Anne-Baba Boşanma

Boşanma Sonrası Yaşanan Acılar

boşanmak

Boşanma ebeveynler kadar çocuklar için de çok zorlu bir süreç olsa da aşağıdaki hususlara dikkat ederek çocukların ve sizin bu süreci daha kolay ve sağlıklı geçirmeniz mümkün.
Unutmayın boşanma sırasında çocuğun en az şekilde etkilenmesini sağlayan; ebeveynlerin tutum ve davranışlarıdır.

 

Kendinizi onarın.

Eğer siz iyileşmezseniz, çocuğunuz da iyileşmez. Sorunlarınız, sıkıntılarınız, öfkeleriniz hakkında bir  arkadaşınızla, ailenizden birisiyle, bir danışmanla konuşuyor olsanız da, kendi kederinizle pozitif olarak mücadele etmeniz, çocuğunuza da örnek olur ve o da bunu yapabilir mesajı alır.

Zıtlaşmayı bırakın.

Zıtlaşmak, çocuğunuzu boşanmaktan daha fazla üzer. Boşanmayla birlikte zıtlaşmalar da bitmelidir. Eğer eski eşinizle tartışma ortamı oluşması ihtimali varsa, konuşmalarınızı çocuğunuzun duymayacağı bir yerde yapmalısınız. Eğer çocuğu alırken ve bırakırken istemeden de olsa tartışma yaşanıyorsa, bu çocuğu ebeveynin tek başına alabileceği bir yer seçin; okul ya da kreş gibi.

İş ilişkisi yaratın.

Eski eşinizi sevmek zorunda değilsiniz, ama iş çocuklara geldiğinde bir yol bulmanız gerekiyor. Aşk nefret ilişkisi oluşturmaktansa, iş hayatına benzer bir seviye koymanız iyi olacaktır; duygusallıktan uzak, resmi bir ilişki ve mutlu çocuklar.

Ağzınızı bozmayın.

Bu ebeveynlerin ve aile yakınlarının en çok yaptığı hatadır. Fakat, siz “baban çok rezil bir insan” dediğinizde, çocuğunuz bu mesajı “sen de yarı yarıya rezil bir insansın” olarak algılar. Çocuklar için, anne ve babasının öyle olmasalar bile, çok iyi birer insan olduğunu bilmek duygusal olarak önemlidir. Yeterince büyüdüklerinde ve olgunlaştıklarında bu bilgiyi kendileri zaten görecekler.

Sorguya çekmeyin.

Ebeveynlerin yaptığı diğer bir hata da birbirileri hakkında bir şeyler öğrenmeye çalışmalarıdır. “Annenle/babanla haftasonun nasıldı?” diye sorduğunuzda bu soruyu eski eşinizin hayatı için değil çocuğunuzun haftasonunu öğrenmek için sorduğunuzdan emin olun. Çocuklar söyleyiş tarzınıza çok duyarlıdır ve farkı hemen anlarlar. Çocuğunuzun bundan aldığı mesaj, “Benim için anne/babanın ne yaptığı, senin ne yaptığından daha önemli”

Günah çıkarmayın.

Çocuklarınızla, boşanmanın bazı detayları hakkında konuşmanız gereklidir, fakat umursamıyor, etkilenmiyor görünseler bile, onlardan duygusal destek almaya çalışmayın. Çocuklar sizin verdiğiniz bilgiler karşısında ne yapacaklarını bilemezler. Bunun yerine onların duygularını hislerini dinlemeye odaklanın. Siz de kendi duygularınızı konuşacak yetişkin birini bulun.

Sorun ama anlatmayın.

“Çocuğunuz sizin en iyi kaynağınızdır. Onlara boşanmanızdan sorumlu olmadıklarını söylemek yerine, bunun için kendilerini sorumlu hissediyorlar mı diye sorun. Ve daha sonra anlatacaklarını dinleyin. Aynı şekilde, haftasonu ziyaretleri hakkında da ilave bir talepleri var mı veya diğer kararlarını sorun. Bunu sormanız; onların her isteğini kabul edeceğiniz için değil, ama çocuğunuzun duygularını ve kararlarını önemsediğinizi, öğrenmek istediğinizi ona hissettirmek içindir. Ve böylece onlar için neyin önemli olduğunu anlarsınız.

Uzun süreli çekişmeli yasal süreçlerden kaçının.

Avukatlar zaman üzerinden para kazanır. Onlar her şeyin hızlı olmasını tercih etmeyebilir. Bazı danışmanlar; barışçıl şekilde uzlaşarak ayrılmak için kararlar almanızı kolaylaştırabilir. Velayet, ziyaretler, nafaka gibi konularda kararı mahkemeye bırakmamanız süreci kısaltır.

Tartışmaları yaşa uygun şekilde yapın.

3 yaşındaki bir çocuğun, boşanma hakkında bilmesi gerekenler çok sınırlıdır; kim nereye gidecek, giden ebeveynini ne zaman görecek gibi.. 9 yaşındaki bir çocuk ise bunlardan çok olanların sebebine odaklanır. Çocuk gelişimini ve her yaşta çocukların neye gereksinim duyduklarını öğrenmeniz, tartışmaların seviyesini kontrol altında tutmanızı sağlayacaktır.

Davranışlarını izleyin.

Bazen; davranışlarından tam tersini fark etseniz de, çocuğunuz size her şeyin yolunda olduğunu söyler. Okulda, yuvada ve evde yaşadığı problemleri izleyin. Ayrıca, fazla mükemmel görünen çocuktan da şüphelenin – eğer çok iyi bir insan olursa her şeyin tekrar eski haline döneceğini sanıyor olabilir. Okuldaki veya yuvadaki öğretmenlerine çocuğunuzun bir boşanma evresinden geçtiğini mutlaka söyleyin ki çocuğun olumsuz davranışları olursa, bunun sebebini bilsinler.

Sadece kendi ebeveynliğinizi değerlendirin.

Sizin çocuğunuzla olan ilişkinizde dikkat ettiğiniz hususlarda, eski eşinizin hatalı davrandığına odaklanmanız kolay olur. Ama şunu unutmayın ki sadece kendi hareketlerinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

İletişiminizi kesmeyin.

Boşanmaların üçte birinde velayeti almayan ebeveyn, çocuğuyla ilişkisini kesmektedir. Diğer üçte bir ise çok seyrek görüşür. İki durum da çocuklar için hoş değildir. Çocuklar yaşamlarında her iki ebeveynine de ihtiyaç duyarlar. Fiziksel bir istismar, akıl hastalığı, şiddet gibi durumlar olmadığı sürece her iki ebeveyn de çocuklarıyla sürekli iletişim halinde olmalıdırlar. Ve bu saydıklarımızdan herhangi birinin olması durumunda bile gözetim altında yine de görüşmeleri sağlanabilir.

 

 

Boşanmak stresli bir süreçtir. Bir çocuk için stres listesinde aileden birinin ölümünden sonra ikinci sıradadır. Hatırlamanız gereken en önemli şey, bunun üstesinden tek başına gelemeyeceğinizdir. Bu konuyla ilgili kaynaklara, kitaplara ve programlara ulaşın. Boşanmak sizin ve çocuğunuzun hayatınızı mahvetmemeli.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL