Alerji

Çocuğumu Alerjenlerden Nasıl Korurum?

alerjenler

 

İşte size çocuğunuzun en genel alerjenlere maruz kalmasını azaltacak en iyi yollar:

Toz Akarları Toz akarları döşeme ve halılarda bulunurlar ve evin her odasında mevcuttur. Ama çocuklar genelde en çok kendi yatak odalarında buna maruz kalırlar. Yatak şiltesi ve yastıklar toz akarlarını muhafaza ederler.

Aşağıdaki adımları uygulamanız zahmetli görünse de, gerçek anlamda yardımı olacaktır.

Bunları uygulayan aileler çocuklarının alerjilerinde %60-70 civarında bir olumlu gelişme kaydedebilirler. Bu da ilaç tedavisini kesmenizi sağlayabilir.

 

  • Çocuğunuzun şiltesini sıkı dokunmuş bir kılıfla kaplayın. Bunları antialerjik ürünler satan yerlerde bulabilirsiniz. Bu kılıflar hem hava alır hem de yatağı sıkıca sararlar. Büyük ve tüylü nevresimlerden uzak durun ve onun yerine bebek battaniyesi kullanın.
  • Yatak takımlarını haftada bir sıcak suyla yıkayın, toz akarları böylece ölecektir.
  • Çocuğunuzun odasında tüylü peluş oyuncak bulundurmamaya çalışın. Onlar toz akarlarını mıknatıs gibi çekerler. Çocuğunuzun en çok oynadıklarını ise her hafta sıcak suyla yıkayın ya da toz akarlarının ölmesi için gece boyunca derin dondurucuda tutun.
  • Her hafta odasını elektrik süpürgesi ile süpürün ve toz alın ama bunu yaparken çocuğunuzun odada olmaması gerekmektedir. Çünkü bunu yaparken odada havaya toz kalkar. Nemli bir bez kullanmak bunu önlemeye yarayabilir.
  • HEPA filtresi olan bir elektrik süpürgesi alabilirsiniz. Bunlar mikroskobik partikülleri bile çekerler.
  • Eğer çocuğunuzun toz alerjisi ağırsa, halı yerine parke veya vinil gibi pürüzsüz zemin tercih etmelisiniz.
  • Klimaları yoğun kullandığınız zamanlarda aylık olarak temizleyin ve filtrelerini değiştirin. Her baharda ısıtma/ soğutma kanallarını temizleyin.

Hayvan tüyü

Eğer çocuğunuzun bir hayvana alerjisi varsa, tek çözüm hayvanı başka bir eve yollamaktır. Bu kolay bir karar değildir elbette.

Tüylerinin uçuşmasını engellemek için hayvanınızı sık sık yıkamalısınız. Tüy dökülmesini önleyecek şampuanları pet shoplardan bulabilirsiniz. Ayrıca hayvanınızı döşemelerden ve çocuğunuzun odasından uzak tutun.

Polen Alerji mevsiminde havadaki polenlerden uzak durmak neredeyse imkansızdır. Polenin en yoğun olduğu dönemde evde camları kapalı tutmak ve çocuğunuzu dışarı çıkarmamak (özellikle de rüzgarlı günlerde)  bir çözüm olabilir. Ama bu çok da mümkün değildir.

Eğer çocuğunuz dışarıya çıktıysa, her gece banyo yaptırıp polenlerden kurtulabilirsiniz. Kıyafetlerini ipte kurutmak yerine kurutma makinesi kullanın.

Yaşadığınız yerde hava durumunu ve polenlerin zamanını takip ederseniz, çocuğunuzu maruz bırakmama konusunda daha dikkatli olabilirsiniz.

Küf ve Rutubet Hava nemli ve yağışlıyken evin özellikle de rutubetli yerlerinde küf ve rutubet önleyici ya da klima kullanın.

Eğer banyonuz çok rutubetli oluyorsa, küflenmeyi önleyici dezenfektanlar kullanabilirsiniz. Az miktarda çamaşır suyu ya da çay ağacı yağı gibi doğal solüsyonlar kullanabilirsiniz. İyi bir nem önleyici sistemi de alabilirsiniz.

Küf sıklıkla dolaplar, tavan araları, bodrum, buzdolabı, duş kabinleri, çöp kutuları ve halı altlarında oluşur. Hatta yapma çam ağaçlarında bile oluşabilir.

Çocuğuma yardımcı olacak bir tedavi var mıdır?

Alerji için ilaç tedavisi vardır, ancak doktorunuza danışıp o şekilde kullanmalısınız.

Burnun temizlenmesi için okyanus suyu önerebilir. Birçok yeni alerji ilacının yan etkileri eskilere nazaran daha azdır. Ama yine de 6 aydan küçük bebeklerde kullanılmamaktadır.

Çocuğumun alerji olmasını önlemek için ne yapabilirim?

Potansiyel alerjenlerle çocuğu tanıştırmayı ertelemek ya da geciktirmek hakkında bir çok kafa karıştıran bilgi vardır.

Bir gün genetik çalışmalar geliştiğinde çocuklarımızın nelere alerjisi olduğunu olacağını önceden biliyor olacağız ve önlemleri almak mümkün olacak. Ama şimdilik bunları önceden tahmin etmek imkansız.

Elbette, eğer anne ya da babanın kediye alerjisi varsa, evde bir hayvan olamayacaktır. Dolayısıyla çocuğunuzu da korumuş olacaksınız. Mesela her halükarda evinizi ve çocuğunuzun odasını temiz, tozsuz ve rutubetsiz tutmanız uygundur. Hem de çocuğu her ihtimale karşı bunlardan koruyacaktır.

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Alberta Hawker kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lorrine Nanya kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi