Lohusalık

Birisi Sizi Halen Hamile Zannederse Ne Demelisiniz?

hamile karın 

 

Genç adam “Bebek ne zaman doğacak?” diye sordu.  Maalesef hamile değil, lohusaydım.

Normalde olması gereken; bu kişinin benim hamile değil lohusa olduğumu fark etmesi… Ama bunu yaşamamış insanlar bir kadının vücudunun doğumdan sonra uzun bir süre halen hamile gibi duracağını bilemezler. Hamile kıyafetlerinin uzun bir süre daha kullanımda olacağı bir gerçektir.

Yeni annelere, bu olumsuz karşılaşmalar için tarif vereceğiz. “Kız mı erkek mi?” diyen soran bir kız; “Yakında sağlıkla kucağınıza alırsınız inşallah” diyen bir teyze, “Anne bak karnında bebek var” diyen ufak bir çocuk…

Nasıl cevap vereceksiniz? Dolaysız mı yoksa kendinizi savunan bir yanıt mı vermelisiniz? Kibar mı sert mi olacaksınız? Bu size bağlı, ama başlamanız için birkaç önerimiz var:

Basit yanıt

Sakin ve yumuşak bir ses tonuyla basitçe “Hamile değilim” “Bebek beklemiyorum.” Ya da “Bebeğim zaten yeni doğdu” diyebilirsiniz.

Mesela başka bir lohusa “Hayır hamile değilim, sadece şişmanım” demişti. Basitçe verilen bir cevap karşınızdaki kişiyi rahatsız da edebilir, ama bu sizin suçunuz değil.

Şefkatli tepki

Eğer size yorum yapan kişi kibarsa ve siz de sempatik bir ruh halindeyseniz, onlara bir yem atabilirsiniz. “Daha yeni doğum yaptım ama sanırım vücudum bunun farkında değil” diyebilirsiniz mesela.

Şefkatli bir tepki, özellikle de karşınızdaki çocuksa vermeniz gereken bir tepkidir.

Karnınızda bebek olduğunu sanan bir çocuğa “Karnımda bir bebek yok ama öyleymiş gibi görünüyor.” Şeklinde bir cevap gayet açıklayıcıdır.

Eğitici yanıt

Belki de doğum sonrası göbeği ve gerilip büyümüş olan rahimle ilgili doğrular üzerine konuşmanın zamandır. Şöyle diyebilirsiniz; “Daha yeni doğum yaptım. Fakat halen hamile gibi görünüyorum çünkü 9 aylık bir süreçte sonra bir kadının vücudunun düzelmesi zaman alır.”

Ya da daha detaya girmek isteyebilirsiniz: “Rahim çok ilginç bir organ. Normalde bir yumruk boyutunda ama hamilelikte bir karpuz büyüklüğüne ulaşıyor. Eski orijinal haline dönmesi için, daralması gerekiyor; bu da haftalar alan bir süreç. Ama karın bölgesinin eski haline dönmesi daha da uzun sürüyor….” Size yorum yapan kişinin gözlerindeki parıltıyı görebilirsiniz.

Çekingen tepki

Eğer açıklama yapacak haliniz yoksa, yapmayın. Bu hızlıca düşünüp hazırda bir cevabınız olmasını gerektirir. Yolda eşinizle yürüyorsunuz ve bir komşunuz size “Doğum ne zaman?” diye sordu. “Cumartesi” diye hızlı bir cevap verebilirsiniz mesela.

Belirsizlik de başka iyi bir stratejidir. Mesela, doğumun ne zaman olacağına dair sorulara “Bu günlerde!” diye cevap verebilirsiniz. Yalan da olmaz.

Öfkeli yanıt

Soran kişi çok sinir bozucu da olabilir. Belki de hormonlarınız ve uykusuzluğunuz sebebiyle size öyle gelmiştir. Öfkeli yanıt vermenizin yolu doğruyu basit yanıt olarak söylemek ama biraz sertçe.. Mesela, birisi size “Doğum ne zaman?” diye sordu; onlara bakıp “7 hafta önce.” diyebilirsiniz.

Sizin de başınıza benzer durumlar geldi mi?

 

Bu yazı, www.babycenter.com ‘dan alınmıştır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL