Faydalı bilgiler

Çocuğunuz Güneş Yanığı Olursa !

plaj cocuklar

 

Güneş, çocukları çok sinsi bir şekilde yanığa maruz bırakabilir, özellikle sahilde ya da parkta geçirilen uzun bir günün ardından… Genelde gündüz hiçbir şey yokmuş gibi görünür ancak güneşten sonra, akşamleyin çok ağrı ve sıcaklık hissi yaratarak çocukları hasta bile edebilir. Çocuklar güneş yanığı oldukları zaman ağrıyı ve acı hissini saatler sonra daha keskin hissederler. Güneş yanığı olan cilt yaklaşık 1 hafta sonra soyulmaya başlar. Çocuğunuzun cildini kazımaması ve soymaması için uyarın çünkü alttan gelen cilt henüz çok hassas olduğundan enfeksiyonlara açıktır

 

Eğer çocuğunuzda güneş yanığı olduysa, bu ipuçları size yardımcı olacaktır.

*Çocuğunuza ılık bir banyo yaptırın, ve ya ılık ıslak bir bezle kompres uygulayın. Cİlde yapılan ıslak kompres acıyı ve yanmayı hafifletecektir.

*Rahatsızlığı yatıştırmak için yanık olan bölgeye saf aloe vera jel sürebilirsiniz.

*Doktorunuza danışarak ağrıyı ve kaşıntıyı azaltması için çocuğunuza iltihabı önleyici, azaltıcı ya da ortadan kaldırıcı; antienflamatuvar ilaçlar verebilirsiniz.

*Cildi nemlendirmek ve kaşıntıyı azaltmak için nemlendirici kremler sürün. Daha ciddi yanık bölgeler için çok ince bir tabaka halinde %1 hidrokortizon krem ağrıyı alacaktır. Eğer yanık şiddetliyse ve su toplamış şekilde kabarıklıklar oluştuysa doktora görünün. Yanık bölgenin iltihap olmaması ve sonradan iz bırakmaması için çocuğunuza kaşımaması, kabarcıkları patlatmaması ve yolmaması gerektiğini söyleyin. Yanık iyileşinceye kadar çocuğunuzu gölgede tutun. Yanık üzerinde tekrar güneş yanığı olması ağrıyı acıyı ve yanığın şiddetini arttıracaktır.

 

Kendinizi güneşten koruyun

Unutmayın: SPF 30 koruyuculu güneş kremleri kullanarak, güneş gözlükleri takarak, güneş altında belirli sürelerde ve saat aralıklarında (11:00-15:00 arası çıkılmaması önerilmektedir) kalarak çocuğunuza iyi örnek olabilirsiniz.Bu tip kendinizi korumaya yönelik hareketleriniz hem sizin güneşten korunmanızı sağlar, hem de çocuklarınıza güneşten korunmayı öğretmiş olursunuz.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ulrike Mairinger kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Chang Jenkinson kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi