Anne Yazıları Beraber yatmak Uncategorized Uyku eğitimi denemeleri

Damla Damla, Usul Usul, Beraber Uyuyalım..

Uyku kardeşim ver elinii..
Damla damla usul usul beraber uyuyalımm uyuyaalımm ..

Oğluma bebeklikten bu yana (2.2yaş) uyuyacağı zamanlar mırıldandığım Fikret Kızılok’un güzelim şarkısının anne versiyonuna çevrilmiş hali de böyle oluyor işte 🙂

Dünyanın neresinde olursan ol, uyku sorunu yaşayan bebeğe sahip anneler bir araya geldiğinde insanda dert ortağı&kader arkadaşı hissiyatı yaratır. Ek gıda ile birlikte 6 ay sonunda birazcık rahata ereceğini düşünen anneler, 1-2 yaş arası geceleri 4-5 defa kalkarak sinir&stres sahibi olmakla beraber, uykusuzluğun karı&koca ilişkisini nasıl etkilediğini konuşurlar.(ortaya bombayı koyan muhakkak olur!)

Ayrıca geceleri bir gıdımcık uyku için tüm kitaplar okunmuş, defalarca beyinde ne yapılacağı kurgulanmıs lakin pratikte çuvallamıs anneler karşılıklı birbirlerini teselli eder.. Başka bebelerin de uyumaması yalnız olmadığını ispat ettiği için belki de yüreğine su serper.

Bendeniz uykusuzluğun yarattığı stresle gece olmasın ister, o ilk kalkışın tedirgin bekleyişi içinde olurdum. Literatürde bir adı yoksa bile “uykusuz geçecek gecelerden korkan anne” fobisine bir ad konmalı!

Deniz ilk doğdugunda uyku eğitiminin ateşli savunucularından biriydim, öyle ki doğal anne söylemlerini umursamaz, tecrübeli annelerin söylemlerine kulak tıkardım (eğitim vermiş olanlar hariç). Zaman geçtikçe taze anne olmanın(bende); 17 yasında dünyayı ve hayatın anlamını çözmüş ergen psikolojisi yarattığını sonradan farkettim 🙂 Tabi bunda kitaplara uymayan bebemin hakkını yememek lazım!

Bizim durumumuzda (yurtdışında yaşamamız nedeniyle sık sık seyahat etmek ve sürekli düzen kurup bozmamızdan kaynaklı ve geceleri memeye sık kalması nedeniyle) emzirme biterse uykusuzluk da biter gibi bir fikre kapılmış ve sonunda da çok fena çuvallamıstım. Memede uyumaya alışmış 21 aylık oğluma sonrasında nasıl davranacağımı (uyutacagımı) bilememiş ve panik olmuştum. Bunun sonucunda geceleri babanın omzunda minimum 2 defa 45’şer dakikadan mesaisi başlamış ve bu süreçte beni istememesi de inanılmaz canımı sıkmıştı. Gecelerimiz çözümsüz bir hal aldığında İstanbula’a geldiğimiz ilk an çok sevdiğim ve zaman zaman destek aldığımız psikologumuzu aradım. Telefonuma yanıt verip dinlediğinde 5 dakıkada sorunu çözmüş ve aramızda güven problemi olduğunu söylediğinde şok olmus ve kafamın içinde lamba yanmıstı!

Ertesi gün kucak diye komşuları ayağa diken Deniz’i yatağımıza alıp öpüp koklayarak uyutmus ve oğlum ilk günden kedi gibi mırıldanıp koynuma sokularak uyumaya başlamıştı. Şu an ikimiz de akşamları uyku zamanı öpüşüp koklaşarak uyumaktan inanılmaz haz alıyoruz 🙂

(Artık)Her bebeğin ve dolayısıyla her annenin kendine has uyku serüveni olduğunu düşünenlerdenim.
Yeri geliyor her gün her saniye gördüğümüz kokladığımız cocuğumuz ertesi gün yeni bir huyla karşımıza çıkıyor! Anne ve bebek nasıl rahat ve mutlu olacaklarsa ona göre bir düzen ve ortam hazırlamalarının en doğrusu olduğunu düşünüyorum.

Ne de olsa annelik insana büyük büyük konuşmamayı öğretiyor 😉

Misafir yazar:Sinem Sidar
https://twitter.com/sidarsinem

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Our History ANG AUTO PARTS Founded in 1993. It is an integrated chain supply of auto parts combined with technology & design(Hangzhou Angnuo) and trade(Hangzhou Zhuonan). It has been committed to providing the best parts, prices and customer service in the automotive aftermarket industry. Our Factory ANG AUTO PARTS has been engaged in bearing industry for more than 26 years and made international trade of bearing import and export for more than 17 years. We have our own brand \"ANG\" and applied ISO16949 certificate for certification authority. Our Product The company is specialized in automotive bearing parts&accessories and industry machine bearings, and other auto parts. Especially auto tapered roller bearings, wheel bearing, wheel hub unit, spherical roller bearings, thrust ball bearings and truck clutch release bearings. Also control arm, cv joints and other auto parts.The auto production model of hundresds of species, applicable to the different cars and trucks. Also we can customize various large non-standard products such as the most competitive products according to customers\' demands. The company is located in international city of world Hangzhou, there have convenient transportation of sea and air shipment. It is a powerful assurance for short delivery time and customer good service. Welcome to join us! Product Application ANG鈥檖roducts are utilized in automobile, industrial, vehicle and automation applications. Our Certificate The company鈥檚 products applied ISO16949 certificate for certification authority. Production Equipment Cold Extrusion Equipments; Heat Treatment Equipments; Automatic Grinding Line; Automatic Assembly Line; Precision Measurement Equipments; Endurance Laboratory. Production Market The company is exporting to 48 countries and districts, including USA, UK, Germany, CA, Austrailia, Saudi Arabia, Iran, Russia, ukraine, Poland, Spain, Italy, Turkey, Dubai, Nigeria, South africa, Brasil, Tanzania, Egypt, India, Pakistan, Ecuador, etc. And built a strong relationship in both the national and international markets.  Our Service By ceaselessly improve our quality and after-sale service, we have confidence in cooperating with every potential customer.Rear Wheel Bearing Hub Assembly For Lawn Mowers in stock website:http://www.ang-autoparts.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • oeier2v kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ghaqua kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL