Çocuk gelişimi

Çocuklarımızın bizi dinlemelerini nasıl sağlarız?

Annelerin uzmanlara en sık sorduklarının başında geliyor: Çocuğumun beni dinlemesini nasıl sağlarım?

Çocukların akıllarında çok şey vardır. O günkü maçtan, yeni çıkan bilgisayar oyununa kadar. Anne babalar da bu listede alt sıralarda yer alabilirler. Dış uyaranlar onları da 6, 12 yaşlarında rahatsız edebilir. Meşgul olabilirler her ne kadar sizin açınızdan bakınca iş tanımları “evde takılmak” olmasa da…

Yani, çocukların düşünecek başka şeyleri vardır. Öncelikleri de farklıdır, neden o sırada yıkanmaları gerektiğine de anlam veremezler…

Bana çocuklarının kendilerini nasıl dinleyeceğini soran ebeveynler “dinlemekten” bahsetmiyorlar, asıl sordukları çocuklarının onların söylediklerini yapmasını sağlamak…

 

Nasıl mı? İşte böyle…

 1. Çocuğunuz dikkatini size verene kadar konuşmaya başlamayın.

Yani konuşma öncesi mutlaka iletişim kurun, “birbirinize bağlanın”. Odanın bir diğer ucundan yapması gerekenleri sıralayıp sonra da harekete geçmesini beklemeyin. Bunu yerine yaklaşın. Onun hizasına inin, güzelce dokunun. Ne yaptığına bakın, hatta o sırada yapmakta olduğu şeyle ilgili yorum yapın. Bir araştırma gösteriyor ki, bir insana ne kadar bağlandığımızı hissedersek onun görüşlerine o kadar açık oluruz. İletişim kurarak, bizi dinlemelerini sağlayabiliriz. Manipüle etmeden, o sırada yaptığı şeye saygı duyarak.

Sizi duymasını bekleyin, gözlerinin içine bakın ve konuşmaya öyle başlayın. Eğer size bakmıyorsa da “Sana bir şey söyleyebilir miyim?” deyin, o zaman bakacaktır. Ardından da konuşun.

Ve unutmayın. Sizi dinlemesini istiyorsanız, siz de onu dinlemelisiniz.

 1. Kendinizi tekrar etmeyin.

Eğer bir kez sorduysanız ve cevap alamadıysanız, tekrar etmeyin. Demek ki dikkatini çekemediniz. Bu nedenle hadi birinci maddeyi uygulamaya başlayın…

 1. Daha az kelime kullanın.

Ne kadar çok kelime kullanırsanız dikkati o kadar dağılır. Bu nedenle az kelime kullanmaya gayret edin. Az ama öz olsun…

 1. Onun gözünden bakın.

Bir şeyle meşgulsünüz ve o sırada bundan çok zevk alıyorsunuz. Birden eşiniz geliyor ve onu bırakmanızı, sizin pek de önemsemediğiniz başka bir şey yapmanızı istiyor.  Nasıl hissederdiniz? Dinler miydiniz eşinizi? Aynısı çocuklar için de geçerli. Sizinle aynı şeylere öncelik vermeyebilirler.  Tabii siz de onlarla… Ancak o sırada yaptığı şeye devam etmesine izin vermeniz  ona çok yardımcı olacak… “Biliyorum oyun oynamayı bırakmak zor ancak senden istediğim….”

 1. İşbirliği yapın

Kimse emir veren birini dinlemek istemez. Her zaman bir direnç gösterir. Çevrenizde size sürekli emir veren biri olduğunu düşünün. Bunun yerine, ifadelerinizi yumuşatın. Mümkünse, seçenek sunun.

“Banyo zamanı canım. Şimdi mi yıkanmak istersin, beş dakika sonra mı?” Beş dakika geçtiğinde ise şöyle söyleyebilirsiniz. “Beş dakika sonra yıkanman konusunda anlaşmıştık. Biliyorum şu anda oyununu bölmemek ve devam etmek istiyorsun. Eminim ki büyüdüğünde her gece zaten uzun uzun oynayacaksın ancak şimdi banyo yapman gerek. Tamam mı?” 

 1. Sakin kalın

Biz üzüldüğümüzde çocuklar kendilerini güvende hissetmez ve tartışmaya girerler.  Kendilerini savunmaya geçtiklerinde dinlemezler, mesajları almazlar.  Örneğin önceliğiniz herkesin arabaya binmesi ise, neden sizi dinlemeyip söylediğiniz zaman arabaya binmemeleri hakkında konuşmayın, enerjinizi boşa harcamayın.  Bu herkesi daha da üzecek. Derin bir nefes alın, ayakkabısını arıyorsa bulmasına yardım edin, çantasını topluyorsa yardım edin. Arabaya bindiğiniz zaman, evden zamanında nasıl çıkabileceğiniz hakkında konuşun, beraber çözüm bulmayı sağlayın.

 1. Rutin oluşturun.

Onları azarladığınız zaman sizi dinlemediklerinden şüpheniz olmasın.  Ne kadar rutin oluşturursanız o kadar rahat ilerler her şey. Rutin derken alışkanlıklar… Evden çıkmadan önce yapılması gerekenler gibi. Dişlerini fırçalamak, tuvalete gitmek, çanta hazırlamak gibi… Çocuğunuz bunları yaparken fotoğrafını çekin ve bunlardan bir poster hazırlayın. Zamanla hepsine alışır. Hatta listeye başka neler ekleyebileceğinize beraber karar verebilirsiniz.

 1. Dinleyin.

Çocuğunuz size o günle ilgili bir şey anlatıyorsa ve siz önünüzdeki ekrana bakıyorsanız, kötü bir rol model olursunuz. Gerçekten sizi dinlemesini istiyorsanız, o sırada yaptığınız şeyi bırakın ve siz de onu dinleyin. Bu sadece birkaç dakikanızı alacak. Bunu okul öncesi dönemde yaparsanız, büyüdüğünde de gününü size anlattığını göreceksiniz. Ve bu davranışınız için çok mutlu olacaksınız.

 1. Anladığını kontrol edin

Çoğunlukla bize dikkatlerini vermediklerinde dinlemezler. Ancak çocuğunuz bunu sürekli yapıyorsa, söylenenleri duymuyorsa iyi gözlemleyin ve bir odyolog ile görüşün. Duyma problemi olabilir. Buna, sizin dinlediğinden emin olduktan sonra arka arkaya bir şey sorarak bakabilirsiniz. Eğer gerçekten duymadığınız düşünüyorsanız bir uzmanla görüşmelisiniz.

 1. Emir vermeyin

Patronunuzun size sürekli emrettiğini düşünün. Onunla işbirliği yapmak ister misiniz?  Çocuğunuzla olan her etkileşimin bir emir olmasını istemezsiniz. Bu nedenle sevgi dolu, mutlu iletişim kurun, emirleri en aza indirin.  en üst düzeye çıkarın ve siparişleri en aza indirin.

 

 

 

Yazı ve görsel http://www.ahaparenting.com/parenting-tools/communication/How-get-kid-listen adresinden alınmıştır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi