Çocuk gelişimi Çocuk oyunları

Çocuklarınızla Oyun Oynarken Doğru Dengeyi Bulmak

 

anne oyun

Sürekli çocukların uyku problemleri, öfke nöbetleri, yemek alışkanlıkları, iştahsızlık vs. hakkında farklı görüşler içeren yazılar okumaya alıştık. Ve artık, çocuklarla oyun oynamak konusunda da farklı görüşler ortaya çıkmaya başladı.

Uzunca bir süre, uzmanlar anne babalara, çocukların gelişimleri için onlarla oyun oynamanın önemini anlattılar. Çocukların oynayarak öğrendiklerini biliyoruz; çocuklar iki tahta bloğu bir birine vurduğu zaman ya da atlayıp zıpladığında veya bir resim çizdiğinde sadece iyi vakit geçirmekle kalmıyor, aynı zamanda gelişimlerini de sağlayan önemli ve değerli beceriler kazanıyorlar.

Çocuklarımızın öğrenmesi, gelişmeleri, ve becerilerinin artması bize cazip gelir. Ebeveyn olarak, çocuklarımızda iletişim kurmanın ve gün boyu onlarla birlikte vakit geçirmenin önemi ve kıymeti anlatılmıştır bize. Çocuklar onlarla günlük hayatınız hakkında konuştuğunuzda, sizin gün içinde neler yaptığınızı dinleyerek, dil gelişimi ve farklı beceriler kazanırlar. Yolda birlikte yürürken kaldırımdaki taşları saymak kadar kolay bir aktivite bile onlara bir şeyler öğretebilir. Ayrıca, çocuğumuzu büyütürken, birçok şeyi kenara kaldırıp sadece onunla ilgilenmemiz gerektiği de bize öğretilmiştir. Mesela Iphone’u kenara bırakıp onun yerine yapboz yapmak, kitap okumak ya da dansetmek ve çocuklarımızla şarkı söylemek gibi..

Hatta, çocuklarla oyun oynama konusundaki zorunluluklar ve tavsiyeler, bazı aileleri belli derecelerde suçlu ve pişman hissettirmiş olabilir. Herkes çocuklarıyla oyun oynamaktan hoşlanmayabilir, ve bazı aileler bunu yeterince yapamadıklarını düşünüyor olabilirler.

 

Fakat şimdi, ailelerin çocuklarıyla oyun oynamalarının onların gelişimine zararı olacağı konusunda da fikirler var. Ne? Nasıl olabilir?

 

Evet; işte bu konu şöyle: Açıklayalım.

Çocuklar için, oyunun gerçek anlamı, onların kendi oyunlarını kendileri yönettiği ve kurguladığı zamanda ortaya çıkar. Onların iki ahşap blok alıp, birbirine vurmaya karar vermeleri ya da bir minderden atlayıp ne olacağını görmek istemeleri, veya boyama kitabında tavuk resmini pembe boya kalemiyle boyamak istemeleri…

 

Oyun oynamak öğrenmenin bir yoludur, çünkü aktif olarak nasıl oynayacaklarını seçiyorlar. Onlar tecrübe ediyor, keşfediyor ve yaratıcılıkları ortaya çıkıyor.

 

Ancak çocuğun anne babası ya da bir yetişkin yanına oturup ona ne yapması gerektiğini söylerse, çocuğun bu özgürlüğünü ve keşfetme, yaratma, seçme becerilerini elinden almış oluyor. Bu tip durumlarda artık çocuk yerine büyükler oyunu yönlendirmeye başlıyor. Ve böylece çocuğun öğrenmesini engellemiş oluyor.

 

Çocuklarımıza elbette rehberlik edip onlara öğretebiliriz. Ancak oyununa çok müdahale etmek ve oyunda onu özgür bırakmamak, ‘benim istediğim şekilde oyna’ hissini empoze etmek, oyunun gerçek değerini yitirmesine neden olur.

 

Peki, çocuğunuzla oynamanız gerekiyor mu? Kesinlikle! Ama onlara siz yanında olmadan kendi kendilerine de oyun oynamaları için zaman verin. Ve çocuklarınızla birlikte oynarken de onların sizi yönlendirmesine izin verin. Bu kadar basit!

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi