Yaşam

Çocuğum Yatağında Uyumak İstemiyor, Ne Yapabilirim?

 

 

Eğer bebeğinizin artık beşikten yatağa geçme zamanı geldiyse bu dönem çok eğlenceli olabilir. Yeni yatak, çarşaflar, yastık hatta yeni bir oda. Bu artık bebeklikten çocukluğa geçişinin bir göstergesi. Bu dönemle ilgili aklımıza gelmeyen şey ise artık çocuğunuz büyük yatağından kendi kalkabilir ve bu nedenden dolayı yeniden bir uyku düzeni yapmak zorunda kalabilirsiniz. Uyandığı zaman kendi kendine uykuya dalmasını öğrenmesi gerekecektir.

Bazı aileler için çocuğun yataktan kalkmadan tekrar uykuya dalma süreci ayları hatta yılı bulabiliyor. Çocuklarımızın yataktan çıkmadan uykuya tekrar dalmalarını ya da en azından yatakta kalmalarını nasıl sağlayabiliriz?

Eğer sizin de yatakta durmayan bir çocuğunuz var ise aşağıdaki 5 maddeyi uygulamak yardımcı olabilir.

  1. Uyku programını değerlendirmek.

Çocuğunuz için uyguladığınız uyku çizelgesinin doğru bir planlama olup olmadığını değerlendirmeniz gerekiyor. Eğer çocuğunuz gerçekten yorgun değilse her 10 saniyede bir yataktan atlar. Öğle uykuları hala devam ediyorsa gece uykusuna geçiş akşam 8’den önce olmamalıdır. Bebeğiniz gece uykusuna geçmeden önce en az 5 saati uyanık geçirmiş olması gerekir.

2. Güçlü bir uyku rutini

Çocuklar rutinleri özellikle uyku rutinlerini severler ve bu konuda gelişirler. Güçlü ve tutarlı bir uyku rutini, uyku zamanının geldiğini anlamak konusunda çocuğunuza yardımcı olur. Uyku rutinlerinin çok uzun olmadığına emin olur. İyi bir rutin 15-30 dk arasında olmalıdır. Bu rutin içinde uyaranların olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

3. Çıkartma tablosu yapın.

Çıkartma tablosu kullanımının çocuklar üzerindeki etkisi inanılmaz. Bu tabloda duş, diş fırçalama, kitap okuma gibi rutinlere de yer verin. Kendi kendine uyuduğu günler, gece yatakta kaldığı zamanlar ve yaptığı rutinler için tabloya bir çıkartma yapıştırmasını isteyin.

  • UAK notu: UAK editörleri olarak ödül/ceza sistemine inanmasak da bu yazıyı olduğu gibi sizlerle paylaşmak istedik. Biz ödül sistemini uyku dahil çocuğumuzla ilgili hiç bir konuda tercih etmiyoruz. Biliyoruz ki bazı ebeveynler ödül/ceza konusuna bizden farklı bakıyor. Her bakış açısına bu platformda yer vermek adına bu yazının orjinal halini değiştirmeden yayınlıyoruz.

4. Kapı taktiği uygulayın.

Kapı taktiğini kullanmayı bir “sonuç mekanizması” olarak dikkate alabilirsiniz. Sizin için, hemen etkisini görebileceğiniz bir uygulama olabilir. Çocuğunuzun disiplin problemleri yaratması karşısında karşılaşması gereken “sonuç” ertelenmemelidir. Çocuk davranışının sonucuyla hemen yüzleşmelidir. Yarın televizyon yok dediğinizde yüzleşmeyi erteliyorsunuz ve sonuç mekanizmasının etkinliğini azaltıyorsunuz.

Kapı taktiğinde, çocuk yatağına geçip orada uyumak için çaba gösteriyorsa kapıyı 45% açık bırakıyorsunuz. Eğer çocuk yatağından kalkıyorsa, kapı 1-2 dakika kapalı kalıyor. Sonrasında çocuk yatağına geçtiğini belirttiğinde süreç baştan başlıyor, kapı tekrar yarı açık kalıyor. Dikkate almanız gereken durum, bu tekniğin bazı çocuklar için istenen etkiyi vermeyebileceğidir. Lütfen denerken sağduyunuzla hareket edin ve çocuğunuzun tepkilerini gözlemleyin.

  • UAK notu: Yazıdaki bu öneri de yine biz UAK editörlerinin uygulamadığı bir yöntem. Her ebeveynin sınır çizme konusundaki yaklaşımı da farklı. Siz bu yönteme sınır çizmek olarak bakarken başka bir ebeveyn sert bir yaklaşım olarak görebilir. Kendi ebeveynlik iç sesiniz ile en doğru seçim yine sizindir. Biz UAK editörleri olarak çocuğa her aşamada neden sonuç ilişkisini anlatarak hareket etmeye önem veriyoruz.

5.Yatağa sessizce dönmeyi dene.

Uyguladığınız yöntemlerde bile arada sırada çocuğunuz yatağından çıkmaya, gece uyanmalarına devam edebilir. Bunlar beklenen durumlardır. Bazen sadece sizin sınırları görmek için bile çocuklar bu tepkileri verebiliyor.

Bu durumda, size ‘sessizce yatağına dönmenizi’ öneririz. Yani, çocuğun odasından çıkarken, sessizce geri geri yürüyün ve odadan çıkın. Bu iletişimin mümkün olduğunca rutin ve durağan olmasını sağlayın. Çocuğu tehdit etmeyin, onunla pazarlık yapmayın ya da tartışmayın.

Çocuğunuzun yataktan çıkmak için öne süreceği bahaneler sizi zorlayıcı olabilir ama ebeveynler bunu yaparken tutarlı ise, bu önemli ölçüde bu sorunu aşmanızda yardımcı olur.

Son olarak, sürekli yataktan çıkma davranışı daha büyük bir uyku sorunun işareti olabilir unutmayın. Eğer çocuğunuz sürekli yataktan çıkar, gece birden fazla kez uyanır, iyi uyuyamaz ve sabaha kadar ağlama krizleri yaşarsa, uyku düzeni için yardım almanız gerekebilir.

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi