Anne Yazıları Çocuk gelişimi Yaşam

Çocuklarla Beraber Uyumak Annenin Sağlığını Kötü Etkileyebilir Mi?

 

Bir ailenin çocukları ile beraber uyuyabilmek için birçok farklı nedeni olabilir. Bazı aileler beraber uyumanın daha sağlıklı ve doğal bir yaklaşım olduğunu düşünürken, bazı aileler de gece yarısı emzirmelerinin daha kolay olduğunu düşünürler.

Beraber uyumanın nedenlerinden bağımsız olarak aile üzerindeki etkileri farklılaşabilir. Bir aile beraber uyumayı olumlu bir tecrübe ya da yatağın paylaşılmasından doğan bir hayal kırıklığı olarak tanımlayabilir. Şimdiye kadar yapılan birçok araştırma beraber uyumanın çocuk açısından güvenli olup olmadığına odaklanmış ancak bu durumun ebeveynleri nasıl etkilediğini tartışmamıştır. Yalnızca bir bilimsel çalışma çocukla beraber uyumanın annenin mental sağlığını olumsuz etkileyebileceği önermesini yapıyor.

Beraber uyuma nedir?

Beraber uyuma bir ebeveyn ya da bakıcının uyuma alanını gece ya da birkaç saat boyunca çocukla paylaşmasıdır. Aile hep beraber yatakta olabilir ya da bir ebeveyn bir çocukla uyurken diğeri başka odada uyuyabilir. Bütün gece sürebilir ya da çocuğun gece yarısı sessizce yatağa sokulması ile gecenin bir kısmını da kapsayabilir. Beraber uyumanın birçok çeşidi olabilir ama temelde bir çocuğun uyku alanını işgal etmesi ve ebeveynleri zorlamasıdır.

Beraber uyumaya daha bebeklik çağlarında başlayan aileler olduğu için beraber uyuma güvenliği ile ilgili konular çok önemlidir. Amerikan Pediatri Akademisi (The American Academy of Pediatrics-AAP) çocukların ilk yılı süresince beraber uyumayı asla önermiyor. AAP çocukların ilk yılından sonra beraber uyumaya yönelik bir rehberlik sunmuyor. Bunun nedeni büyük ihtimalle SIDS (Ani bebek ölümü sendromu) riskinin 12 aydan sonra artması.

Beraber uyumak anneleri nasıl etkiliyor?

2017’de Gelişimsel ve Davranışsal Pediatri bülteninde yayınlanan ve türünün tek örneği olan bir bilimsel çalışmada çocuklarla beraber uyumanın annenin mental sağlığı üzerindeki etkilerini spesifik olarak incelemiştir. Çalışma, çocukların uyku problemi olduğunda ebeveynlerin kronik yetersiz uyku nedeni ile oldukça kötü şekilde etkilendiği açıklamasını yapıyor. Önceki araştırmalar çocukların yetersiz uyumalarının da annenin mental sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ortaya koymuştu. Araştırmacılar annelerin bebekleri ile beraber uyuduklarında, anne sağlının nasıl etkilendiğini daha detaylı incelemek istediler.

Bilimsel çalışma WIC ofislerinde ve pediatri kliniklerinde çocukları 12-36 ay arasında olan düşük gelir seviyesine sahip annelerle beraber yapıldı. Çalışma öncesinde annelere verilen bir ankette bebeklerin ve kendilerinin uyku alışkanlıkları, depresyon, endişe, stres gibi mental sağlık göstergeleri sorgulandı.

Peki ya sonuçlar? Muhtemelen şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çocukları uyku problemi çeken annelerin de kendi uykularında bölünmeler oluyor ve bebekler ile uyuyan annelerde uyku bölünmelerinin sayısı çok daha fazla. Ortalamada çocukları ile beraber uyuyan annelerin uyku süresi, uyku problemi olup ayrı uyuyan annelere göre 51 dakika daha kısa.

Çocukları ile beraber uyuyan anneler daha fazla depresyon, endişe ve stres semptomlarına sahip. Çocuklarla beraber uyumayan annelerde bu mental semptomlar daha az görülüyor.

Sonuç olarak çocuklarının uyku problemi olduğunu düşünen anneler beraber uyuyarak çocukların daha rahat uykuya dalmasını sağlamaya eğimliler. Çocukların aile ile beraber uyuduğunda daha az uyku problemi yaşayıp yaşamadıklarını gösteren bir çalışma yok. Dolayısıyla ebeveynler çocuğun uyku kalitesi üzerinde olumlu bir etkisi olmasa bile beraber uyuyarak kendi mental sağlıklarını riske atmaları muhtemel.

Neden aileler çocukları ile beraber uyuyor?

Eğer beraber uyumak ebeveynlerin mental sağlığı üzerinde etkileri varsa aileler neden beraber uyuma eğilimindeler?

Araştırmalar gösteriyor ki bu karara etki eden oldukça fazla etken var. Yaşama şartları, evdeki uyuma alanlarının azlığı, kültürel inanışlar ve gelenekler çocukla beraber uyuma kararı almada etkili olabiliyor. Gece vardiyasında çalışan ebeveynlerin olduğu ailelerde çocukla beraber uyumak ailenin bir arada olduğu özel anlardan birisi. Araştırmalar ailelerin çocukları ile beraber uyumaktan çok memnun olmasalar bile çocuklarının bağımsız bir şekilde kendi başlarına uyumalarını sağlayabilmek için neler yapabileceklerinden emin değiller.

Çocuğunu bağımsız bir şekilde uyuması için nasıl cesaretlendirirsin?

Çocukla beraber uyumanın çocuğun uyku kalitesi üzerindeki etkisini ispatlayan bir çalışma yok ve bu durumun sizin mental sağlığınızı ve dolayısı ile çocuğunuzu da etkileyebileceğini göz önünde bulundurun. Çocukların tek başına uyumasını sağlamak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Çocuk doktorunuzla uyku planı için çalışın. Bir profesyonelden yardım isteyebilirsiniz. Uyku düzeni bir aile için çok önemlidir ve tüm sağlımız için en önemli faktörlerden bir tanesi olabilir. Dolayısı ile çocuğunuzun doktorundan bu konuda bilgi isteyebilirsiniz.
  • Uyku koçu: Eğer finansal olarak gücünüz yetiyorsa eğitimi ve uzmanlığından emin olduğunuz, referansları bilinen bir uyku koçu ile çalışmak size yardımcı olabilir.  UAK Notu: Uyku danışmanları/koçları her zaman ağlatma metodu kullanan kişiler değildir. Şefkatli ve bilinçli bir şekilde basit uyuma problemlerinizi görmenizi sağlayarak çözüm bulmanıza yardımcı olabilirler. (uyku saatlerini ayarlamak, rutin oluşturmak, alışkanlıkları değiştirmek gibi…)
  • Üçüncü kişileri devreye sokabilirsiniz. Beraber uyuma alışkanlığını ortadan kaldırmak oldukça yorucu olabilir. Ebeveynler yorulur, çocuklar yorulur ve yeni alışkanlıkların oluşturması süreci oldukça zorludur. Tam da bu noktada tabloya yeni insanlar sokarak bu geçişi yumuşatabilirsiniz. Büyükanne, büyükbaba ya da bir aile bireyinden birkaç gece yardım alarak yeni rutinin oluşturulması sırasında çocuğun vereceği tepkileri yumuşatabilirsiniz. Bu üçüncü kişi çocuk uyanıp yatağınıza gelmek üzereyken sakinleştirip yatağına yatırabilir ve çocuğun bu yeni uyku alanına alışmasına yardımcı olabilir.

 

Editör notu: “UAK her ailenin hikayesinin biricik olduğunu göz önünde alarak kendisine özel çözümler geliştirebileceğine inanır. Ebeveyn ve çocuğun mutlu ve sağlıklı olduğu şekli seçmesini destekler. İster beraber yatın ister ayrı,  seçimler ve kararlar ailenize özeldir.”

Yazı

https://www.verywellfamily.com/co-sleeping-with-a-toddler-4157986

Resim

www.pinterest.com

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi