Uyku Eğitimi Uyku rutini oluşturma

Çocuklar Nasıl Uyur?

çocuk uykusu

 

ilk 3 ay ne yapmalı?

‘’Uyku’’ bebeğin doğduğu andan itibaren, her annenin hem kendisi hem de çocuğuyla ilgili en çok destek istediği konulardan biridir. Çocuğu da, kendi de uzun uzun uyusun ister. ‘’Bebek gibi uyumak’’ deyiminin bu güne kadar bildiğinden çok daha farklı bir anlama geldiğini öğrenir hızla.

Yenidoğan genellikle zamanının çoğunu uykuda geçirerek annesine geçici bir ümit verse de, ilk ayın sonunda bebekler genellikle uyuma ve uykuyu uzun süre sürdürme konusunda zorluk yaşamaya başlarlar.

Bebek bugüne dek, yani annenin bedeni dışında yaşamaya başladığı zamana kadar hiçbir ihtiyacı için çaba göstermesi gerekmemişti. Gazı olmaz, karnı acıkmaz, uykusu gelmez, elleri kolları kontrolsüz bir şekilde sallanmazdı. Bebeklerin dış dünyaya adapte olması aslında hiç de kolay değildir. Bu nedenle tek tanıdığı ve uzun süredir güvendiği kişinin yani sizin (annesinin) desteğine ihtiyacı vardır.

Bu nedenle yaklaşık 3 ay bebeğinizi nasıl isterseniz öyle uyutun, hatta isterseniz göğsünüzde bile yaşamasına izin verebilirsiniz. ‘’Alışır, şımarır’’ gibi söylemlere kulak asmamanızı ve bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamanızı tavsiye ederim.

Ilk aylarda bebeğinizi sallamak, ona anne karnında suyun içindeki hareketleri anımsattığı ve bedeninize yakın olduğunda kalp atışlarınızı duymasını sağladığı için oldukça rahatlatıcıdır.

3 ayın ardından gaz sorunları hafiflediğinde, beslenmesi daha düzenli bir hale geldiğinde ve bebeğiniz yeni dünyasına alışmaya başladığında uyku ile ilgili çalışmalara başlayabilirsiniz.

 

ilk 3 aydan sonra ne yapmalı?

Çocuklar uyku ile ilişkilendirmeyi hızla başarabilirler. Işte bu nedenle 3 aydan sonra artık sallamadan uyuması için destek vermeniz iyi olacaktır.

Uyku süresi içinde çocuklar defalarca kez uyanır ancak nasıl uyuyacaklarını bilemedikleri için yardıma bir bileni, ‘’anne’’yi çağırırlar. Ancak uyumayı öğrenen çocuklar gece boyu uykuyu sürdürmeyi başarabilirler.

Aslında ailenin görevi çocuğu uyutmak değil, ona uyumasını öğretmektir. Uyutmak sonuca, uyumayı öğretmek ise sürece yönelik çalışmayı gerektirir.

Neler yapılabilir?

Ezberden kaçınarak başlayın; Her çocuğun farklı özellikleri olduğunu ve gelişim basamaklarını kendi bireysel hızıyla tamamladığını anımsayın. Kitaplar, metodlar, yöntemler vb. her öneriyi ciddiye alın, inceleyin ancak kendi çocuğunuzu tanımadan hiçbirini eksiksiz uygulama telaşına girmeyin.

İlişkilendirmeleri azaltın; uykuya geçiş için kullandığınız kucak, sallama, emzik vb. tümü aslında çocuğun kısa sürede uyku ile ilişkilendireceği durumlardır. Uykuya dalmasını kolaylaştırması ve uykuyu çağrıştırmasında elbette sorun yok ancak sadece bu ilişkilerle uykuya dalması mümkün oluyorsa bu durumda uyumayı öğrenmekten söz edemeyiz. Bu nedenle herşeyi bağımlılık yapmayacak kadar kullanabilirsiniz. Ancak bağımlılık yaptığını gözlemlediğinizde değiştirmenizi öneririm.

Öğrenmesine izin verin; Herkesin bir uyku stili vardır. Siz de çocuğunuzun kişisel uyku stilini bulmasına yol gösterin. Uykusu geldiğinde beden hareketlerini, sesini izleyin. Uykuya geçişte bedeninin nasıl şekil aldığını gözlemleyin. Bunları farkettiğinizde çocuğunuzu daha kolay ‘’uyuttuğunuzu’’ göreceksiniz.

İşaretleri gözden kaçırmayın; Çocuğunuzun uyku stilini farkederken öğrendiğiniz hareketlerden birkaçı da uykusunun geldiğinin sinyalleri olacaktır. Uykusu gelirken neler yapıyor, nasıl davranıyor fark edin. Uyku işaretleri çok güzel yardımcılardır. Doğru zamanda yakalarsanız çok rahat uyumasına yardımcı olacaksınız. Uykusu geldiğinde kimi çocuk kulağı kimi saçıyla oynar. Bazı çocuklar huysuzlaşırken bazıları da sessiz ve dalgın olurlar. Kendi çocuğunuzu davranışlarından tanımalısınız.

Saatlere önem göster; Uyku ve beslenme için saat aralıkları oldukça önemlidir. Bedenin ritmi ve alışkanlıkların zamanla oturacağını düşünerek belirlediğiniz saatler konusunda kararlı olmaya çalışın. Ancak beklentilerinizin gerçekçi olmasına da özen gösterin. Akşam 7’de uyuyup sabah 10’da uyanmasını beklemek çok gerçekleştirilebilir bir beklenti değildir.  Bu nedenle uyku düzeni oluşturmaya başladığınızda iki hafta kadar misafirlik, gece dolaşması, seyahat gibi düzeni bozucu etkinliklerden kaçınmanızı tavsiye ederim.

Rutin oluşturun;

Her çocuk rutini sever. Değişiklikler yabancılık hissettirir ve güvenlik endişesi duymasına sebep olabilir. Çocuklar yeniliklere karşı mesafelidir. Bu nedenle uyku için de rutin oluşturmanız, kendisine tanıdık gelen davranışlarda bulunmanız uykuya hazırlandığını anlamasına ve rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Uyku rutini örneği

Her ailenin ve evin düzeni farklıdır ve bu nedenle oluşturacağınız rutin de farklı olacaktır elbette. Ancak uyku rutini örneği vermek gerekirse;

 • Evdeki herkese ‘’iyi geceler’’ demek.
 • Banyo yapmak
 • Masaj yapmak
 • Uyku için kullanacağınız sakin ve yumuşak bir sesle sohbet etmek
 • Uyurken dinlemesi için seçeceğiniz bir müziği hafif bir şekilde çalmak
 • Işıkları azaltmak
 • Uyku giysilerini giydirmek
 • Öperek ve sarılarak ‘’İyi geceler’’ dilemek vb.

Enerji boşaltmasını sağlayın; Çocukların uykuya geçişlerini kolaylaştırmak için uykudan 1 saat önce olmamak kaydıyla enerjilerini boşaltmalarına yardımcı olacak aktivitelerde bulunabilirsiniz. 1 saat kala sakinleşmeniz uyku ile hareket arasında geçiş yapmasını sağlayacaktır.

Uyku müziği kullanın; White noise diye tabir edilen çocuğun anne karnında duyduğu sesleri çağrıştıran ( fön makinesi, çamaşır makinesi, dalga, rüzgar vb) sesler dinletmek, hafif klasik müzik çalmak ya da ninniler dinletmek hem çocuğunuzun uykuya rahat dalmasına yardımcı olurken hem de sese karşı olan hassasiyetini azaltarak en ufak ‘’çıt’’ sesinde uyanmadan geceyi sürdürürken, ev halkının da fısıldamadan konuşabilmesini sağlar. Ayrıca karanlıkta uyuması genel olarak daha derin uyumasını kolaylaştııcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle karanlıkta uyumaya alıştırmanızı öneririm.

 

Sallamayı bırakma:

Azaltarak bırakın; Sallayarak uyumaya alışmış olan bebeğinizin hemen bir günde bu alışkanlığından vazgeçmesini bekleyemezsiniz. Bu konuda atacağınız adımların sert olmasının çocuğunuzu sarsmaktan ve korkutmaktan başka bir işe yarayacağını düşünmüyorum. Çocuğunuz alıştığı düzenin neden bozulduğunu anlamayacağı için bu değişikliği yumuşak bir şekilde yapmalısınız. Bu nedenle sallamayı gün geçtikçe hafif bir deviminle yapmaya başlayın. Iyice hafifledikten sonra yerine başka şey koyun. (Elinizi üzerine koymak, yatağına hafif hafif vurmak vb.) ancak yerine koyduğunuz davranışın da uykuyla ilişkilendirilmesini en aza indirmegemek ve çocuğun bağımlı hale gelmesini engellemek için koyduğunuz şeyi de günbe gün azaltın.

Yatak ve uyku çağrışımı yapmaya çalışın; Uykuya dalarken annenin yüzünü görmeye alışkın çocuk için uyku geçişleri sırasında aynı yüzü görmek istemesi oldukça normaldir. Bu nedenle uykuya dalmadan önce yatağına bırakmanız ve onun sırtına, yatağına, saçına dokunurken ‘’Şimdi yatağındasın, uyuyacaksın. Güzel rüyalar göreceksin. Ben sabah yanına geleceğim.’’ Gibi cümlelerle yatakta uyumasını teşvik edin. Yataktan kalmak istediğinde ve ağladığında yanına gidin ve aynı davranışları tekrar edin. Birkaç tekrar yeterli olacaktır demek çok kolay değil çünkü çocuğun yapısı, yaşı, alışkanlıkları, ailenin tavrı ve benzeri pek çok değişken göstereceği direncin kuvvetini etkiliyor.

Anlamaya çalışın; Ağlamalarını anlamaya çalışın, çocuğunuzun kendini istediği gibi ifade etmeyi bilmediğini unutmayın. Çocuğunuzun tüm ihtiyaçlarının karşılanmış, rahatlamış, uyku için bedensel ve duygusal olarak hazırlanmış olduğundan emin olduktan sonra onu yatırıp tam olarak dalmadan önce odadan çıkın. Uykuya geçerken ağlaması normaldir, 3-5 dk. içinde azalacak ve uykuya geçecektir. Eğer ağlamaya devam ederse odaya gidip yeniden onu uykuya geçiş haline getirip öyle odadan çıkın. Bu birkaç gece, her gece defalarca olabilir ancak hiçbir şey bilmeyen çocuğunuza uyumayı öğretmek kolay değil.

Kararlı ve sabırlı olun , düzeni korumaya çalışın; Eğer çocuğunuza uyuması konusunda destek olmak ve sallamadan uyumasını sağlamak istiyorsanız kararlı olmalısınız. Sabrınızın tükendiği, yorulduğunuz durumlarda destek almaktan, yardım istemekten çekinmeyin. Sonuçta annelik de öğrenilen bir şey ve hepimizin zaman zaman dinlenmeye ihtiyacı olabilir.

Memeyle ilişkinlendirmeyi azaltmak için başkasının uyutmasını sağlayın; Eğer çocuğunuz sadece memede uyuyorsa uykusunu yatakta yapmasını istediğiniz zaman direniyorsa buna anlayış gösterin. Çünkü sizin görüntünüz de, kokunuz da emme davranışını çağrıştıracaktır. Bu nedenle emzirdikten sonra eşinizin, anneniniz ya da bir yakınınızın uyutmasını sağlayın.

Rol değişimlerinde standartları korumaya çalışın; Uyku düzeni sağlarken katettiğiniz yolların eşiniz, anneniniz ya da çocuğunuzu uyutan kimse tarafından bozulmaması için hassasiyet gösterin. Çocukların kişilere göre davranma konusundaki davranışları oldukça hayret uyandırıcıdır. Çocuğunuz kim yanınd aolursa olsun aynı şekilde uyuyacağını hissetmelidir.

Katı olmayın; Hastalık, diş vs. rutini bozar. Çocukların çok değişkenleri ve stadartların dışına çıkmasına neden olan sayısız nedenleri olacaktır. Büyüme atakları, kardeş doğması, taşınma, okul, ateş, nezle, diş çıkarma, sıcaklık vb. gibi nedenlerle sık sık uyku düzeni aksayabilir. Bu durumlarda paniğe kapılmadan davranmalı ve aksaklığa neden olan durum süresince sakin olmalısınız. Ilk fırsatta da kaldığınız yerden devam etmelisiniz. Unutmayın alışkanlıklar zor yerleşir ancak kolay anımsanır.

 

Son olarak, uykunun çocuk için sizin rehberliğinizde öğrenilen bir davranıştır. Çocuğunuzun bütün yaşam becerileri gibi ‘’uyku’’yu da, kendisinin yaşayarak kazanması için sizin desteğinize ve sevginize ihtiyacı olduğunu unutmayın.

 

Tuğçe Acaröz Oğuz

Çocuk Gelişimi Uzmanı

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Çocuk Gelişimi Uzm. Tuğçe Acaröz Oğuz • Yorumlar

  1. Ebru Yasin Bayram

   Bebeğim 3 ayı doldurmak üzere gece 5-6 saati aşkın uyanık kalıyo nasıl uyutabilirim?

   • Editör

    İlk aylarda bebeklerin uykuları yavaş yavaş düzene girer. Gece gündüz ayrımını farketmemesi, gece beslenmelerinin yarattığı gaz, süt emme isteği, acıkması gibi nedenler buna sebep olabilir. Siz de yavaş yavaş hangi nedenle uyumadığını anlayacaksınız ve buna göre yöntemler bulabilirsiniz. Emzirme, gaz çıkarma, gece gündüz uykularını ayarlamaya başlamak gibi..

  2. Aslı

   Bebeğim 42 günlük.Gündüz 15 dakika dalıp ağlayarak uyanıyor ve 2 saat uyumuyor.Tekrar uyuduğu zaman yine 15 dk sonra uyanıyor.Gün içinde sadece 2 kez 1 saat uyuyor. Gece de 23:30da uyuyor ve 4:30a kadar 2 saat arayla kalıyor.4:30dan sonra gündüz olduğu gibi 15 dk uyku 2 saat uyanık döngüsü tekrarlanıyor. Uykusundan sürekli huysuzlaniyor. Nerede hata yapıyorum? Nasıl düzelir?

   • Editör

    Daha çok yeni bir dönem olduğu için biraz zaman geçtikten sonra düzene girecektir. Şimdilik siz rahatlatıcı ortm sağlayın. Gece gündüz farkını anlamasını sağlayın. Aksam olunca uykusunu getirecek sakinleştirici aktiviteler yapın; banyo yapma, müzik dinleme, gibi. İnanın, bazen kendi doğal akışına bırakınca uykular kendiliğinden düzene girmektedir.

  3. tugba

   Merhaba, benim bebegim 45 gunluk. Meme emerken uykuya dalip sadece kucakta uyuyor. Yatagina yatirdigimizda hemen uyanirken kucakta oldugunda 3 , 4 saat rahatlikla uyuyor. Yataginda uyumaya nasil alistirabiliriz?

  4. Canan Yılmaz

   Merhaba benim kizimda 7 aylik fakat çoksık uyaniyor ve agliyalark ve memede yatmayada aliştı nasil vaz geçirıcem bilimiyorum vermince susturamiyorum ne yapa bilirım

  5. Nazlı Eker

   14 aylık oğlum 7de kalkar 10.00 ve 15.00 de birer saat gğndüz uykusu uyur. Fakat gece 22.00den önce yatmıyor!! 20.09 gibi yatırmayı banyoyu vs denedik uyuması 2 sa sürüyor!Nerede yanlışımız var? Gündüz uykusunu 1e indirirsem 19.00 da yatıp 06.00 da kalktı ama o zmn da babasını hiç göremiyor 🙁 yani halen 2 gündüz uykulu gitmemiz gerek

  6. Hakan Çigdem Çınar Çınar

   Iyi geceler diğer anneler gibi benimde çok büyük sıkıntıların var 3 çocuk annesiyim 1 numara 10 yaşında kızım 2 oğlum 1 yaşında ufaklıklar gece uymuyor uy usb larda 1 saat sonra kakiyorlar 3 numara olana anne sütünü biriktirmek istiyorum ama inanin nasıl yapıcam bilmiyorum bunalımdan artık bazen sağlıklı düşünemiyorum sürekli bağlıyor lütfen yardım edermisiniz Tuğçe hanim saygilar

  7. Özlem Yözlem

   NEOLUR bana yardim edin kizin 11aylik gece 10kere uyaniyor sürekli emmek istiyor.beni emzik gibi kullanıyor gece yatmadan 9gibi doyurucu şeyler yediriyorum.yatiriorum.saatte bit kalkiyor ve agliyor pispisliyorum.salliyorum yok.kabul etmiyor.calisan bir anneyim sabah uykumu alamiyorum ve çok yoruluyorum.emzirmek benim için bir işkence uykusu geldiğinde uyandiginda her daim emmek istiyor.uyku düzenini nazil olustururum bagimlilik derecesindeki bu emme problemini nazil asarimmm lütfen bana yardimciiii olurmusunuzzzz

  8. Hiranur

   20 aylık kızım ve 2,5 aylık oğlum var. Kızımın uyku düzenini oturmuştu ama doğumdan sonra işler değişti. Kendi odasında tek başına uyuyan çocuk kendini oyun parkında attı.gözümüzün önünden ayıramıyoruz bizim odasına terfi etti. Uyuyana kadar yanında bekliyoruz. Oğlumu kundaklayıp uyutuyorum. kundağa hem kızıyor hem onsuz uyutamıyorum.kundağı nasıl bırakıcaz acaba? Kızım yüz üstü uyurdu o yüzden uyurken elleriyle kendini uyandırmaya zor oluyordu… Umarım kolay bırakır

  9. Selvihan Yazıcı Kuzuoğlu

   merhaba benim 6 aylık bebeğim var ve gecede belki 5 6 kere kalkıyor emziğini verince tekrar uykuya dalıyor bazen sadece kucağıma alıp salıyorum ve uykuya devam ediyor aslında tam olarak kac saatde bir kalkdığını söylemem mümkün değil sürekli değişiyor bir uyku saati yok ve birtürlü uyku düzenini kuramadık ne yapmalıyım beni bilgilendirirseniz çok sevinirim…

  10. GÜLİZ

   Merhaba, benim kızım beş buçuk aylık. Gündüz uykularımız gece uykularımızdan daha zor oluyor. İlk üç ay gazlı bir bebek olduğundan sallama yöntemiyle uyuttuk. Şu an gaz sorunumuz olmasa da malesef sallayarak uyuyor. Gündüz uykusu geldiğinde sürekli ağlıyor, uykuya dalması için (hamak usulü beşik ya da ayakta) sallıyoruz. Ağlamasının şiddetini yükselterek uykuya dalıyor yine sallayarak uykunun devamını sağlıyoruz. Onun için de bizim içinde çok zor oluyor. Onunda ağlamadan uykuya dalabileceği uyku rutini nasıl oluşturabiliriz? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  11. Tugce Boztepe

   Benim oğlum 1ay erken doğum. Suan 4aylık. Bu zamana kadar ciddi gaz sancıları ve buna bağlı olarak bol ağlamalı ve huzursuz günler geçirdik.çok şükür ki bitti. Suanda ki düzenimiz hergün saat 18:00 de banyo yapıyor ve 19:30 da gece uykusuna yatıyor(sallayarak)10:30 da tekrar Uyanıyor.emziriyorum .uykusu bölünmeden tekrar uyuyor(sallamadan) sonrasında saat 3 e kadar her 2 saatte bir uyanıp emiyor tekrar uyuyor.3den sonrada saat başı Kalkıyor. Bu tabi beni inanılmaz yoruyor.belki de normali mi bu bilemiyorum?!? Ne yapabilirim daha uzun uyku için? Bu arada bizim odamızda beşikte uyuyor,odasına kendi yatağına ne zaman götürmeliyiz?

  12. Handan Demirtaşoğlu

   Mrb benim kızım 5 aylık gayet güzel uyku düzenimiz vardı gündüz uzun süre uyuyor 2 saatte bir uyukuya geçiş alışkanlığımız vardı 4. ayına yakın bu bozuldu ve suan cok yorgunum gece hic kalkmazdi sabah 6ya kadar simdi cok uyanıyor hic dinlenemiyorum doymuyodur diye bişeyler yedirip ve emzirip uyutuyorum ama 45 ila 1 saatte bir uyanıyor ne yapmalıyım?

  13. Nlgnn Gktss Mdkk

   merhaba benim 11 aylık bir oğlum var. ilk 6 ay kolik bir bebeklik olarak geçti. bu dönemde ağlama krizlerinde onu sakinleştirebilmek için tüm sallama yöntemlerini uygulayarak uyuttuk belki yanlış yaptık ama inanın o an insan hiç doğruyu yanlışı düşünemeden hareket ediyor evladının durmaksızın 5 6 saat ağlaması bir anneyi kahrediyor neyse ki o günler geride kaldı. şuan tek sıkıntım çocuğum sallamadan uyumuyor ve de uykuya dalmakta güçlük çekiyor arada bir elimizde çarşafa koyup sallıyoruz bunu nasıl düzene sokup sallamayı bırakabiliriz. araba yolculumuzda dahi uyumuyor uykuya direniyor uyumadığı içinde arabayla seyahat etmekte güçlük çekiyoruz. sallamayı bırakmak istiyorum . nasıl alıştırabilirim oğlumu. uykuya dalmasını nasıl sağlayabilirim .teşekkürler 🙂

  14. İncinaz Sakallı

   Kızım 24’ünde 13 aylık olacak. 9kg 77cm. Beslenmesi maalesef keyfine göre değişiyor. Bazen çok güzel yiyiyor bazen hiç yemiyor. Ben bunu dişlerle ilişkilendiriyorum. İlk dişimiz 5.5 aylıkken çıktı şuanda altta ve üstte 4’er tane dişimiz var. Yaz boyu bu dişler yüzünden uykusuz kaldık onu anlıyorum. Ama son dönemlerde 1 buçuk aydır geceleri saat başı uyanıyor. Tekrar uyutup (maalesef sallanarak uyuyor) yatağına yatırıyorum yine ağlamaya başlıyor. Yanıma alıyorum biraz sakinleşip yine ağlıyor ben de yine sallıyorum. Bir düzen kuramadığımın farkındayım. ama nasıl yapacağımı bilmiyorum nereden başlayacağımı. okumadığım blog kalmadı. Ama kızım kaçta yatmalı günde kaç saat uyumalı yatmadan önce mama vermeli miyim ki halen beni emiyor ama büyüklerim illa mama ver mama ver diye zorluyor ki doktoruma danıştım mamayı gereksiz buldu. Bana yardımcı olabilir misiniz? 🙁 Ha bide kızım 1 haftadır koltuk kenarlarına kalkmaya başladı bunla da alakalı olabilir mi büyüme atağı gibi?

  15. tuba

   Merhabalar..benim kizim ocakta 2 yasini doldurcak son zamanlarda gece uykusunu uyumak istemiyor ve geve yarisi 1 lerde uyuyor ama ogle uykusu uyumadigi zaman 9 da yatiyor…napcam bilemiyorummm caresiz kaldim cildircam artik..

  16. Esin Işık Hoogendoorn

   Merhaba arkadaslar. Baya bir zaman olmus bu topic acilaliama yazmak istiyorum yine de, en azindan yeni anneler veya anne adaylari bu yazimi okurlar. Belki onlara faydam olur. 8.5 aylik kizim geceleri asla sallanarak uyumadi. Her zaman yatagina koyduk ve kendi kendine uyumayi ogrendi. Tabi bunu yaparken mutlaka yataginda formula sutunu icirdik (emzirme olayi iyi gitmedigii icin.) Ancak gece cok guzel uyuyan kizim, her oglen baktinde veya sabah ve aksama kadar olan saatlerde asla ayakta sallanmadan uyumadi. Anca disarda arabasindaysa uyudu. Onun haricinde evdeyken surekli ayakta salliyorduk. Artik buna dur demenin vakti geldi ve 3 gun once denemelerimiz basladi. Ayni gece oldugu gibi yatagina koyduk ancak surekli olarak aglama krizleri oldu. Oyle olunca yatistirdik kucagimiza alip. Sonra sakinlesince yeniden yatirdim ve yine agladi mizmizlandi ancak sonra yavas yavas sakinleyip kendi uyumaya basladi. Tabi ki ben odada asla durmuyorum ve Oi Oi marka hayvanli emzigi her zaman yaninda. Emziksiz uyumasi imkansizmalesef. Neyse bu aglamalarini da azaltmak icin eşimin tavsiyesiyle ” Gece biberonla mama veriyoruz. Niye oglen aralaarindaki uykusunda da bunu yapmayalim? ” dedi. Ve simdi oyle yapiyoruz. 30 ml bile olsa, bu ona bir rutin veya guven duygusu veriyor. Artik kendi kendine gece uykusu disinda gun icinde de kaliteli uykusunu cekiyor:). Sabirli olun ve deneyin. Aglayacak mutlaka , hemen uzulmeyin yoksa basarili olmaniz cok zor. Ve ayakta sallayinca yarimsaatte bazen 15 dk da uyaniyordu. Simdi 2 saat, 3 saat uyuyor 🙂 Kolay gelsin

  17. Sibel Kuşçuoğlu Aktaş

   Oğlum 4.ayını yeni doldurdu .gece memede uyumaya alıştı gündüz de pusette hafif sallayarak uyutuyorum..bazen gözünden uyku akmasına rağmen bu yöntemlerle uzun süre uyutamıyorum..çok ağlayan bir Bebek değil normalde de ,ama sanırım uyutma yöntemleri Hakkında bilgim az ..önerilerinize ihtiyacım var..teşekkürler

  18. kilmans

   Merhaba
   Acil tavsiyeye ihtiyacım var. 8.5 aylık hamakta sallanarak uyuyan oğlumu son birkaç gündür sallanırken bile ağlayarak uyuduğu için bu gece ani bir kararla sallamadan uyuttum. Neredeyse yarım saat ağlayarak ve sonunda iç çeke çeke uyudu. Onun için olduğu kadar benim içinde zor oldu. Beşiğin yanında oturup zaman zaman onu sakinlestirmeye çalıştım emzigini verdim zira çok muptelasi olmasada emzik kolaylaştırıyor. Bu arada çok iyi olmasada kısa bir uyku rutinimiz var. Genelde 20.00 21.00 arası uyur 6.00 6.30 gibi kalkar. Gündüz kalkış saatine göre değişmekle birlikte 8.30 12.00 15.30 da 1 er saat uyur nadiren bir saati geçer. Gece ise saat başı bazem daha sık uyanır. Su ya da mama ile geri uyur. Sözü çok uzattım. Acil öneri kısmına gelirsem bu aksam kendi kendine uyudu peki gündüz uykulari için aynı yontemimi denemeliyim zira gündüz kendi kendine uyuması bana daha zormuş gibi geliyor. Şimdiden bir endişe sardı beni.

  Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL