Çocuk Çocuk gelişimi Yaşam

Her çocuk empatiyi hak eder!

Çocuklar empatiyi hak eder

Eskiden ne deniyordu? Kötü davranışlarda bulunan çocuğa anlayış göstermek, onun bu davranışını tekrarlamasını sağlar deniyordu. Ama bu yanlış!

Çocuklar, tehdit altında, üzgün, kızgın veya bunalmış hissettiklerinde harekete geçiyorlar. Ve bu onları kötü insan yapmıyor. Onlara sevgi ve anlayış göstermememiz gerektiği anlamına da gelmiyor. Tam tersi onlara empati ile yaklaşmak bu davranışlarına neden olan duygularını yönetmeye yardımcı oluyor. Yani empati onları daha kötü şeyler yapmaları için cesaretlendirmiyor!

Bir çocuğun hissettikleri davranışlarından farklıdır. Bu duyguları ve davranışları ayırmak etkilidir ancak her zaman da mümkün olamıyor.

Altı yaşındaki çocuğum sinir içinde mutfağa girip aradığı şeyi bulamadığını ve benim yüzümden olduğunu, benim sakladığımı söylediğinde şaşkınlıktan kızgınlığa geçtim bir anda. Yorgundum, akşam yemeği hazırlamaya çalışıyordum. O sırada onu oradan çıkarmak istedim.

Ama bunu yerine, minik yüzünü tuttum. Gözyaşları yanaklarından akıyordu. Hem de ağlamasını tutmaya çalışmasına rağmen… Konu her ne olursa olsun küçük kızım üzülmüştü. Benden beklediği şey empati yapmamdı, sinirlenmem değil.

O sırada çocuğunuza empati ile yaklaşmak, o sırada nasıl bir davranış sergiliyor olursa olsun duygularını anladığınızı, kabul ettiğinizi gösterir. Kendi tepkimizi bir kenara koyup, yaptıklarından ziyade nasıl hissettiğine odaklanmalıyız.

Davranışları normalden çok uzak olabilir ancak bu davranışa neden olan hisler yoğundur ve yüksek ihtimalle mantıklı düşünmek için bizim yardımımıza ihtiyacı vardır.

Empati yapmak tabii ki çok kolay değil, o an duyguları anlamaya çalışmak. En sevdiğiniz insan olsa bile…

Çocuklar sıradışı davrandıklarında her zaman aynı tavrı sergilemek zor. Kendimden biliyorum bazen durdurmak için elimden geleni yapıyorum. Ancak çoğunlukla da aynı anda yaşadığımız duyguları anlamaya çalışıyorum. Kendi duygularımı anlıyorsam neden çocuğumunkine uzak kalayım?

Büyümek zor. Küçük bir çocuk olarak çok fazla seçim hakkınız yok. Ne yiyeceğiniz söyleniyor, ne giyeceğiniz, neye ne zaman ihtiyacınız olacağı… Yemekler için de, ulaşım için de büyüklere güvenmek zorundasınız. iPad şifresi için bile… O sırada hâlâ dünyada neler olup bittiğini, nerede nasıl davranmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. Daha büyük çocuklar değişen hormonlar ve okul baskısı ile uğraşıyor. Duygular her yaştaki çocuk için korkutucu olabilir.

Çocuklarımıza “artık ağlama” demek ya da “bu o kadar da kötü bir şey değil” diye açıklama yapmak bize ait olmayan duygulara kendi düşüncelerimizi eklemek demektir. Çocuklarımın hissettiklerinden utanmalarını, duygularını saklamalarını ya da geri plana atmalarını istemiyorum.

Üzgün ve sinirli çocuklarla beraber olmak zor olabilir, çocuğunuzun zor duyguları tecrübe etmesini istememek yanlış değil. Ancak bu duyguları yok saymak da yararlı değil. Yok saymak bizi kendi konfor alanımıza daha hızlı döndürür ancak onların duygularını kontrol etmelerine yardımcı olmaz.

Çocuklarımızın duygularının önemini değerlendirmek bizim elimizde değil. Bu duygulardan hoşlansak da hoşlanmasak da….

Ben mükemmel değilim. Ancak elimden geleni yapıyorum. Bazen çocuğumun hislerini kendiminkilerin önüne koymakta zorlanıyorum. Kendimi onun yerine koyduğumda canım acıyor. Eğer empati göstermek onun üzüntüsünü alacaksa, o zaman yapmak gerek.

Bu yaptığı kötü hareketleri görmezden geldiğim anlamını taşımıyor. Her zaman çocuklarımla davranışları hakkında konuşuyorum. Ancak ben dahil herkes sakinleştiğinde yapıyorum bunu. Ne hissettiğini soruyorum, ben anlatıyorum. Direkt olarak onun davranışlarını sorgulamak, duygularını görmezden gelmek demek ve bu da durumu daha da zorlaştırıyor.

Ne hissettiğini bilemeyen bir çocuğun üzerine gitmek herkesin üzülmesine neden olur. Anlayış göstermek ise duygularını yönetmeyi öğretir ve zamanla duygusal dayanıklılığını artırır.

Ayrıca ona empati yapmayı da öğretir.

Çocuklarımız için empatiyi modellemeliyiz. Empati yapmak bir zayıflık göstergesi değildir. Bu, onlara duygularının ne kadar yoğun olabileceğini, ne kadar kötü hissetseler bile onları her zaman çok sevdiğimizi gösterir.

 

 

Yazı ve görsel http://www.scarymommy.com/kids-deserve-empathy/ adresinden alınmıştır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Our History ANG AUTO PARTS Founded in 1993. It is an integrated chain supply of auto parts combined with technology & design(Hangzhou Angnuo) and trade(Hangzhou Zhuonan). It has been committed to providing the best parts, prices and customer service in the automotive aftermarket industry. Our Factory ANG AUTO PARTS has been engaged in bearing industry for more than 26 years and made international trade of bearing import and export for more than 17 years. We have our own brand \"ANG\" and applied ISO16949 certificate for certification authority. Our Product The company is specialized in automotive bearing parts&accessories and industry machine bearings, and other auto parts. Especially auto tapered roller bearings, wheel bearing, wheel hub unit, spherical roller bearings, thrust ball bearings and truck clutch release bearings. Also control arm, cv joints and other auto parts.The auto production model of hundresds of species, applicable to the different cars and trucks. Also we can customize various large non-standard products such as the most competitive products according to customers\' demands. The company is located in international city of world Hangzhou, there have convenient transportation of sea and air shipment. It is a powerful assurance for short delivery time and customer good service. Welcome to join us! Product Application ANG鈥檖roducts are utilized in automobile, industrial, vehicle and automation applications. Our Certificate The company鈥檚 products applied ISO16949 certificate for certification authority. Production Equipment Cold Extrusion Equipments; Heat Treatment Equipments; Automatic Grinding Line; Automatic Assembly Line; Precision Measurement Equipments; Endurance Laboratory. Production Market The company is exporting to 48 countries and districts, including USA, UK, Germany, CA, Austrailia, Saudi Arabia, Iran, Russia, ukraine, Poland, Spain, Italy, Turkey, Dubai, Nigeria, South africa, Brasil, Tanzania, Egypt, India, Pakistan, Ecuador, etc. And built a strong relationship in both the national and international markets.  Our Service By ceaselessly improve our quality and after-sale service, we have confidence in cooperating with every potential customer.Rear Wheel Bearing Hub Assembly For Lawn Mowers in stock website:http://www.ang-autoparts.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • oeier2v kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ghaqua kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi