Çocuk Çocuk gelişimi

Çocuğum kötü biri mi?

cocuk

Çocuğunuz “harika” iken bazı anlarda çekilmez mi oluyor? Ve bu anlar sizin ruh sağlığınızı tehdit mi ediyor?

Bazen sizi hiç dinlemiyor, duymuyor. Cevap olarak Hayır’ı kabul etmiyor. Kardeşine karşı çok zalim. Ve kendi kendinize “benim çocuğum kötü biri mi?” diye sormaya başlıyorsunuz.

Bazı yaşlar çocuklar ve aileler için doğal olarak zorludur. Fakat neyin normal olduğunu nasıl anlayacaksınız? Bunun için ne yapabilirsiniz? Ve hangi durumlarda yardım almanız gerekmektedir?

“Bütün bu davranışlar tipik olarak 2 durumdan birisidir: Yardım çığlığı ya da dikkat çekme isteği” diyor “Raising Happiness: 10 Simple Steps for More Joyful Kids and Happier Parents. ” kitabının yazarı uzman doktor. “Bu gibi şeyleri sinyal olarak görürüm, kırmızı sinyal değil belki ama sarı ya da turuncu olabilir.”

Bu sorunların çoğunun cevabı sizi şaşırtabilir.

“Ailelerin yapabileceği en iyi şey dinlemektir,” diyor Psikoloji Prof. Kristin Kenefick. “Konuşmayı kesin ve gerçekten çocuğunuzu dinleyin.”

 

Karşılaşılan genel sorunlar ve onlarla başa çıkabilmeniz için gerekli ipuçları:

• Size küstahça karşılık verirler, bağırırlar ya da sinir patlamaları olur.

Bunu yapmalarının nedeni: Hayal kırıklığı, öfke
Sizin yapmanız gereken: Çocuğunuzun ne hissettiği ile nasıl davrandığı arasındaki farka dikkat çekin. Hisler her zaman tamamdır. Çocuğunuza onun hislerini anladığınızı anlatın ama endişesini yok etmesine de yardımcı olun.
“En uygun cevap -sinirli olmanız durumunda- öncelikle kendinizi sakinleştirmektir ki faydalı olabilesiniz.” diyor uzmanlar. Çocuğunuza 10 kez derin nefes almasını ve göndermemek üzere bir mektup yazmasını önerebilirsiniz. Birkaç dakika sonra çocuğunuz geri gelebilir ve daha sakin konuşmayı deneyebilir.

• İtiraz ederler veya sizi dikkate almazlar.

Bunu yapmalarının nedeni: Kendi limitlerini test ediyor. Muhtemelen daha fazla özgürlük istiyor ama kendini fazlaca kontrol altında hissediyor olabilir. Büyüdükleri zaman “Bazen… ebeveynler çocuklarından beklentilerini ayarlayamazlar yani çocuğa halen 8 ya da 9 yaşındaki gibi davranıyor olabilirler,” diyor uzmanlar. Çocuklar, özellikle de ergenlik dönemindekiler, biraz özgürlük ihtiyacı duyarlar. “Ebeveynler çocuğa bu fırsatı vermedikleri zaman, çok fazla çatışma yaşanır.”

Sizin yapmanız gereken: Yaşları için doğru olacak şekilde seçimler yapmasına izin verin. “Onların hayat kalıpları çok sert ve onlar sadece kendilerine yer açmak için bunu biraz törpülemeye çalışıyorlar.” Fakat yine de bazı sınırlara ihtiyaç duyarlar. “Eğer sınırları yok gibi hissederlerse, sırf sizi test etmek için daha fazla itiraz etmeye başlarlar.” diyorlar. Dolayısıyla onlar kuralları yıktığı zamanlarda – her birinde ve her zaman- onları yakından takip etmeniz çok önemlidir.

• Israr ederler ya da hayır’ı cevap olarak kabul etmezler.

Bunu yapmalarının nedeni: Siz evet demediğiniz zaman size kızarlar.

Sizin yapmanız gereken: Ebeveynler ve çocuklar arasındaki uzlaşma normaldir. Fakat bu mızmızlanmaktan ve ısrar etmekten farklıdır. Eğer çocuğunuzun isteğine “hayır” derseniz, o da bu rahatsız durum ile başetmeyi öğrenmelidir. Uzmanlar eğer bir şey tartışmaya açık değilse, ebeveynlerin “hayır” konusunda kararlı ve katı olmalarını öneriyor. Bunu nasıl yaparsınız? Çocuğunuza tekrar sormamasını söyleyin. “Sizin “hayır” deme ve uzlaşmama gücünüz var.” diyor bir uzman.

• Diğer insanlara karşı kaba ve acımasız.

Bunu yapmalarının nedeni: Bir şeyler için yardıma ihtiyaçları var.

Sizin yapmanız gereken: Diğerlerine karşı kaba ve acımasız davranan bir çocuk başka şeylere sinirlenmiş olabilir. Çocuklar duygularının yönünü değiştirme konusunda meşhurdur. Kötü davranışlar gösteriyordur çünkü yalnızdır ya da okul konularında sıkıntı yaşıyor olabilir. Ya da evde stres altında olabilir. Biraz deşmeye çalışın. “Bence ebeveynlerin yapacağı en iyi şey çocuklarını kontrol etmek ve onlara “senin canını sıkan bir şey mi var?” diye sormaktır.” Aynı zamanda çocuğunuzun öğretmeni ile de iletişim halinde olun.

Ne zaman yardım almalısınız?

“Belli bir dereceye kadar, bu davranışların en az birkaçını bekleriz.” diyor bir uzman. “Soru şu, bu davranışlar çocuğun normal gelişimini ve hayat akışını engelliyor mu?” Eğer başı derde giriyorsa, okulda kötü notlar alıyorsa, arkadaşlarıyla sorun yaşıyorsa, evde birşeyi yokmuş gibi yapmacık davranıyorsa yardım alın. Bir terapist, ebeveyn koçu ya da okuldaki rehber psikolog ile konuşun.

Eğer kendi başınıza bir ilerleme sağlayamıyorsanız, dışarıdan bir destek almalısınız.

Çocuğunuz kötü birisi olmasa bile – ve muhtemelen öyle biri değil zaten- yine de sorunlar yaşıyor olabilir. Üzgün mü, sessiz mi ya da uyku sorunu yaşıyor mu diye gözlemleyin.

“Evde rol yapan bir çocuğa dikkat etmek daha kolaydır. Ebeveynler bazen çocukları sessizleştiğinde dikkate almazlar,” diyor uzman “Aslında sessiz çocuklar çok fazla sıkıntıda olabilirler!”

 

 

Görsel Kaynak: www.pixabay.com

Kaynak: http://www.webmd.com/parenting/features/help-my-kid-is-jerk#1

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Rebecca Lapham kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lurlene Eggleston kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi