Çocuk Çocuk gelişimi

Çocuğunuzun iç sesini nasıl etkilersiniz?

push-ups-888024_640

Hepimizin bir iç sesi var değil mi? Bizi desteklemek için sessizce rehberlik eden, her şey zor geldiğinde bize devam etmemiz için güven veren…

Bu güçlü ve olumlu iç sestir.

Bazı iç sesler de “bunu asla yapamazsın, etkileyici olamayacak kadar şişmansın, o işi almak için yeterince akıllı değilsin” diyerek eleştirel ve umutsuzdurlar.

Kim böyle bir iç ses ister ki?

Kesinlikle ben değil.

Eğer çocuğunuz için bir iç ses seçecek olsaydınız yukarıdakilerden hangisini tercih ederdiniz? Eminim ilki ve ben de öyle seçerdim. Biz onların kendi kendilerine çok iyi, çok akıllı, çok güçlü olduklarını söylemelerini isteriz.

Onlara pozitiflik taraftan yol gösterilmesini ve bu pozitiflikle motive edilmelerini isteriz.

Çocuğumuza yol gösteren iç ses tipi için bir tercihimiz veya büyük bir etkimiz vardır çünkü…

Yani eğer siz çocuğunuz için eleştirel ve negatifseniz, onların iç sesi de bunlar olacaktır ve ‘yeterince iyi olmadıklarından’ ötürü stresli ve kaygılı hissedeceklerdir.

Koşuşturmacalı yoğun yaşamımızda sıklıkla düşünmeden konuşuyoruz ve etkileşimlerimizde kolayca çocuklarımızın huylarına işleyebiliyoruz.  Ama bunu değiştirebiliriz!

Konuşmalarımızın şekliyle çocuklarımızı etkilediğimizin farkında olarak, daha iyi konuşma alışkanlıkları oluşturabiliriz. Pozitiflik, her zaman kazanır. Çocuğumuza şu anda olduğu haliyle değer vererek, onun ne kadar sevildiğini bilmesini sağlayarak, onların yeteneklerini takdir ederek ve bunun gibi bir çok şey…

Bu artık onları eğitmeyeceğimiz ve gelişmelerine yardımcı olmayacağımız anlamına gelmez ama bunun yerine onları nasıl düzelteceğimizi ve motive edeceğimizi düşünmeliyiz.

Buna bir örnek;

Senaryo: Çocuğunuzun yaklaşan bir piyano sınavı var ve çalışmıyor.

Şöyle dersiniz:

Her gün çalışma yapma konusunda çok kötüsün, böyle giderse o piyano sınavını asla geçemezsin. Sana bir çalışma planı yapacağım ve buna uymalısın yoksa başaramayacaksın.

Ya da şöyle dersiniz:

Piyano sınavının yaklaşması çok heyecanlandırıcı ve herkese nasıl piyano çaldığını gösterebileceksin. Gerçekten olduğu kadar iyi çalabilmen için çalışma zamanlarını ayarlayacağın bir çalışma planı yapmana yardımcı olmamı ister misin?

Hangisinin daha iyi bir yanıt alacağı çok açık.

Hadi hep birlikte daha iyi düşünerek ve pozitif konuşma alışkanlığı edinelim. Ve bu konuşma şekli çocuğunuzun iç sesinde farklılık yaratsın!

 

 

 

 

Kaynak: http://emotionallyhealthykids.com/childs-inner-voice/

Görsel Kaynak: pixabay.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Rebecca Lapham kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Dulcie Fairchild kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi