Anne-Baba Doğal Ebeveynlik Yaşam

Çocuklarla Beraber Uyumanın Bizde İşe Yaramamasının 5 Nedeni

 

 

Uyuyanların sadece çocuklar olmasına rağmen neden buna ailece uyuma dendiğini anlamış değilim. Her iki bebeğimde de beraber uyumayı bir süre sevdim. Emzirmek için sadece yuvarlanmak yeterli olduğu için çok verimliydi. Yatağın dışına çıkmam ya da terliklerimi aramam gerekmiyordu.

Bebeğimi emzirdikten sonra yanımda güvenle uyuyordu. Sonra büyümeye başladır ve yatakta durmaksızın hareket etmeye başladılar ve sonunda ben emzirmeyi de bıraktım.

Emzirme bittiğinde yatağımı da geri almak istedim.

Her iki çocuğumda önce beşiklere ve sonra odalarında yatağa sahip oldular. Kocam ve ben her defasında çocuklarımıza sarılıyor ve onlar uykuya dalana kadar masallar okuyoruz. Çocuklar daldıktan sonra ustaca yataktan yuvarlanıp kendi yatağımıza doğru ‘hak edilmiş özgürlüğümüze doğru’ gidiyoruz.

Çocuklarla beraber uyumanın bizde işe yaramamasının 5 nedenini şöyle açıklayabilirim;

  1. Uyku

Bazı insanlar ailece beraber uyumanın uykunun en iyi yolu olduğunu iddia ediyor. Bunu gerçekten anlamıyorum. Durmaksızın dürtüklendiğin, yataktan itildiğin ve üstünde yatıldığı bir durum nasıl en rahat uykuyu verebilir sana. Kişisel olarak kaburgamın kırıldığından emin olarak uyandığım çok gece oldu. Yatakta bacağıma denk gelen bölgenin çiş yüzünden mi yoksa çocuklardan mı olduğu şüphesini yaşadığım geceleri saymıyorum bile…

Eğer çiş ise çok yorgun olduğum gecelerde üstüne sadece bir havlu atarak problemimi sabaha ertelediğim çok oldu. Sakın başına gelmemiş gibi davranma 🙂 Çocuklarla uyuduğumda genelde az uyku ile uykusuzluk arasında uyanıyorum ve ertesi günkü bütün verimliliğimi negatif etkiliyor.

  1. Alan

Evde çalışıyorum ve çocuklar sürekli etrafımda koşuşturuyor. Sürekli bana dokunuyorlar, üstüme bir şeyler sıkıyorlar, üstüme oturmak, üstümde ayakta durmak ve bana tırmanmaktan hoşlanıyorlar. Günün sonunda dokunulmamış yerim kalmıyor. Buradan yola çıkarak da rahatlayacağım, derin nefes alacağım kişisel bir alana ihtiyaç duyuyorum.

  1. Güvenlik

Ailecek bir kanepede uyumadığınızı varsayarsak genel olarak çocuklarla uyku güvenlidir. Ama bebekler büyümeye başladığında ve kundak pozisyonundan kurtuldukları anda anında savaş sanatları uzmanına dönüşüyorlar. Önceleri hafif tokatlar ve üstünüzde yuvarlanmalarla başlıyor sonrasında böbreklerinize tekmeler ile devam ediyor. Sonuç olarak olmadık yerlerinizde morluklar ile uyanıyorsunuz.

  1. Sığınak

Yemeklerimi çocuklarımla paylaşmak zorundayım. Hangi tv programlarını izleyeceğimize ve hangi müzikleri dinleyeceğimize onlar karar veriyor. Şu anda yatağım bana ait olan tek yer benim sığınağım ve bununla ilgili suçluluk hissetmiyorum.

  1. Seks

Ailece beraber yatan anne-babalar birbirleri ile tekrar bağlantıya geçebilmek için yaratıcı çözümler bulurlar. Bizim böyle bir seçeneğimiz yoktu. Dolabımız yeterince büyük değil ve banyoyu ailecek paylaşıyoruz. Dolayısı ile aklınıza gelebilecek diğer yerlerde herhangi bir girişimimiz olursa sonu mutlaka hastanede bitecektir.

 

Herkesin fikirleri ve aile mutluluğu ile ilgili dinamikleri farklı. Kendinizi rahat hissettiğiniz çocuklarınızı mutlu sizin de toleranslı olduğu her yöntem en doğru yöntemdir ama şunu asla aklınızdan çıkartmayın ‘anne mutlu değilse evde kimsenin mutlu olma şansı yoktur’.

Ve anneler kendi alanlarına sahip olurlarsa en azından mutluluk için ilk adımı atmış olurlar.

 

 

Yazı ve görsel; http://www.scarymommy.com/co-sleeping-did-not-work/

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi