Uncategorized

Birlikte: Sivil Toplum Kampı

Sivil Toplum Örgütlerinde çalışanları ve/ya aktif gönüllülük yapanları iletişim, işbölümü ve karar alma süreçleri üzerine “Birlikte” öğrenmeye davet ediyoruz.

Politik alandaki daralma, toplumsal kutuplaşma, sosyal iklimin sertliği kolaylıkla gözlemlenebilir durumda. Bu koşullarla, sivil toplum alanında çalışanların da güçlendirici ve kolaylaştırıcı araçlara ihtiyaçları artıyor. Hayata katkı koyma çabası içindeki sivil toplum çalışanları/gönüllüleri için var oldukları sivil alanda barış ve huzur ihtiyacı derinleşiyor. Sivil Toplum örgütlerinde kutuplaşma, çatışma, şiddet, tahakküm ilişkilerini yeniden üretmemenin kıymeti artıyor.

Birlikte: Sivil Toplum Kampı’nda;

huzurlu, barışçıl ve verimli bir sivil alan çalışma ortamını oluşturmanın, desteklemenin yollarını odağımıza alacağız. İletişim, işbölümü ve karar alma süreçlerinde güçlendirici ve kolaylaştırıcı araçları 3 temel öğretinin ilhamıyla sunacağız, birlikte deneyimleyeceğiz.

• Marshall Rosenberg’in geliştirği Şiddetsiz İletişim yaklaşımından esinle kendimize, karşımızdakine ve topluluklarımız içersinde şefkati engelleyen alışkanlıklarımızı fark edeceğiz. Hem kendimizle hem de başkalarıyla kalpten bağ kurmayı pratik edeceğiz. Farkındalıkla seçimler yapmayı, stratejilerdeki bolluk alanını keşfedeceğiz.
• Sosyokrasi ile hayat katkı koyarken nasıl sistemli iş bölümü yapacağımızı çalışacağız. Herkesin her şeyi yapmaktan sorumlu olduğu ya da herkesin kafasına göre iş yaptığı kargaşa dünyasından çıkıp özerklik ile topluluk arasındaki dengeyi deneyimleyeceğiz.
• Derin Demokrasi’den esinle karar alma alanında herkesin görüşüne değer veren içermeci yöntemi çalışacağız. Bir kaç kişinin karar aldığı ve topluluk bilgisinden yoksun yaklaşımlara ya da konsensüs ısrarıyla karar alınamayan verimsiz süreçlere alternatif somut ve herkesin içine sinen içermeci bir alternatifi deneyimleyeceğiz.

Birlikte: STK’da, bu üç aracın ilhamı ile Sivil Toplum Örgütleri alanında; iletişimde şiddetsizlik, işbölümünde verimlilik ve karar almada içermecilik üzerine Burak, Feyza, Bediz ve Hakan’ın kolaylaştırıcılığında çalışacağız.

Ne Zaman, Nerede?

Kamp 10-13 Mayıs tarihleri arasında Bodrum’da Hayal Köyünde gerçekleşecek ve dört gün sürecek. İlk gün sabah 10:00’da başlayıp son gün 17:00’de bitirmek niyetindeyiz. Hayal Köyü’nün fotoğraflarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

HAYAL KÖYÜ ALBÜMÜ

Konaklama ve Beslenme Nasıl Olacak?
Köy’de yaşam hakkında deyaylı bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz:
KÖYDE YAŞAM VE KONAKLAMA
Kaydınızı tamamlamadan önce bu metni okumanızı ve kendi ihtiyaçlarınızı, kendi konforunuzu gözetmek için koşulların yeterli olup olmadığını incelemenizi rica ediyoruz. Hem sizi hem de Hayal Köy’ünde doğayla uyumumuzu gözeterek, koşulların size uygun olduğunu düşünürseniz kayıt olmanızı önemsiyoruz.
Bu kampı bir topluluk deneyimi fırsatı olarak görüyoruz. Bu açıdan kamp süresince kimi öğünler dahil günlük işleri birlikte planlayıp hayata geçireceğiz.
Kimler Katılabilir? 

STK çalışanları ve gönüllüleri ya da bu alanda çalışmayı planlayanlar katılabilir. Kontenjan 24 kişi ile sınırlıdır.

Katılım Ücreti Ne Kadar? Nasıl Ödeme Yapabilirim? 

4 gün 4 gecelik kamp için ücreti eğitimler, konaklama ve yemekler dahil 460 TL + KDV olarak belirledik.

Kampı katkı niyetiyle planladık ve bu rakama temel giderleri hesaplayarak, kazanç ilave etmeden ulaştık. Dolayısıyla bu rakam üzerinden indirim veya burs ayırma alanımız kalmadı. Bununla birlikte paranın bu eğitime katılmanın önünde engel olması içimize sinmiyor. Bu nedenle bütçesi elverenlerin katkılarıyla bir burs bütçesi oluşturmak istiyoruz. Tanıdığnız biri için ücreti ödeyerek ona hediye edebilirsiniz. Ya da bize gelecek burs ricaları içinden bizim belirlediğiklerimize burs verebilmemiz için koşullarınıza uygun miktarda ilave ödeme yaparak burs bütçesine katkıda bulunabilirsiniz.

Ödeme için hesap bilgileri:
1320 – 6671907 Garanti Bankası Beşiktaş Bağlı
Ad Soyad / Ünvan : FEYZA EYİKUL
IBAN : TR80 0006 2001 3200 0006 6719 07
Nasıl Kayıt Olabilirim?
Kaydınızı kesinleştirmek için kamp ücretinin en az yarısını kayıt sırasında ödemenizi rica ediyoruz. Ardından bu bağlantıdaki formu doldurarak kaydınızı tamamlayabilirsiniz: https://goo.gl/forms/fCYeepxpLLI62KB62
Ödemenizi 1 Mayıs tarihine kadar tamamlayarak organziasyonel işleri kolay akıtmamıza yardımcı olabilirsiniz.
24 kişi ile sınırlı kontenjanımız dolduğunda buradan duyurup kayıtları almayı durduracağız.

İletişim

Sorularınız ve kamp ile ilgili merak ettikleriniz için hayalkoyu@gmail.comadresinden bize ulaşabilirsiniz. Acil yanıt almanız gereken durumlar oluşursa +90 533 383 43 16 numaralı telefondan Feyza’yı arayabilirsiniz.

Eğitmenler Hakkında:
Feyza Eyikul, Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 2002 – 2005 yılları arasında uluslar arası ticaret ile ilgilenen Feyza 2005 – 2010 yılları arasında uluslararası alanda üst segment üyelerine sosyal yaşam yönetimi sunan bir firmada yöneticilik yaptı. Kariyerinin bu döneminde farklı sektörlerden kişi ve kurumlarla çalışan, ekip yönetimi deneyimi edinen Feyza performans yönetimi, iletişim becerileri, verimlilik üzerine yoğunlaştı.

2010 yılından itibaren sivil toplum alanına yönelen Feyza, verimliliğe bireysel etkenlerin katkısının yanında topluluğun etkenleri üzerine çalıştı. Farklı meslek gruplarının bir arada ortak amaçla üretimi, aynı meslek gruplarının bir arada ortak amaçla üretimi üzerine süreçler yönetti. Verimi ve grup içi barışı sağlayan araçlar üzerine deneyim kazandı. 2013 Yılından bu yana Şiddetsiz İletişim eğitimleri alan Feyza, toplulukları sürdürülebilir verimliliğe ulaştıracak iletişim, organizasyon ve gelişim araçları üzerine eğitimlerini eş zamanlı olarak sürdürdü. Danışmanlık hizmetlerinde bireysel ve grup farkındalığı ile gelişimi açısından kullandığı temel araçlar Şiddetsiz İletişim, Sosyokrasi ve Forum. Topluluk Gelişimi, İletişim ve Anlaşmazlık çözümü ile karar alma süreçleri konusunda yukarıda sayılan araçları kullanarak desteklediği kurumlar arasında BBOM Derneği, Sabancı Üniversitesi, SEBİT ve Ashoka Vakfı gibi farklı alanlardan yapılar bulunmaktadır.

Hakan Burçoğlu, 2000 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olan Hakan, 2005 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Antropoloji bölümündeki yüksek lisansını tamamladı. 2000 yılından beri MEB’e bağlı okullarda çalışan Hakan, rehber öğretmen olarak çalışmaya devem ediyor.
Yaratıcı drama eğitmeni olan Hakan, çözüm odaklı koçluk, çocuk gelişimi, sınav kaygısı, sosyokrasi, şiddetiz iletişim gibi birçok farklı konuda çok sayıda eğitim aldı ve verdi. 2014 yılından beri BBOM Derneğinde farklı sorumluluklar almasıyla toplulukların organizasyonu, karar alması, çatışma çözümü ve moderasyon gibi konularda tecrübe edinme ve uygulamalar yapma şansı oldu. Bu konuda en çok etkilendiği alan olan şiddetsiz iletişim yolculuğunda Vivet Alevi, Liv Larsson, Stephan Seibert, Sura Hart gibi deneyimli isimlerden eğitimler aldı.
Topluluk yaşantısından beslenen ve yarattığı etkiyi çok değerli bulan Hakan, yaşamının bundan sonraki bölümünde, toplulukların iyiliğine ve işleyişine katkıda bulunmayı kendisi için önemli bir amaç olarak görüyor.

Burak Ülman 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun oldu. Daha sonra Marmara Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler yüksek lisansı yaptı. 1998-2005 yılları arasında İngiltere’de yaşayan Burak Sussex Üniversitesinde Siyasal İktisat Doktorasını tamamladı. 2005-2016 yıllarında çeşitli üniversitelerde dersler verdi. 2014 yılından bu yana hem bireylere hem de topluluklara «barışçıl ve verimli birliktelik» temasıyla eğitimler vermekte ve danışmanlık yapmaktadır.

Burak’ın uzmanlık alanları arasında hem yönetimsel hem de iletişimsel araç ve teknikleri bulunmaktadır. 2015 yılından bu yana Derin Demokrasi eğitimi alan Burak bu yöntemle grupların hem daha barışçıl hem de daha verimli olması yönünde kolaylaştırıcılık yapmaktadır.
Burak bir başka yönetimsel araç olarak Holakrasi/Sosyokrasi konusunda uzmanlaşmıştır. Bu alandaki çalışmalarla Burak kurumların geribildirim kültürünü inşa etmelerini ve böylece kurumun tam potansiyeline doğru ilerlenmesini destelemektedir. Aynı zamanda bu çalışmalarla kurumların dikey yapılanmaların da bile yatay ilişkilerin geliştirilmesinin kurumda barışçıl çalışma ortamlarını beslemesi sağlanmaktadır.
Burak Vivet Alevi’den yıllık Şiddetsiz İletişim Eğitimini tamamladıktan sonra  Liv Larson, Miki Kashtan, Stephan Seibert gibi önde gelen uluslararası Şİ eğitmeninden eğitimler almıştır. Burak topluluklara başlangıç seviyesinde Şİ eğitimleri vermekte ve aynı zamanda çatışma çözümü ve arabuluculuk konularında danışmanlık ve kolaylaştırıcılık hizmetleri vermektedir.

Bediz Gürel Bediz Gürel 1995 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümünden mezun oldu. Ardından ODTÜ Felsefe Bölümünde yüksek lisans programına devam etti. Öğretmen olmaya karar verdi ve İstanbul Üniversitesinde matematik öğretmenliği tezsiz yüksek lisansını tamamladı. 2013 yılında İngiltere Middlesex Üniversitesinde, yaşamında dönüşüm yolculuğunu başlattığına inandığı Organizasyonlarda Koçluk Danışmanlık ve Liderlik adlı yüksek lisans programını tamamladı.

Bediz, bu programın hemen ardından Adler Temel Koçluk Eğitimini tamamladı ve Gestalt Kişisel Gelişim Programına katıldı. 2017’de Vivet Alevi’nin sunduğu Şiddetsiz İletişim Temel Eğitimini tamamlamasının ardından Sura Hart, Stephan Seibert ve Liv Larsson’un verdiği eğitimlere katılarak bu alanda derinleşmeye devam etti.

Bediz, Şiddetsiz İletişim ve Sosyokrasi araçlarını kullanarak barışçıl öğrenme toplulukları oluşturmak adına STK’lere ve eğitim kurumlarına danışmanlık veriyor. Yine aynı araçları kullanarak farklı alan ve yaş grubu öğretmenlerine koçluk desteği veriyor.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • şaziye kullanıcısının profil fotoğrafı
  • orpjrw9 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ppdd1020 kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi