Tuvalet eğitimi

Çocuğunuz Yatağını Mı Islatıyor?

yatak

Tuvalet eğitimini yeni almış çocuklarda yatak ıslatma karşılaşılan en genel durumdur. Haftada iki üç kez tekrarlayan duruma bağlı yatağı ıslatmak, tuvalet eğitimini tamamladıktan sonraki en az 6 ay boyunca gayet normaldir, hatta çoğu çocuk için daha da uzun sürer.

Neden olur?

Yatak ıslatmanın sebebi her zaman çok belli değildir. Bu çocuğunuzun kas koordinasyonu gelişimine ve beyin ile idrar kesesinin arasındaki iletişimin gelişmiş olmasına bağlıdır.

İdrar kesesinin küçük olması da diğer bir faktördür. Eğer çocuğunuz sıkıştıysa, idrar kesesine gelen baskı idrarını tutmasını zorlaştırır. Yatak ıslatma ayrıca, şeker hastalığının erken belirtisi ya da idrar yolu enfeksiyonunun habercisi olabilir.

Eğer çocuğunuz uzun süre hiç yatak ıslatmamışken sonrasında ıslatmaya başladıysa, bu durum hayatında yaşadığı bazı değişimler ya da stres sebebiyle olabilir; okul değişikliği, anne babanın ayrılması, yeni bir bebek gelmesi gibi…

Onunla konuşarak duygularını anlatması ve çözümler bulunması konusunda yardımcı olabilirsiniz. Sizin anlayışınız ile birlikte stres ortadan kalkar kalkmaz yatak ıslatma problemi de kendiliğinden geçecektir. Yatak ıslatma erkek çocuklarda kızlara göre daha fazla görünür. Yatak ıslatan çocukların genelde anne, baba ya da her ikisinde birden küçükken yataklarını ıslatma alışkanlığı görünmüştür.

Ne yapabilirsiniz?

Bir çok vakada, en iyi yol, bunu normal ve önemsiz bir durum olarak görmektir. Çocuğunuza baskı yapmamalı ve kesinlikle bunun için cezalandırmamalısınız.

Gece boyunca kuru kalmak, sabahleyin kalkar kalkmaz tuvalete gitmeleri ve gece boyunca uyuyup tuvaletlerini yapmamaları çocuklar için zamanla edinilecek bir gelişim evresidir. Çocuğunuzun bunu atlatması için yeterince gelişmesini beklerken, çarşafının altına koruyucu ve geçirmez bir örtü koymayı da unutmayın. Ayrıca alıştırma külotları gibi daha kalın bir iç çamaşırı giydirebilirsiniz. Tuvaletini kaçırdığını fark eder fark etmez de uyanması gerektiğini bilmeli.

Eğer yatağını ıslattıysa, hem çarşafları hem de üstünü hemen değiştirmelisiniz. Böylece cildinde tahriş benzeri bir durum meydana gelmez.

Yatmadan 2 saat öncesinden itibaren çok fazla sıvı içirmeyin. Bu elbette yatak ıslatmayı engellemez ama tuvaletinin miktarının az olmasını sağlar.

Nelere dikkat etmelisiniz?

Eğer çocuğunuz sürekli idrar kaçırıyorsa, ya da tuvaletini yaparken yanma ya da acı oluyorsa enfeksiyon ya da başka bir sağlık problemi olabilir.

Eğer probleminiz buysa, en kısa zamanda doktora gitmelisiniz. Eğer çocuğunuzun idrarı bulanık ya da pembeyse veya genital bölgesinde kızarıklık ya da tahriş varsa yine doktora görünmeniz uygun olur.

Çocuğunuzun yatağını ıslatmaları 5 yaşında halen devam ediyorsa doktorunuzla konuşun. Böbreklerinde ya da idrar kesesinde fiziksel bir sorunun göstergesi olabilir.

Eğer çocuğunuz bir süre hiç yatağını ıslatmamış ve tekrar ıslatmaya başlamışsa, doktorunuz idrar testi isteyip diyabet ya da idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını tespit edecektir.

Çocuğunuzun yatmadan önce sıvı tüketimini sınırlayabilirsiniz.

Yatak ıslatma için reklam niteliğinde olan çözüm yollarını denemeyin. Bunlar çoğu zaman fayda etmezler. Çocuk doktorunuz her zaman en doğrusunu önerecektir.

 

Çocuğunuzun bu probleminin ortadan kalkması için süreç bazen yıllarca sürebilir. Kendinizi bu süreç için hazırlayın. Yaklaşık her 20 çocuktan biri 10 yaşında yatağını ıslatır. Hatta yetişkinlerden de yüzde biri bu problemi yaşar. Bu tip kazalar olduğunda davranışlarınızı kontrol altında tutun, çocuğunuza diğer bir çok çocuğun da aynı şeyi yaşayabildiğini anlatın. Birlikte mümkün olduğunca stressiz şekilde bu problemin üstesinden gelmeye özen gösterin.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorum

  1. Hatice Uras

    Stres, en büyük etken açıkçası. Altını ıslatma süreci uzayınca, biz de endişelenmeye başlamıştık. Bizim endişemizin çocuğumuza geçtiğini düşünemedik bile. İdrar yollarıyla ilgili herhangi bir hastalık bulunmuyorsa, emin olun ki altına kaçırması zamanla azalacak ve yavaş yavaş ortadan kaybolacaktır.

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi