Uyku rutini oluşturma

Çocuğunuzun Uyku Saatinde Uyumasını Nasıl Sağlarsınız?

3594930078_1cd98c8b6a_o

 

Anaokulu çağındaki çocuğunuz neden uyku saatine direnç gösterir?

Eğer diğer çoğu ebeveynler gibiyseniz, bu senaryo size tanıdık gelecektir: Çocuğunuzu akşam saat 8:30’da yatağa koyarsınız, öper sarılır ve iyi uykular dilersiniz. Çok yorucu bir günün ardından akşam yemeğinin bulaşığı mutfakta sizi bekler, salondaki dağınıklığı bir nebze de olsa toplamak gerekmektedir ve sizin ayağınızı uzatıp dinlenecek bir dakikanız bile olmamıştır.

Ama bütün bu işleri yapmak ve eşinizle vakit geçirmek yerine, 5 yaşındaki çocuğunuzun uyumasını sağlamak için odasına girip çıkmakla meşgulsunuzdur. Sonunda – sizin onu ilk yatırışınızdan yaklaşık üç saat sonra- uykuya dalar.

Moralinizi bozmayın: Yatma zamanı bu yaş çocukları için zor olabilir. Bir yandan çocuğunuz kendini ifade etmeyi ve özgürlüğünü kazanmayı öğrenmektedir. Diğer yandan da gündüz (ya da gece) güven problemleri ve korkularıyla başa çıkmaya çalışmaktadır. 5 yaşındaki çocuğunuz sizin güvencenize ihtiyaç duyar ve yatma zamanını geciktirmek işine gelir.

 

Yatma saatinde verdiğiniz kavgalar için ne yapabilirsiniz?

Çocuğunuzla gününün nasıl geçtiğini konuşmak için biraz zaman ayırın. Çocuğunuz belki de uyku için mücadele ediyordur, çünkü uzun bir okul gününün ardından sizinle vakit geçirmeye ihtiyacı vardır.

Özellikle eğer siz de gün içinde uzun saatler çalışıyorsanız, onunla uykudan önce gün içinde yaşadıkları ve hissettikleri hakkında sohbet edin. Böylece, onun konuşarak rahatladığını ve uyku için artık direnmediğini görebilirsiniz.

Uyku zamanı için bir rutine bağlı kalın. Çocuğunuzun takip etmesi için resimli bir şema hazırlayın. Şemada bunlar olabilir; banyo, diş fırçalama, masal okuma ve iyi geceler öpücüğü, hatta her zaman istediği bir şey varsa onu da ekleyin. Bu plana uymak için onu program öncesinde uyarın; “Banyo için 5 dakikan kaldı” gibi… Bu rutinin dışında bir şey yapmasına izin vermeyin.

Teşvik edin. Çocuğunuz yatağa vaktinde girdiğinde bu sizin için paha biçilemez bir ödüldür. Aynı şekilde ona da sevdiği teşvik edici bir şey verebilirsiniz.

Rutinine sadık kaldığı günün sabahında onu takdir edin. 3-4 gün üst üste bu rutine uyması durumunda yeni bir kitap ya da bisiklet gezisi gibi bir teşvik verebilirsiniz. Hedefleri kısa süreli koyun unutmayın ki 4-5 gün bu yaşta bir çocuk için oldukça uzundur.

Motivasyonunu destekleyecek farklı teşvikler de yaratın. “Bütün gece yatağında uyursan, yarın akşam büyükannende kalabilirsin.” gibi..

Seçenekler sunun. Yatağa gitmeyi reddetmek çocuğunuza göre kendi özgürlüğünü ifade etmesi için en iyi yoldur. Dolayısıyla ona seçenekler sunarak kendi kararını vermesini sağlıyor gibi görünebilirsiniz. Mesela; ışıklar sönmeden önce masal mı dinlemek ister yoksa hafif bir müzik mi tercih eder ona sorabilirsiniz ya da “Bir bardak suyunu yatağa girmeden önce mi yoksa yattıktan sonra mı istersin?” diye seçenek sunabilirsiniz.

Yapabileceğiniz seçenekler sunmaya dikkat edin. Eğer “Yatağa şimdi mi gitmek istersin?” diye bir soru sorarsanız muhtemelen duymak istediğiniz yanıt gelmeyecektir.

Sakin ama kararlı durun. Eğer 5 yaşındaki çocuğunuz yatağa gitmemek için ağlarsa ya da bahaneler bulursa yumuşamayın, esnek olmayın.

Eğer hüsrana uğramış hissediyorsanız, inatlaşmayın. Sakin ve usulca konuşun ama ısrarlar uyku zamanı geldiğini tekrarlayın. Eğer “5 dakika daha lütfen” şeklinde ısrarlara boyun eğerseniz, ertesi akşam da aynı ısrarı duyarsınız.

Başarıya ulaşmak için aşama aşama yol alın. Sizin bu senaryonuza çocuğunuzun hemen adapte olmasını beklemeyin. Her seferinde bir adım atın: Eğer çocuğunuz sizin yatağınızda uyuyorsa, ilk adım onu kendi yatağına alıştırmak olabilir. İkinci adım ise gece yarısında sizin odanıza yapacağı ziyaretleri ya da sizi yanına çağırmasını sınırlamak olacaktır. Nihai hedefinize ulaşmak için kendiniz bir yol belirleyin.

Problemi çözün. 5 yaşındaki çocuğunuzun başını yastığa koymakta bu kadar zorlanmasının sebebini bulun. Uyku zamanına direnmesi hakkında ona bazı sorular sorun. Yorgun değil misin? Korkuyor musun? Etraf çok mu sessiz? Gibi sorular.. Eğer korkuyorsa gece lambası açabilirsiniz mesela.

Uykusunun kaçmaması için akşam TV izletmeyin. Eğer odası ona çok sessiz geliyorsa kısık sesle rahatlatıcı melodiler dinletebilirsiniz.

Ve tabi ki, ona uykuya dalması için nelerin yardımcı olacağı hakkında fikirlerini sorun. Onun da yardım edeceği bir uyku planı başarıya ulaşmak için daha faydalı olacaktır.

Çocuğunuzun gün içinde açık havada yeterince aktivite yaptığından emin olun. Yatağa gitme saatinizi 1 saat öne çekerseniz, oyalandığı vakit uyku ihtiyacı olan saatten gitmiş olur. (Bu yaşta çocukların ihtiyacı olan uyku günde 10-11 saattir.) Bazı fiziksel aktiviteler yorulmasını sağlar ve uykusunu getirir.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

  1. Deniz Sütlü Özgül

    3.5 yaşındaki oğlumu bebekliğinden beri belli bir rutinde yatırırız. Son birkaç aydır gündüz uykularını bıraktı ve gece de yatırdığımız saatten itibaren 1 saat daha yatağında dönüp durmaya başladı. 8’de odasından çıkıyoruz ve uyuması 9’u buluyor. Sabahları da 6’da uyanıyor. O yaş için bu kadar uykunun yeterli olmadığını düşünüyorum; ama müzik, kitap vs herşeyi denedik. Yatağa yatsa da ‘Uykum yok’ diyor ve en az 30-40 dakikayı buluyor uykuya dalması. Daha erken de yatırsak durum aynı. Daha geç yatırsam yine sabah 6’da kalkıyor. O yaşta bir çocuğun uykuya dalması neden uzun sürer bilmiyorum… Ne dersiniz?

  2. Türk İsmail Tugba Cagatay

    Benimde oglum 4.5 aylik uykuya yatmak savasa girmek gibi bisey bizim icin. Yattigi zamn uyuya ama uyutabikmek mesele. Uyutmak icin yatedigimizda veya yatar pozisyinda kucaga alindiginda sanki etini kopariyoz gb agliyo kasiyo kendini. Sirti yere gelmicek keratann.artik sabrim tasiyi.ACIIIIIL yardim istiyorum

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi