Bebek Çocuk Faydalı bilgiler

Çocuklarda ve Büyük Bebeklerde Uyku: “Yatma Zamanı” Alışkanlığı Kazandırmak

6315471971_a72b721b6a_z

 

Büyük bebeklerde ve okul öncesi çocuklarda, yatma zamanı rutini oluşturmak zor olabilmektedir. Çocuk için bunun anlamı sizden ayrılmak kopmaktır, hem de bu saatlerde evdeki herkes çok yorgun olduğundan çocuğa bunu eğitimini verme çabaları sizi daha fazla yoracaktır. Uzmanlar, 2 yaşın altında çocukları olan 35 aile üzerinde çalışma yapmışlar ve bulgular değerlendirilmiş. Şöyle ki: Çocuklar, aileleriyle birlikte vakit geçirince ve duygusal ihtiyaçları karşılanınca daha iyi uyurlar. Aileler rutini uygularken biraz esnek olabilirler. Mesela bir akşam uyuturken kitap okumak yerine yapboz yapılabilir. Çocuğun o andaki istek ve ihtiyacına göre davranılması, ebeveynin sözleri ve hareketleri onların iyi uyumalarını etkiler.  Eğer ebeveynler duygusal olarak onlara hitap ederse çocuklar daha güvende hissedecek ve daha kolay uykuya dalacaklardır. Çocukların sezgileri o kadar güçlüdür ki, uyutmak için aceleniz varsa ya da huzurlu değilseniz bunu anlarlar ve uykuya dalmaları zorlaşır.

Şimdi size yardımcı olacak ipuçlarını veriyoruz…

  1. Yatma hazırlıkları kendi odasında olmalıdır. Onu daha da canlandıracak değil, uykusunu getirecek, rahatlatacak hikayeler, şarkılar, oyunlar bulmalısınız. Kaç tane hikaye okunacak, kaç dakika sürecek bunlar belirlenmiş ve değişmez olmalıdır.
  2. En az yarım saat ona gevşemesi ve dikkatini sizden alıp uykuya vermesi için zaman tanıyın. Acele ederseniz sizin arkanızdan yataktan fırlayacak ve onun yanında kalmanız için ısrar edecektir.
  3. Yatak zamanını anne baba nöbetleşe devralabilir. Aynı yolu izlemezsiniz belki ama aynı rutini, aynı tarzda devam ettirip, çocuğun gözyaşları, direnç göstermesi karşısında aynı güçlü bir duruşu sergilemelisiniz.
  4. Işıkları kapatmadan 1-2 dakika önce ona bunu söylemek de genelde iyi bir fikirdir. “Birkaç sayfa daha okuyup ışıkları kapatacağız.” Bazen ışığı kendileri bile kapatmak isteyebilirler. Bu onların yatma zamanını benimsediklerinin de göstergesidir.
  5. Eğer çocuğunuz saat sayılarını bilmiyorsa, ona müzik alarmlı bir saat alabilirsiniz. “Aa alarm çalıyor, yatma zamanı geldi” gibi…
  6. Çocuğunuza yaratıcı hayal gücü öğretin. Bazı çocuklar “uyku saati ama uyuyamıyorum.” diyebilirler. Onlara herkesin hatta anne babaların bile bazen uykuya dalarken zorlanabileceğini söyleyin. Sonra onlara bazı rahatlama teknikleri anlatın ve hayal gücünü çalıştırın. Çocukların hayal güçleri çok mükemmeldir. Bizden daha iyi hayallerinde canlandırma yapabilirler. Onlara uykuya dalarken rahatlamalarını sağlayacak şeyler düşünmeyi öğretin, mesela gözlerini kapatıp kendilerini plajda oynarken, kardan adam yaparken, ya da arkadaşlarıyla bir yaz yürüyüşü yaparken hayal ettirebilirsiniz. Sevdikleri bir kitabın içindeki resimlerle hayaller kurmalarını da sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz kendileri de kurmak istediği bir hayali size söyleyeceklerdir.  Ayrıca çocuğunuza rahatlatıcı nefes tekniklerini de yaptırabilirsiniz. Çok uğraş vermek istemiyorsanız rahatlatıcı CD lerden de (kuş sesi, okyanus sesi, vs.) dinletebilirsiniz.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Peter Browne kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lurlene Eggleston kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Victoria Despeissis kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL