Çocuk gelişimi

Çocuğumda Obsesif Kompulsif Bozukluk Mu Var?

obss

Çocuklar bazen acayip şeyler yapabilen küçük komik şeylerdir. Oyuncakları belli bir düzende dizmek, sandviçlerini belirli şekillerde kesilmiş istemek ya da takıntılı şekilde el yıkamak… Bunlar çoğu zaman normal çocuk davranışlarıdır ve biz güler geçeriz. Peki, bir çocuğun bu takıntılı davranışları ne zaman ciddi bir durumun sinyalini verir?

3 yaşındaki Jade Green* ellerini temizlemeyi seviyordu. Önceleri, annesi Caroline* bunun titizlikten olduğunu düşünüyordu. Ancak zamanla Jade’in el yıkama takıntısı arttı.

“Birisiyle ya da bir nesneyle her temasa geçtiğinde hemen ellerini yıkar. Ellerini yıkadıktan sonra, ellerini yukarıya kaldırıp kendi etrafında döner.”diyor Caroline.

Ve devam ediyor: “Daha da kötüye gidiyor gibi görünüyor.”

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OCD)olan kişilerin yaşadığı takıntılar üzüntü verici ve istem dışıdır. Sıklıkla; tekrar eden düşünceler, dürtüler ya da hayali görüntüler gibi formlara girerler. O zaman kişi takıntılarını ortaya çıkaran sıkıntıdan kurtulmak için tekrarlanan ritüeller bulur.

Dr. Rebecca Anderson, Curtin University’de klinik psikoloji alanında öğretim görevlisi. Bu tip takıntıların genel olduğunu belirtiyor. “Birçok insan ocağı kapattı mı, kapıyı kitledi mi diye tekrar defalarca kontrol etme gereği duyar. Kişinin artık davranışları sıkıntı üzütü vermeye başladıysa ve günlük yaşamını etkiler hale geldiyse biz bu obsesif ve kompulsif davranışları bozukluk olarak ifade ediyoruz.” diyor.

Dolayısıyla çocuklarda OCD olabilir mi? Dr.Anderson OCD’nin genellikte ergenlikte ortaya çıktığını söylüyor. Ancak yine de OCD’ nin dört yaş gibi küçük yaşlarda ortaya çıktığı vakalar da mevcut.

“Bu yaşlarda, çocuklar aslında kirlerin ve mikropların onlara ya da sevdiklerine zarar vereceğinden endişe ederler. Buna bağlı olarak da ritüeller de sıklıkla tekrarlayan el yıkama ve davranışları kontrol etme şeklinde ortaya çıkar.” diyor.

Elbette, bildiğimiz üzere, ufak çocuklar sıklıkla takıntılı şeyler yaparlar. Neyin normal olduğunu nasıl anlarız?

“Çocuklar genellikle oyuncaklarını belli bir düzende tutarlar, tekrar tekrar aynı cümleleri söylerler ya da ellerini defalarca yıkarlar. Bu oldukça normaldir ve bazı modelleri öğrenmesinin, konuşma becerilerini uygulamasının, davranışlarına çevreden gelecek tepkileri ölçmesinin ve belki de biraz eğleniyor olmasının yoludur.

“OCD ile beraber, çocuk genellikle ritüellerini yapamadığı takdirde sinirli, endişeli ve sıkıntılı hisseder. ” diye açıklıyor Dr Anderson.

Dr Anderson, eğer OCD durumu varsa, erken müdahalenin önemli olduğunu belirtiyor. “Aileler eğer çocuklarında OCD olduğundan şüphe ediyorlarsa, mutlaka bir uzman görüşü almalıdır” diyor.
* İsimler değiştirilmiştir.

 

 

Kaynak: http://www.essentialbaby.com.au/toddler/toddler-stages-of-development/does-my-toddler-have-ocd-20151125-gl7e93.html

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi