Anne Yazıları

Bir Kadının En Büyük Düşmanı Kimdir?

kadın olmak

 

Bir kadının en büyük düşmanı kimdir?

Başka bir kadın?

Hayat eşi?

Anne, babası?

Toplum?

En yakın arkadaşı?

Ta kendisi?

Belki hepsi, belki hiçbiri.

Bu konuya nereden geldin dersen anlatayım;

Kış aylarında yarım gün gelen bir yardımcımız var. Hem ev işlerine yardım ediyor hem de Gülde’nin okuldan sonraki bizsiz saatlerinde ablalık yapıyor kendisine. Temmuz ayında,Gülde’nin babaanne yanında olması nedeni ile, ona da tüm ay izin verdik. Temizliğe gelen kadınımıza her hafta gel dedik, çocuğu hasta oldu. Dolayısı ile tüm ev, yemek, ütü işi bana kaldı, temizlik işlerine hiç girmiyorum bile. Peki tüm iş bana kalınca ne oldu sevgili okur?

Giyilecek gömlekler tükenmek üzere, iç çamaşırları dibi gördü, ütü sepeti sınırları aştı gidiyor, tutabilene aşkolsun. Yemek işleri sallantıda, kızın olmamasını fırsat bilip her türlü şipşak yemeğe dayandık. Diyeceksin ki; sen ne iş yaparsın be kadın?

Valla 6:40 da kalkar işe giderim, çalışır 19:00 gibi dönerim. Biraz sıcaktan, biraz iş-toplantı koşturmasından pestile yakın eve dönerim. Ev bildiğin “hamam” sıcağı. Klimaya ailecek gıcığız, bu nedenle ev hep sıcak, eserse ne ala! Hal böyle olunca pestil ben, bir de pişiyorum. Mümkün olsa yemeği bile koltukta yiyeceğim, o derece tembellik.. E, hani “kadının düşmanı kim” sorusu buraya nasıl bağlanacak dersen; işte geliyor.

− İlk evlendiğimizde koca kişisini yardım için ikna ederken annem aradan konuya dalıp “kocana da her işi yaptırma” demese bugün belki daha çok işin ucundan tutacak, tutamasa da benim şu an hissettiğim sıkıntının birazını da o hissedecekti (bin şükür mutfakta çok yardımcı)

− Kızımız ilk doğduğunda “kocana bez değiştirtme, hele kakalıları hiç!” demese belki çocuğu büyütürken daha çok sorumluluk alacaktı üstüne. Gene bin şükür çoğu babaya göre çok daha fazla ilgileniyor. Ama ara tatilde izin alıp, Gülde ile İstanbul’u gezsenize dediğim zaman bana “E bu bana tatil olmuyor ki” demeyecekti belki de…

− Kayınvalidem zamanında elini hem sıcak suya hem soğuk suya soksa eşimin, belki bugün hayatın neden ve nasıl bazı zamanlarda biz kadınlara daha ağır geldiğini iyi anlayacaktı.

− Belki biz eşler, aman sen yapana kadar ben yaparım demese ilk denemelerinde bu kadar ağlanmayacaktık şimdi.

Kötü niyet yok kesinlikle ama toplum önce olmak üzere, ana-babalar olarak çocuklarımızı öyle “el bebek gül bebek” yetiştiriyoruz, ilk gençlik yıllarına kadar o kadar rahat ettiriyoruz ki; hayatta tek başına kaldıklarında ya fena şekilde duvara tosluyorlar ve dağılıyorlar ya da taa kilometrelerce öteden biz ana-babalarını duygusal olarak sömürüyorlar.

Kısaca demem şu ki; çocukluğunda hayat başarısızlığı yaşamış, kadın düşmanı olmuş çocuk – HİÇ- tanımadım ama ergenliğinde hayat başarısızı o kadar çok tanıdım ki, bu alışkanlıklarımızı tekrar düşünmek için iyi bir zaman şimdi.

İster ana ol, ister baba, istersen hala-amca.. Bırak sevdiğini deneye deneye öğrensin. Öğrensin ki başarı onu beklesin ve kadınların en büyük düşmanı olmasın…

www.dilimdenyaziyadusenler.wordpress.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Begüm Onay Doğantan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Yiwu LiShi Import&Export Co.,Ltd is a professional supplier dedicated in producing various decorative artificial plants, such as green wall panel, artificial grass mat, sucullent, wreath, and metal furnitures. Our products sell well in more than one hundred countries and regions around the world. Such as ITALY, FRANCE, AMERICA, MEXICO, AUSTRALIS Etc. And cooperated with many famous brands all over the world. Our company have advanced technique, machine and skilled employees, could reach the level of fire protection and UV resist for more options. We established our own quality management system. We\'re BSCI audit approved factory. We sincerely welcome friends from all over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term mutual benefits. We are looking for receiving your inquiry soon.  low price Pansy Silk Artificial Hanging Basket website:http://www.lsboxwoodhedge.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • gevitng kullanıcısının profil fotoğrafı
  • About Us Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory production of ruyi brand drain cleaning machines, road cleaning machine and other products professional production and processing companies, has a complete and scientific quality management system. Products are widely used in thermal power plants, petrochemical, heating that is, the boiler cleaning and maintenance and a variety of drain cleaning and descaling, is the domestic more ideal mechanical cleaning products. Over the years has been popular and favored by users. Changyuan Wanyou Sanitation Machinery Factory integrity, strength and product quality recognized by the industry. We are committed to the continuous optimization and improvement of product design, the customer\'s hope is our pursuit of the direction, dedicated to the customer service is our wish, the company is perfect after-sales service, sincere love dedication to the new and old users, welcome to come, to contain, negotiate business.  Sewer Line Cleaning Machines factory website:http://www.sectionalmachine.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL