Eğitim

Çocuklarda Yaratıcılığı Öldüren Şey Nedir?

 

Aşağıda, yaratıcılığı negatif etkileyen on davranış sıralanıyor. Farkına varmadan böyle davrandığını fark eden ebeveynlerin bunu iyi değerlendirmesi gerekiyor, çünkü çocuklarının yaratıcı ifade becerilerini baskılıyor olabilirler. Her maddeden sonra ebeveynin çocuğunun yaratıcılığını nasıl güçlendirebileceğine dair pratik bir öneri bulunuyor.

 • Sürekli kontrol: Sürekli izlemek ve aşırı sorgulamak rahatsız edici olabilir. Kimse omuzunun üzerinden birisi tarafından izlenmekten hoşlanmaz.

Yaratıcılığı Güçlendirmek İçin: Çocuklara yeterli zaman ve alan verin. Sakin molalar vermek, çocuğun yalnız kalma isteğine saygı göstermek ve sürekli tepelerinde durmadan, onların yapabileceklerine güvendiğinizi göstermek çocukların kendilerini enerjik hissetmelerine yardımcı olur.

 • Sert Sınırlar: Bazen ebeveynler kesin sınırlar koyabilir ya da çocukların çabaları ve tercihleri konusunda dar bir bakış açısına sahip olabilirler. Böyle olduğunda çocuklar yaratıcı bir şeyler yapmakta zorlanır.

Yaratıcılığı Güçlendirmek İçin: Çocuklarınızın ilgi alanlarına, ciddiye almalarında, içlerinden geldiği gibi davranmalarına ve heveslerine karşı  esnek olun. “Hayır”, “Olmaz” ya da “Yapmalısın” demeden önce iyi düşünün.

 • Sabırsız <davranmak  Onu fazla mı zorluyorsunuz? Yaratıcılığın kök salması, gelişmesi, tomurcuklanması ve meyve vermesi zaman alabilir.

Yaratıcılığı Güçlendirmek İçin: Yaratıcılığı zaman, çaba ve sabır gerektiren bir süreç gibi düşünün. Çocukları acele etmeleri için zorlamak aksi şekilde sonuçlanabilir.

 •  Şüphe: Çocuklar anne babalarının onlara inancının olmadığını ya da becerileri konusunda karamsar olduğunu hissedebilirler.

Yaratıcılığı Güçlendirmek İçin: Çocuğunuz bir şey yapmaya çalışırken iyimser olun ve öyle davranın. Siz iyimser olursanız çocuğunuz da cesaretlenir.

 • Yalıtılmış ortam: Bazı çocuklar bağımsız çalışmayı sever, pek çoğu kalabalık bir yerde çalışmaktansa sakin ve huzurlu bir yerde çalışmayı tercih eder. Bununla birlikte böyle bir alan potansiyel bir yalnızlık ve verimsiz bir çalışma ortamı anlamına da gelebilir.

Yaratıcılığı Güçlendirmek İçin: Çocukları, arkadaşları ve onlara destek olup ilham verecek kimselerle bağlantı kurmaları için cesaretlendirin, işbirliği fırsatları yaratın.

 • Yorgunluk: Çocuklar yorgunlarsa yaratıcı olmaları zordur. Çocuklar da bizler gibi yorgunken bir işe odaklanmakta zorluk çekerler.

Yaratıcılığı Güçlendirmek İçin: Çocukların dinlenmenin, gece güzel bir uyku uyumanın ve dengeli bir yaşam tarzının önemini öğrenmesine yardımcı olun.

 • İlgisizlik: İlgisizlik ve uzak durma moral bozucudur. Bir amaç olmadığı sürece yaratıcılığın kendini göstermesi zordur.

Yaratıcılığı Güçlendirmek İçin: Bir şey hakkında heyecan, merak ve heves uyandırmak çocukların yaratıcılıklarını sınayarak devam etmeleri için onlara ilham verebilir. Çocuklarınızın çevrelerindeki dünyaya ve daha fazlasına dair bir merak duygusu beslemelerine yardımcı olun.

 • Gelişimin az olması:   Olduğunuz yerde sayıyormuşsunuz gibi hissetmek cesaret kırıcıdır.

Yaratıcılığı Güçlendirmek İçin: Çocuğun bir başarı elde etmesi iyidir. Çocuk için yapıcı bir destek anlamına gelir, ona temel bilgiler kazandırır ve ona ilerlemesini gösterir. Bu motive edicidir .

 • Beklentiler : Yönetilemeyen ya da ulaşılamayan hedefler cazip değildir. Erişilmeyen şey, akılda da yer etmez.

Yaratıcılığı Güçlendirmek İçin: Beklentileriniz ulaşılabilir olsun. Çocuklarınızın kendileri için uygun ölçüde zorlayıcı, başarılabilir, mantıklı hedefler için uğraşmasını sağlayın.

 • Karışıklık : Aynı anda birden fazla ateş yakmak itici güç olabilir. Aynı anda çok fazla şeyle uğraşmak zorunda kalan çocuklar genellikle yılgın hissederle ve ne yapacaklarını bilemezler.

Yaratıcılığı Güçlendirmek İçin: Bir şeylerin başarılmasında en önemli anahtar genellikle basitliktir. Sıkıcı olmayacak kadar kolay ama vazgeçirecek kadar da zor değil. Çocukların kendilerini rahat hissedebilecekleri bir güven alanı bulmalarını sağlayın.

Ne eksik olabilir?

Yaratıcılık, bir bireyin ihtiyaç duyduğu şeyin eksik olması gibi bir sebep nedeniyle sekteye uğrayabilir. Bu eksikliği tanımlamak kolay olmayabilir çünkü her çocuğun farklı bir ihtiyacı vardır. Desteğe, seçeneklere, somut çalışma alışkanlıklarına, rutinlere, ilhama ya da rekabete ihtiyaç duyabilirler. Bu faktörlerden birisi ya da hepsi birden bir çocuğun yaratıcılığını etkileyebilir.

Çocuğunuzun mutlu bir şekilde üretken ve yaratıcı olmak için neye ihtiyaç duyduğunu düşünüp o şekilde hareket edin. Örneğin çocuğunuz hazırlık konusunda eksiklik yaşıyorsa, onunla birlikte aşama aşama bir plan hazırlamayı ya da yönergeleri gözden geçirmeyi deneyin. Çocuğunuz mola verme konusunda yetersiz kalıyorsa, teneffüsler, aralar, oyun zamanı ve egzersizler için yeterince zaman ayrıldığından emin olun. Çocuğunuz adapte olmuyorsa etkinliklere farklı alanları  müzik, sanat ya da dramatik unsurlar katmayı deneyebilirsiniz. Biraz eğlence işe yarayabilir. Yaratıcılığı, çocukları kişisel olarak ilgilendirecek ya da meraklandıracak şekilde canlandıran yöntemler onları motive edecektir.

Yazı ve görsel : http://www.creativitypost.com/education/what_kills_creativity_in_kids

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL