Çocuk Çocuk beslenmesi Sağlıklı Yaşam Yemek

Çocuklara Sebze Yedirmek İçin…

1

Tabakta yarı yarıya sebze ve meyve

Yemek zamanı çıkan tartışmalar tahmin edilerek, çocukların tabaklarına yarı yarıya meyve ve sebze konması önerilmektedir. Çocuklara daha fazla sebze yedirmek, bir savaş olmamalı. İşte size sebzeleri çocuklarınıza sunmak ve onlarla tanıştırmak için yaratıcı yöntemler.

 

2

Çocukları mutfağa sokun.

Çocuklarınızı manava götürün ve bir sebze seçmesini isteyin. Sonra o sebzeyi yıkatın, soydurun, dilimletin ve pişirme şeklini tercih etmesi için yardım edin.

 

3

Sebzeleri sevdikleri yiyeceklerle birlikte verin.

Eğer çocuğunuz pizzayı sade seviyorsa, pizzaya bir sebze ekleyip denetin. Bazı çocuklar karışık yiyecekleri sevmezler – özellikle de tek başına zaten çok sevdikleri bir yiyeceği.. Ama bazı çocuklar denemeye istekli olacaklardır. Pizza, salata ya da et yemeği akşamı yapıyorsanız, bir kase de  sebze hazırlayın. Çocuklar için seçimin kendi ellerinde olması hoşlarına gidecektir.

 

 

4

Sebzelerden eğlenceli şeyler yapın.

Ufak bir çocuk için, kesilmiş sebzelerden suratlar yapmak, ve bunları tabaktan alıp ağızlarına atmak eğlenceli gelecektir. Brokoliden ağaçlar, karnıbahardan kuzular yapmak, onlar için sebzeleri artık korkutucu olmaktan çıkartacaktır. Yiyecekleri minik hazırlamak da daha çocuklara göre bir yemek olacaktır. “Bazen yemeğin arkasında onun eğlendirici olması vardır.” der bazı pediatristler. “Eğlenceli hale getirmek bir icattır.”

 

5

Sebzeler üzerine tartışmayın.

Çocuğunuz bir sebzeyi denemiyor diye hayal kırıklığına uğradığınız zaman, çıldırmanız ve onu tabağını bitirmesi için zorlamanız muhtemeldir. Uzmanlar, bir çocuğu istemediği bir şeyi yemeğe zorlamanın, onun yemeyi daha da reddetmesini sağlayacağını söylerler. Hatta yetişkinlerde bile durum böyle olabilir. “Yemek yemeğe asla zorlamamalısınız çünkü bu durumun duygusal bir dram haline gelmesini istemezsiniz.” diyor bir uzman. “Farklı tepkiler vermeyin. Onların yemeyeceği şeyler olabilecektir.”

 

 

6

Bir yeni, bir de alıştığı sebzeden verin.

Çocuğunuza tamamen sevmediği ya da bilmediği yemeklerle dolu bir tabak teklif etmeyin. Bir seferde sadece tek bir yeni sebze vermeyi deneyin. Mutlaka yanında tanıdık tatlar da teklif edin. Elbette bu tandık tatlar içinde en az bir sevdiği sebze de bulunsun. Bu şekilde yeni bir yiyeceği de denemesi için onu cesaretlendirmiş olursunuz. İkiniz de, eğer sevmezse yiyebileceği farklı bir seçenek olacağını bilirsiniz.

 

7

Vazgeçmeyin.

Eğer çocuğunuza çok defalar brokoli ya da ıspanak önerdiyseniz ve her defasında iğrenmiş bir surat ifadesi yaptıysa, vazgeçmeyin. Çocukların ağız tatları büyüdükçe değişmektedir. Bir yiyeceği sevmeden önce onlarca kez denemiş olmaları gerekebilir.

 

8

Sebzeden şeker ve içecek yapın.

Bazı yemek kitaplarında tatlı patates ve havuçları püre yapıp, sade yoğurt ve portakal suyu ile karıştırıp, tatlı halinde buz dolabında kalıplar yapmayı öğretirler. Ayrıca sebze ve meyveleri karıştırıp içecekler yapabilirsiniz. Örneğin avokadoyu sade yoğurt ile karıştırıp muz ve çilek ekleyip krema kıvamında sağlıklı bir yemek hazırlayabilirsiniz.

 

9

Yaşıtlarının baskısından avantaj sağlayın.

Çocuğunuzun zorluk çıkarmadan her şeyi yiyen bir arkadaşı var mı? O arkadaşını evinize beraber yemeğe davet edin ve yeni sebzeler ikram edin. Yaşıt baskısı, iyi yönde etkili olacak ve çocuğunuz o yiyeceği denemek için daha istekli davranacaktır.

 

 

10

Fırında kızartılmış sebzeler

Bazen çocuklar sebzeleri çok lapa gibi olduklarından ve keskin tatlarından dolayı sevmezler. O halde sebzeleri fırında kızartmayı deneyin. Fırında pişirmek, içinin yumuşak, dışının da çıtırlı olmasını sağlar. Ayrıca sebzelerin doğal tatlılığını da ortaya çıkarır. Böylece çiğ ya da haşlanmış haldeki gibi yoğun tatları olmayacaktır. Üzerine biraz yağ gezdirip ve biraz peynir rendeleyip fırınlamayı da deneyebilirsiniz.

 

11

Sebzeleri sos ile birlikte servis edin.

Sağlıklı bir sos – humus gibi, sebzeleri çocukların ağız tadına daha uygun hale getirebilir. (Tatlı ekşi soslarla ya da mayonezle birlikte vermeyin.) Bebek havuç gibi  sebzeleri ayrı bir kapta sosla birlikte servis edin. Humusun yanı sıra, süzme yoğurt gibi bir sos da sunabilirsiniz. Çocuklar sosa batırıp elleriyle yemeği eğlenceli bulurlar.

 

 

12

Her yerde sebze bulundurun.

Çocuğunuz acıktığı zaman sebzeler kolay ulaşabilecekleri yerdeyse, onları yemeğe daha istekli olacaklardır. Havuçları, brokolileri ve tatlı bahçe biberlerini kesin ve siz yemek hazırlarken, önüne koyun. Eğer yemek öncesi atıştırmalık isterse tek seçenek olarak onları sunun. Buzdolabında da temiz ve yenmeye hazır halde göz önüne koyarsanız, dolabı yemek bakmak için açtıklarında onları alabilirler.

 

13

Ona iyi örnek olun.

Eğer siz yemiyorsanız çocuğunuzu brüksel lahanası yemeye ikna etmek zordur. Dolayısıyla, kendiniz de sebze yiyin ve çocuğunuzun sizi yerken görmesini sağlayın. Eğer siz sebze sevmiyorsanız, büyükannelerden de yardım alabilirsiniz. Bazen çocuklar anne babadan çok başkalarını dinlerler.

 

 

14

Atıştırmalık sebzelerden pişirilmiş besinler

“Çocuklarımızla geçirdiğimiz zaman çok kıymetli, bu zamanı da brokoli için savaşarak geçirmemeliyiz.” diyor bir yemek kitabı yazarı. Yazar, ıspanak püresinden kekler, tatlı patates ve havuçtan muffinler yapıyor. “Çocuklar mutlu. Aileler mutlu. Vücut sağlıklı. Böylece herkes kazanıyor.”

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi