama seçimlerin ya da sonuçların bana bağlı olmadığı deneyimler o zaman için bir tatil gibi gelmişti.

Ve sonra annelik…

Tersin düz, düzün ters olduğu dönem. 7 yıldır yaşadığımız her gününde gerçek sorgulama neymiş öğrendin dedirten deneyimler. Artık kendimi değil bir rolüme odaklanıp sadece o rolü “iyi” kılmak üzerine başlayan bir mücadele. Bir yere kadar zor geçen ama artık dış sesin değil iç sesin doğru olduğunu anladığın o büyük aydınlanma anı.

Annelik rolüm ile beraber bana gelen yüksek kabulleniş hali. Kolay oldu diyemeyeceğim ama ne yaparsam yapayım, içimden çıkan insanı bile kendime göre şekillendiremeyeceğimi anlamak aslında aldığım en büyük hayat dersi. Ben sadece kendimden sorumluyum ve başkalarının benim sayemde ya da bana rağmen olan davranışlarından sorumlu değilim. Eğer birileri isterse bir yol gösterici, yoldaş olabilirim ama önden giden bir rehber olamam. Çünkü ben sadece kendi hayatıma rehberlik yapabilirim.

İşte bu kabulleniş şekli sürekli kullanılan “anne olduktan sonra ne değişti” sorusunun cevabı benim için.

Ben benliğimi, hayatımı, dengemi ve yanlışlarımı kabullendim.

Ben rollerimin mükemmel değil olduğu kadar olmasını kabullendim.

Ben sevgiyi rehber almayı ve bilgiden geri kalan tek şeyin his olduğunu kabullendim.

Ve her şeyden öte bu kabulleniş şekli ile iyileştim…

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Durum Bildirimi

  Özge Doğan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Yiwu LiShi Import&Export Co.,Ltd is a professional supplier dedicated in producing various decorative artificial plants, such as green wall panel, artificial grass mat, sucullent, wreath, and metal furnitures. Our products sell well in more than one hundred countries and regions around the world. Such as ITALY, FRANCE, AMERICA, MEXICO, AUSTRALIS Etc. And cooperated with many famous brands all over the world. Our company have advanced technique, machine and skilled employees, could reach the level of fire protection and UV resist for more options. We established our own quality management system. We\'re BSCI audit approved factory. We sincerely welcome friends from all over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term mutual benefits. We are looking for receiving your inquiry soon.  low price Pansy Silk Artificial Hanging Basket website:http://www.lsboxwoodhedge.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • gevitng kullanıcısının profil fotoğrafı
  • About Us Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory production of ruyi brand drain cleaning machines, road cleaning machine and other products professional production and processing companies, has a complete and scientific quality management system. Products are widely used in thermal power plants, petrochemical, heating that is, the boiler cleaning and maintenance and a variety of drain cleaning and descaling, is the domestic more ideal mechanical cleaning products. Over the years has been popular and favored by users. Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory integrity, strength and product quality recognized by the industry. We are committed to the continuous optimization and improvement of product design, the customer\'s hope is our pursuit of the direction, dedicated to the customer service is our wish, the company is perfect after-sales service, sincere love dedication to the new and old users, welcome to come, to contain, negotiate business.  Sewer Line Cleaning Machines factory website:http://www.sectionalmachine.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL
  Editör'ün Seçimi