Anne Yazıları Beraber yatmak Uncategorized Uyku eğitimi denemeleri

Damla Damla, Usul Usul, Beraber Uyuyalım..

Uyku kardeşim ver elinii..
Damla damla usul usul beraber uyuyalımm uyuyaalımm ..

Oğluma bebeklikten bu yana (2.2yaş) uyuyacağı zamanlar mırıldandığım Fikret Kızılok’un güzelim şarkısının anne versiyonuna çevrilmiş hali de böyle oluyor işte 🙂

Dünyanın neresinde olursan ol, uyku sorunu yaşayan bebeğe sahip anneler bir araya geldiğinde insanda dert ortağı&kader arkadaşı hissiyatı yaratır. Ek gıda ile birlikte 6 ay sonunda birazcık rahata ereceğini düşünen anneler, 1-2 yaş arası geceleri 4-5 defa kalkarak sinir&stres sahibi olmakla beraber, uykusuzluğun karı&koca ilişkisini nasıl etkilediğini konuşurlar.(ortaya bombayı koyan muhakkak olur!)

Ayrıca geceleri bir gıdımcık uyku için tüm kitaplar okunmuş, defalarca beyinde ne yapılacağı kurgulanmıs lakin pratikte çuvallamıs anneler karşılıklı birbirlerini teselli eder.. Başka bebelerin de uyumaması yalnız olmadığını ispat ettiği için belki de yüreğine su serper.

Bendeniz uykusuzluğun yarattığı stresle gece olmasın ister, o ilk kalkışın tedirgin bekleyişi içinde olurdum. Literatürde bir adı yoksa bile “uykusuz geçecek gecelerden korkan anne” fobisine bir ad konmalı!

Deniz ilk doğdugunda uyku eğitiminin ateşli savunucularından biriydim, öyle ki doğal anne söylemlerini umursamaz, tecrübeli annelerin söylemlerine kulak tıkardım (eğitim vermiş olanlar hariç). Zaman geçtikçe taze anne olmanın(bende); 17 yasında dünyayı ve hayatın anlamını çözmüş ergen psikolojisi yarattığını sonradan farkettim 🙂 Tabi bunda kitaplara uymayan bebemin hakkını yememek lazım!

Bizim durumumuzda (yurtdışında yaşamamız nedeniyle sık sık seyahat etmek ve sürekli düzen kurup bozmamızdan kaynaklı ve geceleri memeye sık kalması nedeniyle) emzirme biterse uykusuzluk da biter gibi bir fikre kapılmış ve sonunda da çok fena çuvallamıstım. Memede uyumaya alışmış 21 aylık oğluma sonrasında nasıl davranacağımı (uyutacagımı) bilememiş ve panik olmuştum. Bunun sonucunda geceleri babanın omzunda minimum 2 defa 45’şer dakikadan mesaisi başlamış ve bu süreçte beni istememesi de inanılmaz canımı sıkmıştı. Gecelerimiz çözümsüz bir hal aldığında İstanbula’a geldiğimiz ilk an çok sevdiğim ve zaman zaman destek aldığımız psikologumuzu aradım. Telefonuma yanıt verip dinlediğinde 5 dakıkada sorunu çözmüş ve aramızda güven problemi olduğunu söylediğinde şok olmus ve kafamın içinde lamba yanmıstı!

Ertesi gün kucak diye komşuları ayağa diken Deniz’i yatağımıza alıp öpüp koklayarak uyutmus ve oğlum ilk günden kedi gibi mırıldanıp koynuma sokularak uyumaya başlamıştı. Şu an ikimiz de akşamları uyku zamanı öpüşüp koklaşarak uyumaktan inanılmaz haz alıyoruz 🙂

(Artık)Her bebeğin ve dolayısıyla her annenin kendine has uyku serüveni olduğunu düşünenlerdenim.
Yeri geliyor her gün her saniye gördüğümüz kokladığımız cocuğumuz ertesi gün yeni bir huyla karşımıza çıkıyor! Anne ve bebek nasıl rahat ve mutlu olacaklarsa ona göre bir düzen ve ortam hazırlamalarının en doğrusu olduğunu düşünüyorum.

Ne de olsa annelik insana büyük büyük konuşmamayı öğretiyor 😉

Misafir yazar:Sinem Sidar
https://twitter.com/sidarsinem

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • orpjrw9 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ppdd1020 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Our Factory Yangzhou Yinrui Import And Export Trade Co., Ltd. produces masks sold in the consumer market, enjoy a high position among consumers, the company and a number of retailers and agents to establish a long-term and stable cooperative relationship. Yangzhou Yinrui import and export trade Co., Ltd. distributes a complete range of masks, reasonable price. Yangzhou Yinrui import and export trade Co., Ltd. has a strong strength, heavy credit, abide by the contract, ensure product quality, with multi-variety management characteristics and the principle of small profits and more sales, has won the trust of the majority of customers. Our Product Licensing items: import and export of goods import and export technology import and export agents (projects that must be approved in accordance with the law can only carry out business activities after approval by the relevant departments, and the specific business projects shall be subject to the results of examination and approval). General items: medical mask wholesale: medical mask retail; daily mask (non-medical) sales; medical personnel protective equipment wholesale: medical personnel protective equipment retail: Labor protection supplies sales: type I medical device sales; type II medical device sales; sanitary products and disposable medical supplies sales; personal hygiene products sales; cosmetics wholesale; Cosmetics retail: industrial textile finished products sales: needle textile products and raw materials sales; knitted textile products sales; fabric textile processing; sponge products sales; rubber products sales; shoes and hats wholesale; shoes and hats retail; clothing wholesale; clothing retail; daily necessities wholesale; daily department stores sales: daily wood products sales; bamboo products sales; office supplies sales: stationery retail toys sales; Domestic trade agent; Internet sales (in addition to the sale of goods that need to be licensed) (in addition to projects that need to be approved in accordance with the law, independent business activities shall be carried out according to the business license). Product Application The general medical mask is used to block the splashes out of the mouth and nose. It can be used for one-time health care in the general medical environment and for general health care activities, such as cleaning, dispensing and cleaning.Wholesale KN95 FFP2 Earloop Mask website:http://www.yinruitrading.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL