Çocuk Çocuk gelişimi

Çocuğum Vuruyor, Isırıyor Ne Yapmalıyım?

agresif

Neden olur?

Sizin için (ve bebeğe bakanlar için) şok edici bir durum olsa da, agresif davranışlar çocuğunuzun gelişimi sürecinde normal bir davranıştır. Halen gelişmekte olan dil becerileri, bağımsız olmaya duydukları şiddetli istek ve henüz dürtülerini kontrol etmelerinin gelişmemiş olması bu yaş çocuklarında fiziksel olarak agresif olmalarına yol açar.

Belli ölçülerde vurma ve ısırma çocukluğa geçiş döneminde normal kabul edilebilir der uzmanlar.

Bu elbette sizin durumu görmezden geleceğiniz anlamına gelmez. Çocuğunuza agresif davranışların kabul edilemez olduğunu öğretmeli ve bazı duygularını kontrol altına nasıl alacağını göstermelisiniz.

 

Ne yapılmalı?

Mantıklı neticeler ortaya çıkarın. Eğer çocuğunuz bir oyun odasında top havuzundayken topları başka çocuklara atmaya başlarsa, onu oyun odasından dışarı çıkarın. Yanınıza oturtup birlikte diğer çocukların oynayışını izleyin ve ona diğer çocuklara zarar vermeden oynamaya hazırsa tekrar oyun alanına dönebileceğini açıklayın. Ona “Eğer onlar da sana top atsalar sen nasıl hissedersin?” gibi sorular sormayın. Çocuklar bu yaşta kendilerini başka birisinin yerine koyamaz ve soyut kavramlar vasıtasıyla hareketlerini düzeltmezler. Ancak sonuçlarını net görebileceği bu şekilde davranışlar etkili olacaktır.

Sakinliğinizi koruyun. Bağırmak, vurmak ya da ona çok kötü bir çocuk olduğunu söylemek, davranışlarını düzeltmesini sağlamaz. Bu şekilde onun daha çok kızmasını ve daha yeni şeyler denemesini sağlamış olursunuz. Aslında, sizin öfkenizi kontrol altında tuttuğunuzu görmesi, onun da kendi kontrolünü sağlamayı öğrenme yolunda ilk adımdır.

Net limitler belirleyin. Agresif olduğu her an müdahale etmeye çalışın. “Artık yeter” demek için kardeşine üçüncü kez vurmasını beklemeyin. Yanlış bir şey yaptığında anında bunu bilmelidir. Onu ortamdan biraz sakinleşmesi için (sadece 1-2 dakika yeterlidir) uzaklaştırın. Bu onun sakinleşmesi için en iyi yoldur ve bir süre sonra davranışını sonuçlarıyla birlikte anlayacak; eğer vurursa ya da ısırırsa buna izin verilmeyeceğini ve uzaklaştırılacağını bilecektir.

Tutarlı şekilde disiplin sağlayın. Mümkün olduğu kadar, her bir durum için en son yaptığınız davranışı yapmaya devam edin. Tahmin edilebilen müdahaleniz (“Tamam, yine kardeşini ısırdın; bu da yine seni içeriye götürüyorum demektir..” ), çocuğunuzun bu davranışı tekrar ederse sizin de müdahaleyi tekrar edeceğinizi anlamasını sağlayacaktır. Toplum içinde, çocuğunuzun davranışı sebebiyle utanacağınız bir yerde de olsanız, utancınız sebebiyle onu azarlamaktan kaçının. Diğer aileler de bu durumları yaşamıştır – eğer insanlar size bakarsa, “2 yaşında bir çocuğa sahip olmak çok zor bir şey” gibi bir yorum yapabilirsiniz ve her zamanki yaptığınız disiplin modelini uygulayın.

Alternatifleri öğretin. Çocuğunuzun sakinleşmesini bekleyin, sonra sakince ve kibarca (biliyoruz çok zor ama) ona ne yaşandığını tekrar edin. Ona öfkelenmesine neyin sebep olduğunu sorun. Kısa bir şekilde ona sinirlenmenin doğal bir duygu olduğunu ama bunu vurma, itme ya da ısırma yoluyla göstermenin doğru olmadığını anlatın. Onu daha etkili bir yol bulmaya teşvik edin; “konuşarak halletmek” gibi. Veya bir büyüğünden yardım istemesini önerin.

Eğer birisine zarar verirse bunun için özür dilemesi gerektiğini bilmesini sağlayın. İlk önce dilediği özür içten ve isteklice olmayacaktır ama zamanla içselleştirecektir. Bu dönem çocuklarında tutkuları, merhametlerinin önüne geçer. Sonuçta birinin canını yaktığında veya üzdüğünde özür dileme alışkanlıklarını kazanacaklar.

İyi davranışını ödüllendirin. Çocuğunuzun olumsuz davranışlarını gözlemlemenizin yanı sıra, iyi ve olumlu davranışlarını da gözlemleyin; mesela, salıncakta sallanan birini itip yerine kendi geçmeye çalışmıyor ve ben de binebilir miyim diye izin istiyorsa.. Onu bu ifadelerinden ötürü övün. (“Sıranı beklemen ve kibarca sorman çok güzel bir davranış” gibi) Böylece zamanla kelimelerin gücünü de anlayacaktır.

Televizyonu sınırlayın. Çizgi filmler ve diğer tv programları daha büyük çocuklar için tasarlanmış olabilir ve bağırma, vurma, kavga gibi davranışlar içerebilir. Onun izleyebileceği, bu şekilde davranışlar içermeyen programları açın. Eğer televizyon izlemesine izin veriyorsanız, siz de onunla birlikte izleyin ve davranışları ona açıklayın. “İsteğini bu şekilde ifade etmesi çok yanlış; değil mi?” gibi…

Fiziksel çıkışlar sağlayın. Çocuğunuz,  biriken enerjisini atmak için bir yol bulamıyorsa, evde terör estiriyor olabilir. Eğer çocuğunuz çok aktif ve hareketli ise, tercihen dışarı bir alanda bu enerjisini dışarı atabilecek, deşarj olabileceği özgürce bir zaman tanıyın.

Yardım almaktan korkmayın. Bazen bir çocuğun saldırgan davranışları; ailenin müdahalesinden daha fazlasını gerektirebilir. Eğer çocuğunuz, daha önce kendisinde görülmemiş biçimde birkaç haftadır süregelen bir saldırganlık halindeyse, eğer diğer çocukları sinirlendirip korkutuyorsa, eğer yetişkinlerine vuruyorsa ya da eğer sizin davranışını değiştirmesi için verdiğiniz çabalar sonuç vermiyorsa, bir uzmanla görüşmenizi öneririz. Birlikte davranışın kaynağını tespit edebilir ve çocuğunuza bu yoldan destek olabilirsiniz.

 

Unutmayın; çocuğunuz henüz çok küçük. Onunla sabırlı ve yaratıcı şekilde uğraşırsanız, hırçınlıkları ve agresif eğilimleri yakın zamanda geçmişte kalacaktır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorum

  1. Fatma Uzun

    merhaba 5 aylık bi kız bebeyim var geceleri sat başı uyanıyo ve gündüzmüş gibi gülücükler atıyo 2 buçuk sat sonra yine uyutuyorum aynı şekilde sabah oluyor sabah 789 gibi satlerde uyuyo gündüz 3e 4 de kadar uyuyo gece uykum kafayı yicem yardımcı olursanız çok sevinirim

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi