Duyurular seminer Uncategorized Yaşam

Çocuk Sağlığı İçin Önlemler


Geçtiğimiz günlerde Uykusuz Anneler Kulübü olarak Hthayat Aile Okulu‘nun düzenlediği “Antibiyotiksiz Çocuk” seminerine katıldık. Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın konuşmacı olduğu seminerde, çocuklarda hastalıklar olmadan önce alınabilecek önlemler, sağlıklı beslenmenin önemi ve antibiyotik ile ilgili önemli bilgiler paylaşıldı. Prof. Ahmet Aydın’ın paylaştığı bilgilere aynı zamanda www.beslenmebulteni.com sitesinden de ulaşabilirsiniz. Niçin hasta oluyoruz ve kronik hastalıkların oluşumunda beslenmenin önemi konulu seminer notlarımız aşağıdaki gibi:

* Son yüzyılda diyetimizde çevresel faktörlerimizde meydana gelen en büyük değişiklikler:
– rafine şekerler ve beyaz un tüketiminin artması
omega 3 tüketiminin azalması
probiyotiklerden zengin gıda tüketiminin azalması
– yetersiz güneşlenme, az hareket etme, az su içme
– fiziksel ve kimyasal zararlılar (katkı maddeleri, tarım ilaçları, diğer kimyasal toksinler, hava kirliliği, radyasyon, elektromanyetik dalgalar)

* Omega 3 yağ asitlerinin yararlı olduğu hastalıklar:
İmmun yetersizlikler, kalp, kanser, kistik fibroz, öğrenme bozuklukları, lupus, menopoz, metastaz, MS, obezite, otizm, kronik yorgunluk, şizofreni

* Probiyotikler yararlı bağırsak mikroplarıdır ve bağırsak florasını oluşturur. Bağırsaklar vücudumuzun ikinci beynidir ve floranın bozulmaması bu yüzden önemlidir.
* Probiyotiklerin görevleri:
– bağışıklık sistemini güçlendirmek
– yiyeceklerin hazmını kolaylaştırmak
– bağırsak duvarını zararlı maddelerden korumak ve bağırsak geçirgenliğini azaltmak
– zararlı maddelerin (toksinlerin) kan dolaşımına geçmesini önlemek

* Bağırsak florası bozulunca hangi hastalıklar ortaya çıkabilir:
Kronik ishal, uyarılgan bağırsak sendromu, kolit, aşırı gaz, gastrit, kronik yorgunluk, tekrarlayan enfeksiyonlar, romatizmal hastalıklar, alerjik hastalıklar, MS, baş ağrısı, öğrenme bozuklukları, konuşma bozuklukları, kişilik bozuklukları, otizm, dikkat eksikliği, bipolar bozukluk, diyabet, otoimmün hastalıklar

* Bağırsak florası nasıl normale döndürülebilir?
– un ve şekerden fakir, doğal sebze meyve, et,yumurta gibi doğal gıdalardan zengin bir diyet
– Turşu, yoğurt, kefir gibi fermente gıdalar
– pastorize olmamış gıdalar
– sezaryen doğumlardan mümkün olduğunca kaçınılması
( Prof. Dr. Ahmet Aydın sezaryen doğum olsa bile hemen doğum sonrasında annenin vajinasına gazlı bez konup bebeğin ağzında bu bez bir süre bekletilerek annenin florasının bebeğe geçmesi sağlanırsa normal doğuma benzer bir etki yaratılabileceğini söyledi)

* D vitamini neden önemlidir?
D vitaminin yetersiliği tüm dünyada bir salgın olarak etkisini sürdürmektedir. Bu sessiz salgın sadece kemik hastalığına neden olmamakta kemik hastalığı olmadan başta kanser, enfeksiyonlar, romatizmal hastalıklar, otoimmün hastalıklar, koroner kalp hastalıkları gibi çok sayıda hastalığa yol açabilmektedir. Ve Ahmet aydın der ki maalesef tıp dünyası bu salgını önemsememektedir.

Gelelim can alıcı cümlelere:

* antibiyotik yüzünden bozulan bağırsak florası 2 senede kendine gelemiyor, zorunlu haller dışında kullanılmamalı. Zorunlu haller ise zatüre, menenjit ve beta olabilecek boğaz iltihabında kullanılmalıdır. Öksürüklü gripte antibiyotik kullanımı gereksizdir, onun yerine bol su içmek, zerdeçal ve evi nemli tutmak önemlidir. Orta kulak iltihabında antibiyotik kullanımı gereksizdir.

* Omega 3 ü insan vücudu üretemez o yüzden dışardan almak gereklidir. En çok balıkta ve yumurtada bulunur. Cevizdeki az miktarda olduğu için yeterli değildir.

* D vitamini takviyesi mutlaka gereklidir sadece çocuk değil yetişkinlerde de.

* Lahana turşusu lahanadan daha faydalıdır.

* Rafine tuz yerine kaya veya deniz tuzu tüketilmelidir, rafine olmayan tuz tansiyonu etkilemez.

* Kolesterol kötü bir şey değildir. Kadınlık ve erkeklik hormonları kolesterole bağlıdır.

* Unlu ve şekerli gıdalardan uzak durup hayvansal yağlar tüketmelidir. (kuyruk yağının çok faydalı olduğunu belirttiler)

* Teflonun zararlı olduğunu biliyoruz seramik kaplardan da emin olamadığımız için çelik ve cam kaplar en güvenli kaplar.

Bu faydalı seminer için HtHayat Aile Okulu‘na ve Prof. Dr. Ahmet Aydın ‘a çok teşekkür ederiz.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL